РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

Изказване на президента Росен Плевнелиев на церемонията за откриването на Конференцията на високо равнище на Съвета на Европа за правата на детето

2016-04-05 11:24:00

Уважаема г-жо Президент,
Уважаема госпожо Заместник-генерален секретар на Съвета на Европа,
Уважаеми г-н Вицепремиер,
Уважаеми министри, заместник-министри,
Ваши Превъзходителства,
Дами и господа,


Гордея се, че вече се превръща в традиция в България значими международни форуми, посветени на правата на детето, да се провеждат под патронажа на държавния глава. Това е израз на голямото значение, което ние в България отдаваме на политиките за деца и на добрите практики. Затова за мен днес е голяма чест да бъда домакин на тази конференция на най-високо равнище на Съвета на Европа за правата на децата. Събитие с изключително значение, което ще бележи в следващите 6 години нашите планове и нашето ежедневие. Днес тук в сърцето на България ще бъде представена новата Стратегия за правата на детето, приета единодушно от Комитета на министрите. В никакъв случай не е случайно, че новият ни стратегически документ се одобри именно по време на българското председателство. В последните години България превърна политиките за деца в приоритет на управлението и съвсем логично това беше първият деклариран приоритет на нашето председателство на Комитета на министрите на Съвета на Европа. Затова и днес тук, в София, започва изпълнението на Стратегията за правата на детето. Започва изпълнението на Софийската стратегия.

Стратегията от София, приета от Комитета на министрите на 2 март 2016 г., ще напътства 47 държави през следващите 6 години от работата им по пет приоритетни цели за правата на детето – равни възможности за всички деца; участие на всички деца; живот без насилие за всички деца; адаптиране на правосъдието за всички деца и правата на детето в цифровата среда. Днешната конференция се организира в рамките на българското председателство на Комитета на министрите на Съвета на Европа. Домакин е Държавната агенция за закрила на детето и Министерството на труда и социалната политика и благодаря от все сърце на тези и на всички други институции, които вложиха сърце в организирането на тази изключително важна конференция. Най-важното е, че в днешните дискусии ще се поемат конкретни ангажименти от 47 държави членки на Съвета на Европа и така както в пълно съгласие приехме Стратегията, в режим на пълно съгласие ще я изпълним.

От приемането на програмата „Да изградим Европа за и с децата“ изминаха почти 10 години. През този период Съветът на Европа и държавите членки постигнахме много в конструктивно партньорство с ООН и ЕС, с международни и национални неправителствени организации. Документите, които приехме, задават етична визия и високи стандарти за правата на детето, а върху тях изградихме добри практики. Отговорихме на редица предизвикателства, но готови ли сме реагираме адекватно на  новите предизвикателства пред нас?

Преминаваме през период на световни турбуленции. Рекордният брой кризи по света и тяхното взаимодействие правят международната среда несигурна, още по-непредсказуема. И тя става все по-безмилостна към децата, които плащат най-тежката цена. Въпреки усилията ни, въпреки постигнатите резултати, продължаваме да сме свидетели на ежедневно нарушаване на правата на децата.

Много са рисковете, които създават уязвими деца – живеещите в бедност, лишените от родителска грижа,  децата с увреждания, от малцинствените групи,  жертвите на трафик на хора, лишените от свобода. Попаднали в такава ситуация, те лесно се превръщат в обект на насилие, злоупотреба, пренебрегване. А трябва да признаем, че независимо от развитието на нашите общества, насилието над деца не е нещо необичайно. Изкореняването на стереотипите е много труден и бавен процес, изискващ постоянство в политиките, но и цялостна промяна на нагласите в обществото и в индивида. Само така можем да гарантираме устойчивост на напредъка. Радваме се на постигнатите успехи в премахването на физическите наказания, но ставаме свидетели на нови заплахи,  появяват се нови форми на насилие.

Особено застрашени от прояви на насилие са децата-мигранти и непридружените деца. Успехът ни да защитим техните права зависи от готовността да се справим със самите хуманитарни кризи в тяхната същност, да предотвратяваме и разрешаваме конфликтите, а не само да ги регистрираме и да се безпокоим от тях.

Развитието на технологиите, повсеместното използване на новите начини на комуникация безспорно създава много възможности пред съвременните младежи и има своето позитивно въздействие върху техните познания и креативност и развитие. Но крият и много рискове.  От една страна, тревога буди ескалирането на насилието в социалните мрежи, които са днешната реалност за всички млади хора. От друга страна, виртуалният свят предлага благодатна почва за радикализация, за разпространение на екстремистки идеи, които вече виждаме да се превръщат в дела.

В спиралата на бедността, която се предава през поколенията, рискуваме да създадем „изгубено поколение“ на обезверени млади хора, което ще подкопае устоите на нашето общество. И ако преди година това беше хипотетична опасност, днес, след Париж и Брюксел, това е новата реалност. Второ поколение мигранти, загубило илюзии за желаната реализация в приемащите общества, се оказаха най-възприемчиви за щедро предлаганите в интернет пространството радикални идеи и идеологии. Надяваме се, че работата по пети приоритет на Стратегията „Правата на децата в дигитална среда“ ще бъде част от отговора, който обединени ще дадем на световния тероризъм.

Когато инвестираме в децата, ние инвестираме в следващото поколение, в просперитета на собствените си общества. Ето защо всяка криза трябва да се превърне в повод не за ограничаване на обхвата на провежданите политики, а за преосмисляне на техния обхват и качество. Обективната оценка на политиките и на тяхната ефективност ще ни изведе напред. Трябва да сме честни, трябва да сме обединени в оценката на това къде сбъркахме, но и в избора на адекватните решения. Новата Софийска стратегия дава комплексна оценка, но и комплексен отговор на съвременните предизвикателства пред света на детето. От друга страна, гордеем се и с подхода на изработването на тази Стратегия – дълбока благодарност към Съвета на Европа и към институциите, които участваха в това изключително достойно начинание, защото Стратегията за правата на детето беше изработена в режим на тотално съгласие, отвореност, прозрачност и диалог с всеки. Всички заинтересовани страни, включително самите деца, казаха тежката си дума в нейното изработване и тя е приетa в пълно съгласие. Това е гаранция за нейното устойчиво изпълнение.

Щастлив съм, че България е домакин на тази изключително важна конференция, защото моята страна извървя динамичен и труден път на реформи в грижите за децата. Спомняме си къде бяхме и знаем къде сме днес. Още по-важно е, че знаем къде искаме да отидем. Например, един първи резултат, с който много се гордеем - през 2015 г. окончателно затворихме всички институции за деца с увреждания. Постигнатите успехи станаха възможни, защото имаше политическа воля, защото имаше ясен приоритет, защото имаше силно изразено гражданско участие и защото имаше отвореност в планирането и изпълнението на този процес. България тук дава много добър пример, а резултатите показват, че сме на прав път. Разбира се, абсолютно наясно сме със сериозните предизвикателства, пред които днес сме изправени, за осигуряване на устойчивост на този процес. Предстоят ни и нови реформи, сред които ще подчертая реформата в младежкото правосъдие. На конференцията е и именно затова. Ще споделим заедно своите идеи, но ние, българите, с гордост ще споделим своя опит – за добрите практики и научените уроци по пътя ни към успешна деинституционализация и развитие на алтернативни социални услуги. Надявам се, че нашият опит в превръщането на една визия в реалност ще бъде полезен в дебата за осигуряване на прилагането на Стратегията на Съвета на Европа.
    
Уважаеми дами и господа,
Скъпи приятели,


Пътят пред нас е ясно очертан. Той няма да бъде нито кратък, нито лесен. Необходимо е политическо лидерство и постоянни съвместни усилия на всички заинтересовани страни. Днес е важен ден – ден, в който ние ще потвърдим ангажиментите си за прилагане на Стратегията. Тръгвайки от София, от този форум, заедно ние ще извървим този път и заедно ще постигнем тази най-достойна цел. В името на добруването на нашите деца.

Благодаря Ви и на добър час!

ОЩЕ ОТ РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

Новогодишно обръщение на президента Румен Радев

1 януари 2025 | 12:12
2024-2025 г.

Слово на държавния глава Румен Радев на церемонията по случай 1010 години от управлението на цар Самуил

5 октомври 2024 | 20:08
5 октомври 2024 г., Самуилова крепост край село Ключ, община Петрич

Слово на държавния глава Румен Радев по случай 139-ата годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия

7 септември 2024 | 09:09
6 септември 2024 г., площад "Съединение", Пловдив

Слово на президента Румен Радев на церемонията по интронизация на новоизбрания Български патриарх Даниил

30 юни 2024 | 18:06
30 юни 2024 г., Патриаршеска катедрала “Св. Александър Невски”

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки