ИНТЕРВЮТА

Росен Плевнелиев пред "Труд": Притеснява ме разделянето на нацията

2013-09-23 08:58:00

Г-н президент, какво ни се случва на нас, българите? Разделени сме вече на София и провинция, на образовани и необразовани, на красиви и грозни... Протестиращите не искат да се срещат с премиера Орешарски, а вие не приемате хората, които са недоволни от вашето поведение. Защо е това упорство от двете страни на „Дондуков"?

Нацията не може да бъде разделена въпреки опитите, които се правят. Има много неща, които ни свързват и те са този здрав фундамент, върху който ще се надгражда. Той не може да бъде разрушен. Проевропейската ориентация на България няма алтернатива. Последните проучвания показват, че над 80% от българските граждани са за силна и интегрирана Европа. Това, което ни свързва, е нашето отношение към децата ни,културата на стабилност, която всички изповядваме, вярата, че само ние можем да изковем просперитета си, а не някой да ни го подари отвън. Вие виждате, че всички протестиращи, независимо дали става въпрос за февруарската вълна, или за юнската вълна, дори и за тези, които днес с най-разнообразните си искания са на улицата, говорят едно и също нещо, а именно: Искаме институции, обърнати към гражданите, искаме истинска демокрация и достойно място в ЕС. В това българите са абсолютно единни и никой не може да вкара клин в тяхната убеденост. Разбира се, съм притеснен от опитите за раздяла на нацията. На празника на Съединението на България призовах идеолозите на това резединение да спрат, защото вредата, която нанасят на нацията, е сериозна. Не може вътрешнополитически цели да бъдат постигани на такава цена!

Като казвате, че има вариант за трайна дестабилизация, какво точно имате предвид?

Имам предвид управлението чрез политики за разделяне, имам предвид нежеланието за диалог и постигане на консенсус по няколко важни за нацията приоритета. Един от тях може да бъде излизане от политическата криза, в която се намираме. Аз не искам да се стига до негативния сценарий за трайна дестабилизация. Надявам се да тръгнем по позитивния сценарий. А той означава само едно: граждани и политици заедно, стъпка по стъпка в правилната посока -за европейска демокрация и институции, работещи в интерес на хората.

Не смятате ли обаче, че взехте прекалено рано страната на протестиращите, като обявихте, че сваляте доверието си от правителството, а впоследствие не го развихте като политика, което създаде усещане за привързаност и политическа неориентираност?

В момента има много силна кампания за делегитимиране на президентската институция. Приписват ми се действия, които не съм извършвал никога. Генерално, много бих искал хората да прочетат моите обръщения към нацията от последните осем месеца, защото те казват всичко. Включително и в моето обръщение, в което аз посочих, че назначението на Делян Пеевски е голяма грешка, със силни международни негативни последици за България и това назначение трябва да бъде коригирано и съответно да има нов избор в парламента. Бях първият политик, който го направи и реагира веднага. Не съм целял нищо друго, освен да бъда честен.

По време на Консултативния съвет сте били попитан от Лютви Места н какво имате срещу Делян Пеевски - разполагате ли с факти срещу него от службите и прокуратурата, или формирахте позицията си на базата на друга информация?

Нямам спомен да съм питан от г-н Местан по този въпрос. Но дори и да ме попитат, без да се замисля, ще отговоря следното - за мен е важен процесът на вземане на решението, в който да се откроят качествата на кандидата. Защото това е, срещу което българските граждани толкова много се борят. Назначаването на Делян Пеевски като процес беше абсолютно непрозрачен - за 15 минути, без дебат, без алтернативни кандидатури, без концепция. Еманация на задкулисието. В предварителния разговор, който имах с управляващите по закона за ДАНС и назначаването на директор, беше поет ангажимент за провеждане на нова, прозрачна процедура. Дадохме си за пример предишни процедури, където имаше различни кандидатури, изслушване на концепции и много въпроси към кандидатите. Получи се обратното -максимално непрозрачен избор, оставящ много въпросителни за задкулисни уговорки. Моята позиция е принципна и последователна по отношение на назначенията. Сега, три месеца по-късно, всички политически сили, в това число управляващите, единодушно определят това назначение като тежка политическа грешка! Ако това е искрено, то нормално е сега не да атакуват президента, а да кажат, че съм бил прав в оценката си!

Публично известно е, че от доста време се води голяма медийна битка между „Нова българска медийна група" и „Икономедия". В този смисъл, лична ли е битката ви с Делян Пеевски и повлияна ли е тя от отношенията ви с бизнесмена Иво Прокопиев, както ви обвиняват вашите политически опоненти?

По никакъв начин. Вижте, бил съм в УС на КРИБ, бил съм в УС на Българо-американската камара, активен член на Българо-немската камара, бях един от топмениджърите на България. Гордея се, че съм привлякъл инвестиции от Германия и САЩ за стотици милиони евро, чрез които са създадени десетки хиляди работни места.

В това си качество съм работил със стотици български и чужди предприемачи. Откакто съм в политиката търся прозрачност и обективност, не заставам на страната на никого, не водя война с никого. Интересува ме преди всичко ефективността на институциите. Никога не съм си позволил да повлияя на политиката на нито една медия. Нещо повече, като министър намерих обратната рецепта. Ако си спомняте, МРРБ бяхме единственото министерство през 2009 година, заедно с Министерството на финансите, което нулира договорите си с медиите.

Факт е, че когато се кандидатирахте за президент, получихте подкрепа от повечето медии, включително и от групата около г-н Пеевски. Тогава това видимо не ви смущаваше, а сега тази медийна група е проблем за вас. Защо?

Моята политика към медиите от ден първи в политиката като министър, не е променена и днес, четири години по-късно. Аз вярвам, че ние трябва да предоставяме информацията в максимален обем, по максимално коректен и обективен начин на медиите. На всички медии. Оттам нататък те носят своята отговорност. Не влияя по никакъв начин на редакционната политика на една или на друга медия и вярвам, че това е моята дан за една по-добре работеща демокрация, която няма как да не се опре и на независими и обективни медии.

На фона на бързото сваляне на доверието ви от кабинета на Орешарски изпъква фактът, че още не сте дали цялостна оценка за кабинета на Борисов. Защо?

Президентът не дава оценки за работата на едно или друго правителство. Много по-важно е народът да направи своята точна оценка. Историята ще даде най-обективния анализ кой какво е свършил. Аз не бягам от нито едно от постиженията или от неуспехите на правителството на Борисов, на което аз съм бил член в рамките, разбира се, на своята отговорност и компетентност в качеството си на министър на регионалното развитие. Призовах премиера Орешарски да даде своя отчет за първите сто дни именно с тази цел - да може народът да чуе внимателно какво е свършено и какво не е свършено в тези сто дни, какво е обещано, какво е направено и какво предстои да бъде свършено. А за свалянето на доверието - това не беше някакъв абстрактен факт, напротив беше действие, в отговор на конкретно събитие и странното е, че механизмите на това назначение остават все още неясни.

Това казах и аз, не мога да давам доверие на кредит - доверието се заслужава и защитава с действия.

Политиката на правителството вече има някакви очертания (цени на тока, социални въпроси, пенсии, данъци). Каква е оценката ви за кабинета към днешна дата?

Иска ми се да видя посмели реформи. Вместо сметките на хората да паднат с 5% по един административно-команден начин, да работим за това сметките на хората да паднат не с 5, а с 50% чрез инвестиции във възможно най-смислените приоритети в българската енергетика - енергийната ефективност, санирането на сградите, енергийната диверсификация и либерализация. Ще ми се да видя развитие на пенсионната реформа, а не нейното стопиране. Надявам се да видя не работа на парче в сектор сигурност, а интегриран подход и търсене на национален консенсус за един толкова важен сектор.

Разбира се, аз съм за социалните пакети в подкрепа на гражданите в нужда. Аз съм за това България да има по-солидарна политика. Същевременно обаче съм длъжен да кажа на хората, че вървим към увеличаване на дефицита и държавния дълг, което означава само едно - че следващото поколение ще плаща цената на тези мерки.

Ще ми се също така и да видя по-смели реформи в здравеопазването, което е един от най- неефективните и най-нереформираните сектори. Иска ми се в образованието, което е толкова важно стратегическо направление за нас, да видим поне промени в закона за средното професионално образование, които не само да върнат обратно младите хора към реалната икономика чрез практики и стажове, но и да върнат бизнеса обратно към образователните институции.

Най-честата критика към вас е, че вашата позицията съвпада с тази на ГЕРБ, които също искат предсрочни избори и оставка на правителството. Как отговаряте на тези критики, че играете в интерес на партията на Борисов?

С действията си. Спомнете си, че когато стартира февруарската вълна от протести, тогава аз бях единственият, който отиде при протестиращите, поканих ги в президентската институция, за да се чуят техните послания. Тогава опозицията, а днес управляващи, подкрепяха действията на президента.

Нещо повече, отправих апел към министър-председателя Борисов да не подава оставка, а да изпълни своите ангажименти до края на мандата, защото вярвах, че в един такъв труден момент беше необходимо да се действа, а не да изпадаме в парламентарна криза, което се случи. Управляващите мерят с двоен аршин. Когато по време на февруарските протести отидох на протеста, поканих протестиращите в президентството, изпратих исканията им на всички институции - тогава бях независимият президент. Сега, когато има втора вълна от протести и аз не правя разлика между протестиращи и контрапротестиращи, а се опитвам да адресирам всяко смислено послание, като го покажа на институциите и кажа: нацията има проблем, моля ви, обърнете внимание... Не смятам, че правя нещо друго. Този път обаче, управляващите стартираха вълна от действия срещу мен, въпреки че не правя нищо по-различно от това, което правех и през март. В Инициативата „Диалогът с гражданите", който проведох наскоро, присъстваха привърженици на различни политически партии. Бяха и протестиращи, и контрапротестиращи. Те бяха там. И за мен чудото се случи. А то беше, че в рамките на един нормален граждански диалог и в рамките на една много честна и открита позиция на всеки един от тях, те казаха своите идеи, мнения и въпроси и бяха чути, цялата нация ги чу. И аз вярвам, че това е още едно доказателство, че нямам друг план в главата си освен да бъда президент на всички българи, който помага техният глас да бъде чут и институциите да работят за решаване на техните проблеми.

Официално бе потвърдено, че кечърът на МВР е стоял в близост до вила „Калина" в периода, когато правехте консултациите за служебното правителство. Смятате ли, че сте били обект на подслушване? Как коментирате тези разкрития на прокуратурата?

Знаете ли, че като човек, който дълбоко вярва в държавността и който е обещал институциите да бъдат надграждани, за мен е много важно да дам шанс на всички институции да си свършат работата. Прокуратурата трябва да получи подкрепа от всички нас, за да може да излезе с конкретни резултати. Чак тогава може да има и коментар.

Какво мисли президентът Росен Плевнелиев за протестите и контрапротестите, за олигархията и за вариантите за изход от политическата криза - четете в утрешния брой на „Труд“.

Интервю на Иван Михалев

ОЩЕ ОТ ИНТЕРВЮТА

Румен Радев за ANA-MPA: Гърция и България са "стратегическа ос на стабилност" на Балканите

13 септември 2023 | 16:04
Интервю на президента Румен Радев за Атинско-македонската информационна агенция и София Пападопулу, 12.09.2023 г.

Интервю с президента Румен Радев за предаването „Стълбището“ на Дарик Радио с водещ Константин Вълков

21 януари 2023 | 18:06
21 януари 2023 г.

Интервю с президента Румен Радев за предаването „Стълбището“ на Дарик Радио с водещ Константин Вълков - втора част

21 януари 2023 | 18:06
21 януари 2023 г.

Румен Радев: Модернизацията на Въоръжените сили не е еднократен акт, а непрекъснат процес на повишаване на отбранителните способности и на инвестиции във военнослужещите

7 януари 2022 | 10:10
Интервю на държавния глава за в. „Българска армия“ 7 януари 2022г.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки