НОВИНИ

Румен Радев: Без решаващата роля на Оман казусът с освобождаването на екипажа на „Galaxy Leader“ не би могъл да бъде разрешен и нашите сънародници да се завърнат невредими

2025-07-04 17:15:00

Държавният глава удостои с Почетния знак на президента министъра на външните работи на Султаната Оман Сайид Бадр бин Хамад Албусайди

Без решаващата роля на Оман казусът с освобождаването на кораба „Galaxy Leader“ не би могъл да бъде разрешен и нашите сънародници да се завърнат невредими при своите семейства. Това заяви държавният глава Румен Радев на церемония, на която удостои с Почетния знак на президента министъра на външните работи на Султаната Оман Сайид Бадр бин Хамад Албусайди. Отличието е за решаващата роля на министъра за освобождаването на задържания екипаж на „Galaxy Leader“ и за цялостния принос на Оман за мира и стабилността в региона на Близкия Изток. 

В словото си държавният глава изказа благодарност и дълбока признателност за моралната ангажираност и личния принос на оманския министър на външните работи за освобождаването на целия екипаж на кораба. На церемонията в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 присъстваха капитанът на „Galaxy Leader“ Любомир Чанев и старши помощник-капитанът Данаил Веселинов. 

Държавният глава открои значението на официалното посещение на министър Сайид Бадр бин Хамад Албусайди за развитието на двустранните отношения между България и Оман. По думите на Румен Радев с визитата си Сайид Бадр бин Хамад Албусайди проправя пътя на установяване на динамичен и интензивен двустранен обмен, който да съответства в пълна степен на амбициите и потенциала за сътрудничество между България и Оман. Президентът потвърди и поканата си към султана на Оман Н.В. султан Хайтам бин Тарик да посети страната ни в близко бъдеще. 

Румен Радев посочи значимата роля на Оман за деескалация на напрежението и постигане на стабилност в Близкия изток, като заяви, че България ни оценява високо и следи усилията, които полага страната за постигане на справедлив и траен мир с инструментите на конструктивния диалог и активната дипломация в този съседен и важен за България регион. 

Президентът пожела успех на министър Сайид Бадр бин Хамад Албусайди и на неговия екип в нелекия път на търсене на решения на всички предизвикателства в сложния регион на Близкия изток, а на народа на Султаната Оман пожела мир, здраве и просперитет. 

Министърът на външните работи на Оман благодари за оказаната чест и заяви, че Почетният знак олицетворява универсалните ценности, които България и Оман споделят. Сайид Бадр бин Хамад Албусайди посочи, че в днешния предизвикателен свят споделените ценности, които ни обединяват и отразяват нашата споделена човечност, са от ключово значение и трябва да се ценят. 

Преди днешната церемония държавният глава проведе среща с министър Оман Сайид Бадр бин Хамад Албусайди. След края на събитието президентът Румен Радев разговаря с капитана на кораба „Galaxy Leader“ Любомир Чанев и със старши помощник-капитана Данаил Веселинов. 

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Румен Радев: Не може да си срещу избирателното правосъдие, но да се обявяваш за избирателна демокрация

25 юли 2025 | 15:03
Погромът върху българската конституция, който извърши „сглобката“, ще продължава да изкривява политическия живот и упражняването на власт в България, заяви държавният глава пред журналисти

Румен Радев: България е била силна и просперираща, когато връзката между народа и армията е устоявала на изпитанията

25 юли 2025 | 13:01
Държавният глава участва в тържествения ритуал по присвояване на първо офицерско звание на курсантите и връчване на свидетелствата на кадетите от 147-ми випуск „Сливнишко-Драгомански“ на НВУ „Васил Левски“

Президентът Румен Радев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване

24 юли 2025 | 10:10
В мотивите си държавният глава заявява, че подкрепя законови мерки, целящи най-ефективното разпределение на публичните финанси в областта на медицинската помощ. В същото време президентът счита, че промените създават предпоставки за ограничаване на конституционни права на българските граждани.

Румен Радев: Успехът е съпътствал българската дипломация, когато е била неподвластна на тяснопартийни интереси и е следвала ясно формулирани национални цели

22 юли 2025 | 22:10
Когато към страната ни се прилагат асиметрични действия, следва да разширяваме дипломатическия инструментариум, така че да защитаваме национален интерес и най-вече правата на сънародниците ни зад граница, заяви президентът по случай Деня на българската дипломатическа служба

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки