РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

Изказване на президента Росен Плевнелиев на конференцията „Ролята на технологичните паркове за развитието на предприемачеството и иновациите“

2015-12-11 16:41:00

Уважаеми господин Президент,
Уважаема госпожо Панайотова
Скъпи приятели,


Благодаря от сърце и от името на целия български народ на всички, които повярваха в идеята за изграждане на технологичния парк и работиха неуморно за нея. Благодаря на Елица Панайотова и на екипа на София тех за тяхната посветеност и за постигнатите високи резултати. Благодаря на Министерството на икономиката, на Министерството на отбраната, на Министерския съвет, на екипа в Президентството, на проектантите, на надзорниците, на строителите и на всички, които допринесоха за успешното реализиране на първия етап от проекта.  Днес можем да се поздравим с началото на нов етап в развитието на България като икономика на знанието и иновациите. София Тех Парк несъмнено ще играе ключова роля в подкрепа на иновациите и предприемачеството в страната и в региона.

Преди 4 години, когато още в първите си дни като президент се посветих на този проект, изглеждаше почти невъзможно да се отдели необходимият ресурс, да се обединят в един проект интересите на бизнеса, университетите, държавата и обществото. Военното министерство трябваше да преотстъпи правата върху изключително ценен и скъп терен в самото сърце на София; университетите трябваше да пренастроят важни проекти за развитие, общината трябваше да подобри драстично съпътстващата инфраструктура, частни компании трябваше да инвестират собствени средства в проекти на територията на парка;  правителствата трябваше да повярват и подкрепят проект, който ще заработи след края на мандата им. Мнозина се съмняваха, че това ще се случи. Сега, четири години и пет правителства по-късно, заставаме с гордост пред един модерен научно-технологичен парк, който има потенциал да се превърне в център на иновационната екосистема в Югоизточна Европа. Това е резултат от нашите общи усилия. Едно неоспоримо доказателство, че ако зададената посока е смислена, резултатите ще дойдат и ще бъдат добри.

Следя и подкрепям този проект от самото начало. Гордея се да бъда негов патрон. Заедно направихме „мастър плана“, заедно преминахме през процедурите в различните министерства, заедно направихме първите копки на отделните сгради и инспектирахме хода на строителството. Днес всички заедно откриваме първия етап от проекта. София Тех Парк е успех и крачка в правилната посока. Но нека не се залъгваме - пред нас все още има дълъг път и много рискове. След изграждането на тази модерна инфраструктура и сгради предстои едно не по-малко предизвикателство. Ние трябва да вдъхнем живот на това място. Бизнесът, науката, инвеститорите трябва да припознаят целите и идеите на София тех и да заработят тук успешно. Да намерят тук доброто местоположение и услуги за реализиране на идеите.  София Тех Парк трябва да се превърне в символ на сътрудничество и на успешен и печеливш бизнес.

Фокусът на нашата работа оттук насетне е не кой, а как ще управляваме този проект, за да постигне той амбициозните си цели и да се превърне в център на иновационната екосистема. Доброто сътрудничество между бизнес, наука, инвеститори и предприемачи е в основата на успешното управление на Парка в бъдеще.

Поставяме си амбициозната цел екосистемата за стартиращи компании на София, на България, но и на региона да се развива в "инкубатора" на София Тех Парк. Столицата ни вече се утвърждава като регионален център на предприемачество - за втора поредна година София беше обявена за третата най-добра дестинация за стартиращи компании в Европа. "Инкубаторът" ще създаде среда, която да подкрепя все повече предприемачи при развитие на идеите им. Създаването на иновативни продукти с висока добавена стойност, които са конкурентни на световно ниво, изисква целенасочени усилия. Ние трябва да върнем таланта на България обратно тук и да създадем условия, в които дори и най-смелите идеи се посрещат с ентусиазъм и намират подкрепа. Това е рецептата за привличане на все повече предприемачи у нас и за увеличаване на предприемаческия капацитет на младите българи – да им позволим да мечтаят и да творят.

В рамките на Лабораторния комплекс ще отворят врати 11 лаборатории в ключови области като информационните и комуникационни технологии, науки за живота и чиста енергия. Това ще е платформа за сътрудничество между българските университети, Българската академия на науките и бизнеса. Тук и родният, и чуждестранният бизнес ще се насочват към развитието на иновативни продукти. Тук науката ще излезе от академичните аудитории и ще решава реални проблеми. Тук бизнесът ще участва активно в управлението на приложно-изследователските лаборатории в София Тех Парк. Ключовата дума е сътрудничество. Научната работа и усилията на бизнеса поотделно не биха могли да върнат България на световната карта на високотехнологичните и иновативни държави. Но общите им усилия биха могли да го постигнат.

Приветствам създаването на Съвета за интелигентен растеж към Министерски съвет. В него е предвидено решенията, касаещи изпълнението на Стратегията за интелигентна специализация на България до 2020 г., да бъдат вземани от състав, включващ представители и на държавата, и на бизнеса, и на академичните среди. Това е правилният подход и е добре, че се постига консенсус по темата. Съветът за интелигентен растеж има възможност да координира и по-ефективно институциите и програмите, консолидирайки усилията ни върху приоритетните области.

Посоката е зададена, целите до 2020 са ясни. Още в началото на моя мандат застанах зад създаването на дългосрочна визия за развитие на България. Създадохме Национална програма за развитие „България 2020“,  приехме я с пълен консенсус, а президентската институция осигури приемственост по нея вече пето правителство. Това е важно, защото стратегическите приоритети, които са залегнали в този документ не са проект само на една политическа партия или правителство.

София Тех Парк трябва да се обърне към всеки – и към големите, и към малките. Малките и средните компании са гръбнака на нашата икономика и ние очакваме именно те да създадат най-много работни места, като резултат от прилагането на иновационни технологии.

Скъпи приятели,

Огромна чест за мен е да бъдем днес тук, заедно с президента на Словакия. България и Словакия стоят рамо до рамо в тези динамични времена на много кризи, но и на много повече възможности. В тези времена на технологични революции и иновационни промени.

През тази година България и Словакия навлязоха в нов етап на икономическото си сътрудничество. Страните ни определят наличието на голям потенциал за взаимни инвестиции и индустриално коопериране, който не е бил използван до момента. Днес България и Словакия обменят опит в научните и развойни дейности, иновациите и стартиращите компании. Подписаните вчера меморандуми са стъпка в тази посока. Още по-активно ще търсим възможности  и още по-бързо ще сближим своите бизнес общности, за което благодаря на проведения днес форум. И двете страни отделят изключително внимание и работят съвместно за това, да окуражим участниците на български и словашки организации в Програмата за научни изследвания и иновации – Хоризонт 2020 на Европейския съюз, както и в инициативата „Свързана Европа“ и в плана на Жан-Клод Юнкер.

България определи много инструменти в подкрепа на пътя на иновациите и ще се радваме на участието на словашки компании. Направихме специална програма за образование и иновации за 650 млн. евро и имаме специална програма за конкурентоспособност за 1.4 млрд. евро. Имаме и специална програма в подкрепа на енергийната ефективност, област в която Словакия знае и може, тя е над 1 млрд. лева. Тези програми са и ваши програми. Използвайте ги.

Скъпи приятели,

Днес правим равносметка на постигнатото в областта на иновациите през изминалата година и планираме бъдещето. В сферата на иновациите няма място за отпускане и време за самодоволство и застой. Динамиката на международната икономика изисква фирмите, обществото, но и българските институции да мислят и действат непрестанно за разкриване и развитие на иновационния потенциал на икономиката.

Секторите „Информационни и комуникационни технологии“, „Аутсорсинг“ и „Аутомотив“ се превърнаха в едни от най-бързо растящите в българската, но и на словашката икономика за последните години. Това се дължи на българските и на словашките предприемачи, иноватори, програмисти, компании и на младите хора, които виждат своята перспектива да се развиват.

Днес сме решени да успеем. Тази решимост привлича и международното внимание, видяхме го днес в София тех. България е призната като страната с една от най-бързите интернет връзки и огромен талант и потенциал в  информационните и комуникационните технологии.  

Като президент се гордея, че съм активно ангажиран и че съм патрон на първата иновационна екосистема в България и в региона – София тех. Работим усилено и засилихме ролята на България като водещ регионален иновационен център. Искам да уверя нашите приятели и всички представители на международни компании, че в нашия регион много динамично настъпват позитивни промени. Дванадесет държави със 150 милиона население участват в развитието на Югоизточна Европа. Бъдете част от този прогрес.

Наскоро приключи седмото издание на Международния турнир по информатика с отново впечатляващи резултати за България. Три от петте най-силни държави в състезателната информатика за всички времена (според класацията на Международната олимпиада по информатика) участваха в това състезание, но абсолютният първенец в надпреварата е българин. Имаме 13 от общо 33-ма медалисти. Къде ще бъдат тези талантливи млади българи в бъдеще зависи от това, какви възможности за реализация ще им предоставим тук, в Родината. Днес обединяваме усилията си, като създаваме перспектива за младите и предприемчивите да останат и да успеят на родна земя.  

София Тех Парк е не е само комплекс сгради с модерна инфраструктура, София Тех Парк трасира бъдещето на България. Имаме таланта, имаме университетите, имаме предприемачите и тяхната енергия и,  разбира се, правителството и държавата също са на линия. Вече имаме модерна инфраструктура, в която науката и иновациите да вървят ръка за ръка с бизнес идеите. Нека превърнем София Тех Парк в символ на българския икономически и технологичен прогрес.

Пожелавам на всички успех и попътен вятър!
 

ОЩЕ ОТ РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

Новогодишно обръщение на президента Румен Радев

1 януари 2025 | 12:12
2024-2025 г.

Слово на държавния глава Румен Радев на церемонията по случай 1010 години от управлението на цар Самуил

5 октомври 2024 | 20:08
5 октомври 2024 г., Самуилова крепост край село Ключ, община Петрич

Слово на държавния глава Румен Радев по случай 139-ата годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия

7 септември 2024 | 09:09
6 септември 2024 г., площад "Съединение", Пловдив

Слово на президента Румен Радев на церемонията по интронизация на новоизбрания Български патриарх Даниил

30 юни 2024 | 18:06
30 юни 2024 г., Патриаршеска катедрала “Св. Александър Невски”

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки