НОВИНИ

Първият по рода си Паметник на кирилицата беше открит в монголската столица Улан Батор

2015-05-11 11:34:00

Първият по рода си Паметник на кирилицата беше открит в монголската столица Улан Батор в рамките на държавното посещение на президента Росен Плевнелиев в Монголия. Монументът с букви от славянската азбука, бе издигнат в двора на 118-о училище в монголската столица и бе открит в присъствието на монголския министър на културата, посланика на Монголия в София, преподаватели и възпитаници на училището.

„Тук най-ясно си даваме сметка за величието на делото на светите равноапостоли Кирил и Методий и на техните ученици - единадесет века след създаването си кирилицата продължава да се използва от над 300 милиона души от Далечния Изток през Монголия до сърцето на Европа“, каза държавният глава в словото си на тържествената церемония.

Президентът напомни, че Кирилското „АБ“ спаси и обогати много езикови, звукови и културни системи по целия свят. „Нашата азбука днес носи светлина и познание за повече от 50 народа, сред които освен българите и монголците, са руският, белоруският, украинският, сръбският и много други. Ние, българите, се гордеем, защото считаме за наш ценен принос запазването на делото на светите братя Кирил и Методий и разпространяването на кирилицата по света“, подчерта Росен Плевнелиев.

По думите на държавния глава, благодарение на делото на светите братя, българският и монголският народ са близки, въпреки хилядолетната историческа и географска дистанция. „Споделяме не само азбуката си, но и общ културен и цивилизационен код. Нашата кирилица има бъдеще в света, тя означава много повече от писменост – тя е нашият културен и духовен избор. Кирилицата – това сме ние заедно и доказателство за това е този паметник, поставен в двора на училище. Азбуката ще бъде този здрав мост, който винаги ще ни свързва и ще ни показва пътя“, каза още президентът Росен Плевнелиев.

От името на Инициативния комитет за изграждането на Паметника на кирилицата в Улан Батор археологът проф. Николай Овчаров определи 11 май като паметна дата и дари на 118-о училище в монголската столица икона на светите братя Кирил и Методий. Именно в България през 9 век започва преводът на богослужебните книги, откъдето те се разпространяват в целия славянски свят, припомни проф. Овчаров. С Паметника на кирилицата именно в една неславянска държава ознаменуваме това велико дело, допълни професорът.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Държавният глава удостои полк. Мирослав Костадинов и полк. Румен Петков с висше офицерско звание „бригаден генерал“

14 май 2024 | 14:02
Новите звания и назначения са заслужено признание за вашата всеотдайна служба, заяви президентът Радев в приветствието си по време на церемонията

Вицепрезидентът Йотова се срещна с европейския шампион по таекуондо иранката Кимия Ализаде, която се състезава под български флаг

14 май 2024 | 13:01
Вицепрезидентът Илияна Йотова се срещна с Кимия Ализаде – иранката, която спечели за България европейската титла по таекуондо. Това е първо златно отличие за нашата страна в този спорт.

България и Виетнам ще работят за последващо задълбочаване на двустранния икономически обмен и взаимните инвестиции

13 май 2024 | 18:06
България и Виетнам ще работят за последващо задълбочаване на двустранния икономически обмен и взаимните инвестиции. Това беше общата позиция на президента Румен Радев и министъра на индустрията и търговията на Социалистическа република Виетнам Нгуен Хонг Зиен, които проведоха днес среща на „Дондуков“ 2.

Румен Радев: Институциите трябва ефективно да приобщават младите хора към своята работа, към изработването на решенията и към контрола на тяхното изпълнение

13 май 2024 | 16:04
Държавният глава се срещна с представители на Националния младежки форум

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки