РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

Изказване на президента Росен Плевнелиев на Срещата на върха на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа

2015-05-26 12:37:00

Уважаеми Президент Нишани,
Г-н Генерален Секретар на Регионалния Съвет за сътрудничество,
Уважаеми президенти, министър-председатели, Ваши превъзходителства,
Дами и Господа,

 
Бих искал да изразя благодарността си към президента Нишани и нашите албански приятели за добрата организация и топлото гостоприемство.

Удоволствие е за мен да бъда днес тук и да споделя дълбоката си убеденост в големия потенциал на нашия регион. Процесът на сътрудничество в Югоизточна Европа играе основна роля в усилията ни да разкрием и развием този потенциал.

Скъпи приятели,

Вече сме постигнали много. Постигнахме голям напредък на Балканите. Спомняте си преди 20 години имахме Дейтън, преди 20 години имахме Сребреница и преди почти 20 години имахме бомбардировки над Белград. Преди 20 години поставихме началото на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа. И постигнахме много. Промяната е положителна и се случва бързо. Главният двигател на тази положителна промяна е регионалното сътрудничество и европейската интеграция. Трябва да гледаме напред, а не назад. Агресията, нестабилността, промяната на границите със сила не водят към по-добро бъдеще. Нито пък популизмът и агресивният национализъм.

Постигнахме много, разрешихме сериозни проблеми на Балканите. Но все още сме по средата на пътя. Трябва да продължим да работим за нашата обща цел - мирни и проспериращи Балкани. България разглежда регионалното сътрудничество, помирението, свързаността и добросъседството като основни ценности.

Нека да задълбочим и да разширим сътрудничеството между нас. Нека повишим нивото на доверие, защото доверието и добрата комуникация могат да предотвратят много кризи. Нека повишим взаимозависимостта си – общи банки, системи за сигурност, отбранителни способности – това ще ни доближи един до друг. Нека избегнем двойните игри и двойните стандарти – в тълкуването на историята, политиката, демокрацията, във върховенството на закона и свободата на медиите.

Вярваме в политиката, основана на европейските ценности и върховенството на закона. Ние искаме границите на Балканите да падат, а не да се местят. Работим за напредък и развитие, за свързаност и интеграция на Балканите. Работим за добросъседски отношения. Ние ускорихме трансграничното сътрудничество. Сътрудничеството между съседите е много мощен инструмент, особено на Балканите. Уникално е да видите как хората от двете страни на някогашната „Желязна завеса“ се събират и изграждат общо бъдеще. Сега можем да видим разликата между изолирани, забравени региони и региони, които си сътрудничат. Всяка страна, всяка нация в региона, може и трябва да допринася за мирни, демократични и проспериращи Балкани. Всички сме обединени от общото ни европейско бъдеще. Балканите са една наистина красива и вълнуваща част на Европа. Те са нашият дом. Ние планираме и изграждаме общи транспортни коридори, магистрали, жп линии, гранични пунктове, енергийни и цифрови мрежи. Ние споделяме стратегическо местонахождение, красива природа, обща история и сериозен потенциал. Само заедно можем да гарантираме стабилността и развитието, защото без стабилност няма развитие. Заедно можем да отворим нови пазари. Заедно можем да привлечем стратегически инвеститори. Заедно можем да увеличим туризма и производството. Заедно можем да се борим с тероризма, природните бедствия, изолацията и бедността.

Предизвикателствата, пред които сме изправени днес, са прекалено сложни, за да може която и да е страна сама да се справи с тях. Енергийната зависимост, липсата на свързаност, икономическите проблеми, климатичните промени, това са някои от въпросите, с които всички ние трябва да се справим. Кризите в Украйна и в Близкия изток фундаментално промениха средата на сигурност и създадоха нови заплахи в нашия регион. Свидетели сме на най-големия миграционен поток към Европа от десетилетия насам. Всички тези нови проблеми са отвъд границите на една отделна страна. Това са транснационални проблеми, които изискват регионален подход.

Балканите са пример за положителна промяна. В миналото нашият регион често беше наричан „барутния погреб на Европа”. От регион, разкъсван от конфликти и войни, се превърнахме в мирен регион. Днес градим мостове на доверие и сътрудничество. Например, миналата година безпрецедентни наводнения сполетяха Балканите. България беше сред първите нации, които предложиха помощ на нашите съседи. Хиляди хора от цялата страна дариха храна, лекарства и други продукти от първа необходимост. Доказахме, че приятелството няма граници.

Гражданите на всяка страна на Балканите искат да бъдат част от европейското семейство на споделени демократични ценности. Ролята на политиците е да направят така, че това да се случи. Европейската интеграция няма алтернатива. Това е единственият начин да се гарантира мирът, стабилността и просперитетът на региона. Скорошните събития в Република Македония обаче показаха необходимостта да препотвърдим подкрепата си за независимостта и териториалната цялост на страната. Българското председателство на ПСЮИЕ ще работи за приемане на Съвместна декларация за препотвърждаване на принципа на ненарушимостта на границите в региона.

Не искаме повече конфликти и битки на Балканите. Искаме мир, стабилност и помирение. Не искаме повече да се променят граници. Искаме те да падат, така че хората и бизнесът да имат по-голяма свобода да създават връзки помежду си. Искаме суверенният избор на народите на Балканите да бъде уважен. Векове наред Великите сили си играеха с региона. Сега това е наша собствена отговорност! Да се сближим, да се свържем, да сътрудничим, да произвеждаме, да търгуваме, да живеем заедно, а не да се противопоставяме един на друг! Над всичко поставяме регионалната стабилност и помирението.

Дами и господа,

На 1 юли Република България ще поеме председателството на ПСЮИЕ. По време на нашето председателство ще отбележим 20-годишнината от установяването на Процеса на сътрудничество. През последните две десетилетия тази инициатива стана водещ политически формат за сигурност и стабилност в региона.

Под мотото „ПСЮИЕ – 20 ключови години за регионално сътрудничество”, българското председателство си е поставило амбициозен и ориентиран към резултати дневен ред за следващите 12 месеца. Ще съсредоточим усилията си върху повишаване на видимостта на ПСЮИЕ като политически формат в рамките на европейските институции. Взаимодействието между ПСЮИЕ и ЕС е жизненоважно за европейската и евроатлантическа интеграция на Западните Балкани. Това също така ще увеличи ефективността и на Съвета за регионално сътрудничество (СРС). Трябва още повече да засилим партньорството между ПСЮИЕ и СРС, както и между другите формати като Стратегията на ЕС за Дунавския регион, Адриатическо-Йонийската стратегия и Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество (ОЧИС).  

България придава изключително значение на парламентарното измерение на ПСЮИЕ. Разчитаме на подкрепата на участващите страни за предложението, направено от българското Народно събрание, да се трансформира действащият регионален Секретариат за парламентарно сътрудничество в София в Постоянен Секретариат на новата Парламентарна Асамблея.   

Ще съсредоточим усилията си в следите приоритетни области:

Първи приоритет: Свързаност

Балканите са разположени на кръстопътя на маршрутите и потоците на търговия. Лошата инфраструктура обаче е основна пречка пред нашето икономическо развитие. Увеличаването на свързаността е необходимост за осигуряване на чуждестранни инвестиции в региона и отваряне на нови пазари за нашите продукти както на Изток, така и на Запад.

Всички ние искаме диверсификация и либерализация на регионалния енергиен пазар. Нека да свържем енергийните си мрежи и да гарантираме конкурентни, не монополистични цени на природния газ и на електричеството. Нека да изградим нашия регионален пазар на газ и електричество. Колкото сме по-свързани и диверсифицирани, толкова повече инвестиции ще дойдат в нашия регион.

Подобряването на енергийната сигурност на нашия регион чрез диверсификация на източниците и на маршрутите на доставките и свързването на газовите и електрическите ни мрежи трябва да бъде общ приоритет. Чрез изграждането на регионална енергийна борса ще поставим основите на общ енергиен пазар с конкурентни цени. Моето предложение е да започнем изграждането на Европейския енергиен съюз оттук, от нашия регион.

ЕС планира да инвестира почти 50 милиарда евро в региона до 2020 година. Това означава, че финансите за трансгранично сътрудничество в Югоизточна Европа ще се увеличат значително. Ние трябва ефективно да използваме тези финанси, за да подобрим и модернизираме регионалната инфраструктура.
 
Програмата на българското председателство предвижда форум на високо равнище „Енергийната сигурност и енергийната инфраструктура в Югоизточна Европа” през октомври 2015 г. и среща на високо равнище „Укрепване на регионалната инфраструктура” през април 2016 г.  

Втори приоритет: Укрепване на основите на демокрацията,  включително свободата на медиите, осигуряване на достъп до интернет и нови технологии за подкрепа на активно гражданско общество в региона.

Европейската интеграция стана двигателят, който донесе демократичните реформи и основните промени. Гражданските общества в региона са активни. Те изискват от политическите лидери да бъдат повишени прозрачността и ефективността. Общото ни желание е да живеем в мир, в демократично общество, в което се спазва върховенството на закона и действат ефективни институции. Но все още не сме си свършили работата в тази област. Положителната промяна може да бъде преобърната. Демокрацията не може да бъде установена отведнъж. Демокрацията означава постоянно усилие.

Трети приоритет: Сигурност и миграция

Продължаващата криза в Близкия Изток доведе до безпрецедентен миграционен поток към границите на Европа. Справянето с това предизвикателство ще се търси чрез обединяване на усилията и създаване на регионална политика, основана на солидарността със засегнатите страни. Възможност за обмяна на идеи и изработване на обща позиция ще бъде предоставена на две специални конференции, посветени на миграционната политика и демографските предизвикателства.

Дами и господа,

Светът е наистина глобален и по-взаимосвързан от всякога. Предизвикателствата, пред които сме изправени също са глобални. Само чрез сътрудничество, зачитане на върховенството на закона и политика, основана на ценности, ще можем да посрещнем тези предизвикателства. Нито една страна, независимо от политическата си воля и военна мощ, не може да се справи сама. Сътрудничеството и интеграцията вече не са въпрос на избор, а на необходимост.

Благодаря ви!
 

ОЩЕ ОТ РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

Слово на държавния глава Румен Радев по случай отбелязването на 146 години от Освобождението на България

3 март 2024 | 13:01
3 март 2024 г., връх Шипка

Слово на държавния глава Румен Радев по случай 151-годишнината от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски

19 февруари 2024 | 18:06
19 февруари 2024 г., София

Новогодишно обръщение на държавния глава Румен Радев

1 януари 2024 | 08:08
2023-2024 г.

Национално изказване на президента Румен Радев в рамките на Конференцията по изменение на климата COP28

5 декември 2023 | 12:12
2 декември 2023 г., Дубай, Обединени арабски емирства

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки