РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

Изказване на президента Росен Плевнелиев на церемонията по награждаването му с отличието „Европейска личност на годината за Югоизточна и Централна Европа за 2015 г.“

2015-07-03 16:24:00


Уважаеми господин Председател,
Ваши Превъзходителства,
Дами и Господа,


Като президент пътувам много и разговарям с много държавници по света. Много лидери от Близкия Изток, Африка, Южна и Централна Азия и Латинска Америка ме питат: „Как се случи чудото на Балканите? Каква е рецептата за успех?“ Скъпи приятели, наистина ли е чудо това, което се случи на Балканите? Бележим ли траен напредък към мир и просперитет в региона? Даваме ли пример на света? И каква е рецептата ни за успех? Убеден съм, че толерантността и мирното съвместно съжителство на религии, на разнообразие от култури, което процъфтява тук, в историческия град Сараево, е пример за света и е част от нашата рецепта за успех. Центърът на българската столица София, където от векове също съжителстват красива синагога, католическа църква, джамия и православна катедрала, е още един пример за едни мирни, хуманни и толерантни Балкани. Балкани, които могат да преодоляват предизвикателствата, различията, кризите и които могат да дадат пример на света за мирно разрешаване на конфликти, за демократична трансформация, за напредък и развитие.

Скъпи приятели,

Живеем в изпълнено с напрежение време. Броят на кризите по света е изключително висок. Предизвикателствата, пред които сме изправени са сериозни и не можем да си позволим да чакаме, да ги отлагаме или да прехвърляме тяхното решение на следващото поколение. Трябва да действаме, трябва да вземем смели решения. Днес безразличието не може да бъде избор. Трябва да посрещнем предизвикателствата и да си извадим поуки от кризите. Не само украинската, но всички кризи могат да бъдат проследени назад във времето до първоначалната им фаза, когато някой е нарушил върховенството на закона. Мирът, обаче, може да бъде гарантиран само когато правилата важат еднакво за всички. Без правила не може да има мир. Трябва да установим ефективни механизми за гарантиране на върховенството на закона в Европа и в света. Днес глобалните интереси поставят предизвикателства пред глобалните принципи. Изправени сме пред това да избираме между върховенството на закона и върховенството на интересите. И тук, имаме примера на Европейския съюз, който е уникален проект за мир, в който Германия с 80-милионното си население и Естония с 1,3 милиона граждани имат равни права. Съюз, в който политиките, базирани на консенсус, не на интереси, правят всяка страна значима. Няма държава, която да е периферия или подчинена. Всяка държава е партньор и всяка е от значение, независимо дали е малка или голяма, бедна или богата.

Ние вярваме в политики, основани на европейските ценности. Желаем границите на Балканите да бъдат премахвани, а не премествани. Работим за напредък и развитие, за свързаност и интеграция, работим за изграждането на добросъседски отношения. Сътрудничеството между съседите е много силен инструмент, особено на Балканите. Наистина е удивително да се наблюдава как хората от двете страни на бившата  „желязна завеса“ се обединяват и заедно градят бъдещето си. Сега можем да направим разликата между изолираните, забравени региони и държавите, които си сътрудничат. Всяка една държава, всяка една нация в региона може и трябва да допринася за постигането на целта ни за осигуряване на мирни, демократични и проспериращи Балкани.

Всички сме обединени от общото ни европейско бъдеще. Европейският съюз е най-успешният проект за мирна интеграция на държави в човешката история. Европейският съюз е двигателят на регионалното сътрудничество. И наистина, през последните 20 години Балканите дадоха пример за положителна промяна. В миналото нашият регион често биваше определян като “барутния погреб на Европа.” Ние се превърнахме от регион, раздиран от конфликти, в регион, обединен от мир.

Преди 25 години, балканските държави бяха изолирани една от друга. Днес виждаме ползите от интеграцията. Планираме и строим общи транспортни коридори, магистрали, железопътни линии, гранично-пропускателни пунктове, енергийни и дигитални мрежи. В резултат на това хората и бизнесите се събират. Като пример ще посоча, че преди пет години 300 000 румънски туристи посещаваха България годишно. Днес, броят им е 1,5 милиона.

Колкото по-свързани сме, толкова повече инвестиции ще дойдат в нашия регион. Като президент приветствам всяка нова фабрика или инвестиция в региона, независимо в коя страна се реализира тя. Благодарение на регионалното сътрудничество развихме общи икономически клъстери – в секторите на финансите и застраховането, в туризма, телекомуникациите, автомобилите, производството на храни, земеделието, фармацевтиката, енергийния сектор и други.  Ние вече сме взаимно зависими и е време да спечелим от възможностите, които ни предоставя това обстоятелство.

Нека свържем енергийните си мрежи и си гарантираме конкурентни, не монополистични цени на природния газ и електрическата енергия. Нека изградим регионалния ни енергиен и газов пазар. С подобряването на енергийната сигурност на нашия регион, чрез диверсификация на източниците и маршрутите за доставка и свързването на газовите и електрическите ни мрежи, създаваме нов общ приоритет и по-добра бизнес среда.

Трябва да работим за установяването на по-близки контакти и партньорства на регионално ниво. Трябва да изградим транспортните връзки, общоевропейските транспортни коридори – както номер 8 и 10, така и всички останали. Трябва да подобрим енергийната си инфраструктура, да свържем пазарите си и да установим силни връзки между нашите бизнес общности. Независимо, че всяка държава в региона има значителен икономически потенциал, само заедно ще бъдем силни. Заедно ние представляваме пазар от 12 държави и 150 милиона души.

Скъпи приятели,

На 1 юли България пое председателството на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа. По време на нашето председателство ще отбележим и 20-та годишнината на Процеса. През последните две десетилетия, тази инициатива се превърна във водещия политически формат за сигурност и стабилност в региона.

Под мотото “ПСЮИЕ – 20 години ключ към регионално сътрудничество,” българското председателство изготви амбициозен и ориентиран към постигането на резултати дневен ред за следващите 12 месеца. Ще съсредоточим усилията си върху утвърждаването на ПСЮИЕ като политически формат за сътрудничество с европейските институции и ще работим за реализацията на три приоритетни области:

Първи приоритет: Свързаност.
Балканите са разположени точно в средата на пътя между Европа и Азия, на кръстопътя на търговски маршрути. Лошата инфраструктура, обаче, е съществена пречка за икономическото ни развитие. Засилването на свързаността е необходимо, за да се осигурят чуждестранни инвестиции в региона и да се отворят нови пазари за нашите продукти както на Изток, така и на Запад.

ЕС планира да инвестира почти 50 милиарда евро в региона до 2020 г. Това означава, че фондовете за трансгранично сътрудничество в Югоизточна Европа ще се увеличат значително. Трябва ефективно да използваме тези фондове, за да подобрим и модернизираме регионалната инфраструктура.

Втори приоритет: Заздравяване на основите на демокрацията включително медийната свобода, осигуряване на достъп до интернет и новите технологии, в подкрепа на активното гражданско общество в региона.
Европейската интеграция се превърна в „двигателя“, който доведе до демократични реформи и значителни промени. В региона има активни граждански общества. Те изискват от политическите лидери да подобрят прозрачността и ефективността в своята работа. Това, което е важно за демокрацията, не са силните лидери, а силните институции. Демократичните общества се основават на ефективни институции. Но нашата задача все още не е изпълнена. В процеса на изграждане на демокрацията може да настъпи обрат и тя може да бъде компрометирана. Демокрацията не може да се „инсталира“ и изисква постоянно усилие.

Трети приоритет: Сигурност и миграция.
Трябва да обединим усилията си за справяне с тези предизвикателства и да работим за създаването на ефективни регионални политики, основани на солидарността със засегнатите държави, независимо дали това се отнася до потоците бежанци или природни бедствия. Заедно сме много по-ефективни.

Скъпи приятели,

Нека задълбочим и разширим нашето партньорство. Нека повишим нивото на взаимно доверие, защото доверието и добрата комуникация могат да предотвратят много кризи. Нека засилим взаимозависимостта си – общи клъстери, транспортни връзки, системи за сигурност, отбранителни способности – това ни обединява всички заедно. Нека избегнем двойните игри и двойните стандарти – в историята, политиката, демокрацията, във върховенството на закона и медийната свобода.

Нека изградим общите транспортни коридори, магистрали, железопътни линии и енергийни мрежи. Само заедно можем да гарантираме стабилност и развитие, защото без стабилност не може да има развитие. Заедно можем да отворим нови пазари. Заедно можем да привлечем стратегически инвеститори. Заедно можем да увеличим туризма и производството. Заедно можем да се борим с тероризма, природните бедствия, изолацията и бедността.

Скъпи приятели,

Балканите са наистина красива и вълнуваща част от Европа. Те са нашият дом. Споделяме стратегическо разположение, красива природа, обща история и силен потенциал. Само чрез сътрудничество, уважение към върховенството на закона и политика, основана на споделени ценности, можем да продължим напред. Нито една държава, независимо от политическата й воля и военна мощ, не може да се справи сама. Сътрудничеството вече не е въпрос на избор, а на необходимост. Основателите на Европейския съюз сътвориха историята. Но ако спреш да правиш история, някой друг ще я прави вместо теб. Така че трябва да продължим да вървим към един по-интегриран, мирен и стабилен европейски и световен ред. Днес повече от всякога трябва да подкрепим европейския проект и да бъдем горди европейци!

Не трябва да забравяме миналото, можем да простим, но не можем да си позволим да го забравяме. Преди двадесет години гражданите на Сараево преминаха през тежки изпитания, но единственият път, по който можем да продължим напред е помирението и взаимното разбирателство, чрез толерантно отношение, приятелство и партньорство. Агресията, национализмът и популизмът не могат да ни осигурят добро бъдеще. Нека изберем цивилизования път, европейския път, и нека дадем позитивен пример на света.

Благодаря ви!

ОЩЕ ОТ РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

Слово на държавния глава Румен Радев на церемонията по случай 1010 години от управлението на цар Самуил

5 октомври 2024 | 20:08
5 октомври 2024 г., Самуилова крепост край село Ключ, община Петрич

Слово на държавния глава Румен Радев по случай 139-ата годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия

7 септември 2024 | 09:09
6 септември 2024 г., площад "Съединение", Пловдив

Слово на президента Румен Радев на церемонията по интронизация на новоизбрания Български патриарх Даниил

30 юни 2024 | 18:06
30 юни 2024 г., Патриаршеска катедрала “Св. Александър Невски”

Слово на държавния глава Румен Радев по случай отбелязването на 146 години от Освобождението на България

3 март 2024 | 13:01
3 март 2024 г., връх Шипка

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки