РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

Изказване на президента Росен Плевнелиев на международната конференция „Европейската интеграция като урок, научен след Втората световна война. Какво означава това днес?“

2015-05-07 21:12:00

Ваши превъзходителства,
Дами и господа,
Скъпи приятели,


Гданск е символ на съпротивата – не само срещу нацистите, но и срещу комунистическия режим. Днес този храбър град олицетворява европейската солидарност и визия за мир и човешко развитие.

Всички споделяме обща преценка за нацизма. Демократичната общност е произнесла присъдата си над тази идеология. Но това достатъчно ли е? Историята ни е научила, че военните победи идват и си отиват, но борбата за човешки права и демокрация се води непрекъснато. Както самият Робърт Шуман написа:

“Световният мир не може да бъде защитен без полагане на усилия, пропорционални на опасностите, които го застрашават.”

Не трябва да забравяме, че само дни след като Европа беше освободена от Хитлер, Сталин завзе голяма част от територията й. По времето когато беше освободен Бухенвалд, милиони европейци бяха унижавани в лагерите ГУЛАГ. Тези хора не разбраха, че войната е свършила, те не отпразнуваха победата над нацизма.

Когато българските войници, които се сражаваха за освобождението на Европа в последната фаза на Втората световна война се завърнаха у дома, те разбраха, че българските комунисти вече са установили тоталитарен режим. Макар че Гьобелс беше победен, цензурата остана, терорът върху свободното слово стана част от ежедневието ни. Така нареченият народен съд, организиран от комунистите, изби десетки хиляди и целия български интелектуален елит.

Трябва да осъзнаем, че нацизмът и комунизмът са двете страни на една и съща монета на тоталитарните режими. Важно е да разберем уроците на историята и никога повече да не повтаряме грешките от миналото. Днес предизвикателствата от 20-и век отново изглеждат застрашителни. Все повече европейски политици разчитат на популизма и национализма, надявайки се, че те ще им донесат успех във вътрешната политика. Днес се надига нова вълна на национализъм в Европа, който разчита на страховете на хората, породени от миграцията, липсата на икономическа перспектива, високата безработица. Националистите отново говорят със силен глас, те са агресивни и са в подем. Модерният патриотизъм, а не национализмът са необходими днес повече от всякога. Модерните патриоти застават зад принципите на международното право, където споровете се разрешават с аргументи, а не с оръжие, пропаганда или хибридни войни. Модерните патриоти знаят, че мирът не е само отсъствието на война. Мирът е човешки права. Мирът е върховенството на закона. Мирът е интеграция и сътрудничество, като контрапункт на дестабилизацията.

Политиката на Великите сили с техните сфери на влияние и периферия между тях води до замразени конфликти. Източна Украйна може да е следващият. Това ли предлагаме на хората от Източна Украйна? По-добре ли ще живеят в регион на замразени конфликти, управляван от нелегитимни групи и техните оръжия? Погледнете другите региони със замразени конфликти. Хората там по-добре ли живеят? Те по-свободни, по-сигурни, по-проспериращи ли са? Кой ще инвестира в регион със замразен конфликт? Ако помислим за хората и правото им да живеят в мир и просперитет, трябва да се противопоставим на тази погрешна и опасна стратегия да държим регионите, страните и нациите нестабилни и зависими.

Да си затваряме очите пред заплахата не е устойчиво политическо решение. Това горчиво напомня, че постиженията на международната общност през последните десетилетия не могат да се приемат за даденост; че принципите, върху които градим света, не са затвърдени и от всички нас зависи да ги уважаваме и защитаваме.

Ние вярваме в глобалните принципи. Днешна Русия вярва в глобалните интереси и действия, основани на идеологията на Велики сили с техните сфери на интереси, и използва всяка възможност да разделя и отслабва ЕС. От друга страна, имаме Европейския съюз, който е уникален проект за мир, в който  голямата Германия, с 80-милионно население, и малката Естония, с население от 1,3 милиона, имат едни и същи права. И където водените от консенсус политики, правят всяка страна важна. Нито една страна не е периферия или подчинена страна. Всеки е партньор и всеки има значение, независимо дали е малък или голям, богат или беден.

В Европа искаме да виждаме интереси, които отразяват водещите принципи и ценности на международния ред, не такива, които му се противопоставят или дори го разрушават. Не искаме да се връщаме във времето, когато Великите сили разпределяха сферите си на влияние. Балканите бяха жертва на такива политики векове наред и бяха считани за барутния погреб на Европа. Регион изпълнен с конфликти и противоречия. Двигателят на европейската интеграция и демократичните граждански общества води региона към историческа промяна. От регион, раздиран от войни, към регион, обединен от мира. Днес балканските страни работят заедно за общо европейско бъдеще, изграждайки мостове на доверие и сътрудничество. Но ние все още не сме си свършили работата там. Този положителен процес може да бъде преобърнат.

Днес ЕС е най-успешният политически и икономически съюз от държави в историята. ЕС е двигател на демокрацията и ЕС носи мир и просперитет на 500-милионното си население от 28 държави. Успехът на европейския проект, обаче, не трябва да ни прави прекалено самоуверени. Точно обратното. 70 години след победата над нацизма трябва пламенно да защитаваме принципите, които поддържаха мира повече от половин век.

Интеграцията е ключовата дума, с която ще преодолеем предизвикателствата, пред които сме изправени. Интеграция в сферите на отбраната, енергетиката, финансите, външните работи. Както и нашите предшественици, ние трябва да сме смели и да не ни е страх да поемаме политически рискове. Защото сега – както и във времето преди 70 години – трябва да направим избор. Или ще действаме смело и ще продължим да пишем историята на обединена Европа, или ще следваме късогледи политики, основани на националния интерес, които неминуемо ще доведат до нестабилност.

Така че, нека не ни впечатляват огромните паради, демонстриращи военна мощ. Вместо това, нека обясним на децата си как можем да изградим обединена и мирна Европа.

Благодаря ви!
 

ОЩЕ ОТ РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

Слово на държавния глава Румен Радев по случай отбелязването на 146 години от Освобождението на България

3 март 2024 | 13:01
3 март 2024 г., връх Шипка

Слово на държавния глава Румен Радев по случай 151-годишнината от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски

19 февруари 2024 | 18:06
19 февруари 2024 г., София

Новогодишно обръщение на държавния глава Румен Радев

1 януари 2024 | 08:08
2023-2024 г.

Национално изказване на президента Румен Радев в рамките на Конференцията по изменение на климата COP28

5 декември 2023 | 12:12
2 декември 2023 г., Дубай, Обединени арабски емирства

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки