НОВИНИ
Ситуацията в Украйна не трябва да се повтаря на територията на държава-членка на НАТО
2014-09-04 21:36:00
На Срещата на върха на НАТО ще бъде приет План за готовност за действие във връзка с украинската криза, който ще гарантира държавите-членки на Алианса срещу изпреварващи действия. Това заяви пред български журналисти в Уелс президентът Росен Плевнелиев. Държавният глава беше категоричен, че ситуацията в Украйна не трябва да се повтаря на територията на държава-членка на НАТО.
„От съществена важност за България е приемането и изработването на т. нар. План за защита на Румъния и България. Това е съвсем конкретен документ, който за пръв път от десет години членство на България в НАТО определя конкретно ангажиментите на Алианса, в случай на атака срещу България или Румъния“, заяви още президентът.
Според държавния глава след анексията на Крим балансът в Черно море е променен. „България работи много през последните месеци, за да обърне внимание на нашите партньори колко е важно да изнесем инструменти за наблюдение, за разузнаване, ранно предупреждение, така че в нарушения баланс на Черно море да се чувстваме малко по-спокойни", посочи Росен Плевнелиев.
Президентът беше категоричен, че по отношение на кризата в Украйна „каналите за комуникация с Русия са отворени и се надяваме на политическо решение и мирен план за уреждане на конфликта. Категорично искам да заявя, че кризата в Украйна не може да бъде решена с военни средства. България ще помага, но ние не можем да пращаме войници и оръжия. Кризата може да бъде решена само с политически средства, чрез диалог и съгласие между страните", коментира президентът.
„Именно защото не искаме да воюваме, не искаме да изпращаме войници и оръжия е много вероятно да има нова вълна от икономически санкции срещу Русия“, посочи президентът. Държавният глава отбеляза също така, че НАТО желае Русия да бъде партньор, „с когото сме работили десетки години, да се върне на масата на преговорите, на когото да можем да се доверяваме и с когото да можем да взимаме заедно отговорни решения. Санкциите са сигнал към Русия, че ние сме решителни и единни и търсим политическо решение“, заяви още пред представителите на медиите българският държавен глава.
България е предложила да осигури лечение и рехабилитация на украински военнослужещи. У нас те ще получат медицинска грижа в рамките на 500 000 лв., стана ясно още от думите на президента. Страната ни ще се присъедини и към доверителен фонд по кибер отбрана. „Това е голяма тема за България и ние искаме да разширим нашите способности в тази посока, включително да покрепяме и други държави“, посочи Росен Плевнелиев.
Сред големите приоритети на България, по които страната ни не е постигнала голям напредък, президентът открои оперативната съвместимост на българската армия с НАТО и степента на интеграция, както и инвестициите в нови отбранителни способности. „България е поела ангажимент да изпълни 55 национални цели и по всяка от тях е необходимо да се работи още. По програмите за Рамкови нации, България има амбицията да се присъедини към група държави с водеща рамкова нация Германия и това ще бъде декларирано днес“, заяви президентът. По програмата за интелигентна отбрана страната ни вече изпълнява няколко проекта, но са необходими още усилия и засилено сътрудничество с нашите съседи, отбеляза още държавният глава.
Президентът отново подчерта подкрепата на България за политиката на „отворени врата“ на НАТО. „Подкрепяме безпрекословно Черна гора и Грузия и очакваме напредък от Македония и Босна и Херцеговина, заяви още Росен Плевнелиев.
В рамките на форума държавният глава проведе срещи с президента на Република Турция Реджеп Тайип Ердоган и с президента на Словашката република Андрей Киска.