Изказване на президента Росен Плевнелиев на 12-ата Международна конференция „Европейският път на Грузия“
2015-06-18 11:13:00
Уважаеми госпожи и господа,
Ваши превъзходителства,
За мен е чест днес да бъда тук заедно с вас и да се обърна към участниците в тази важна конференция, посветена на Грузия и нейния европейски път.
България и Грузия са свързвани от дълбоки исторически и културни връзки. Някои от най-важните източници за българската история са хроники на грузински пътешественици. И просто се чудя защо и кой може да постави под въпрос европейския път на Грузия. Защото Европа е вашият дом и винаги е бил. В продължение на векове вие сте формирали вашия европейски дом. Кой би го поставил под въпрос?! И историята е още едно доказателство за това - българската история е силно свързана с тази на Грузия. Ето някои от фактите. Един от най-важните манастири в България, този в Бачково, е основан като грузински манастир от Григорий Бакуриани през 11-и век. Той е вторият по големина манастир в България и един от най-важните духовни центрове. Векове наред той служи като мост между нашите народи.
Този форум се провежда в правилното време – веднага след Срещата на върха на ЕС за Източното партньорство в Рига. Днес съм тук не само като президент на България, но и като президент на държава членка на ЕС. Грузия е близък партньор на Европейския съюз. Вашата страна е най-успешният пример в региона за изграждане на демократични институции и осъществяване на икономически, правосъдни и редица други реформи. През последните години ситуацията в съседните на ЕС региони значително се промени. Някои от държавите, участващи в Източното партньорство, бяха засегнати от все по-агресивната руска външна политика. Срещата на върха в Рига още веднъж препотвърди правото на всяка държава в региона да избира собствения си път на развитие, както и амбициите и целите, които си е поставила в отношенията си с ЕС.
България твърдо подкрепя териториалната цялост на Грузия, в рамките на международно признатите й граници, и към суверенния й избор да работи за по-нататъшна евроатлантическа интеграция. България осъжда така наречените „споразумения‘ между Руската Федерация и Абхазия и Южна Осетия България не ги е признавала и няма да признае подобни незаконни действия. Подкрепяме членството на Грузия в НАТО и политиката на „отворени врати“ на Алианса. Грузия постигна съществен прогрес и се доказа като надежден партньор на Алианса. Ценим усилията на Вашата страна за прилагане на Съществения Пакет от мерки НАТО-Грузия, който беше приет на Срещата на върха в Уелс миналата година. България е един от двигателите в подкрепа на усилията за интеграция възможно най-скоро на Грузия в евроатлантическото семейство.
ЕС остава ангажиран с усилията за разрешаване на конфликта в Грузия чрез изпращане на Мисията за наблюдение на ЕС (EUMM). България ще продължи да допринася значително към EUMM. Заедно с нашите партньори от ЕС, ние насърчаваме регионалното сътрудничество, което отразява ръководните принципи и ценности на върховенството на закона и международния ред. Установяването на по-тясно политическо и икономическо сътрудничество между ЕС и Грузия е единственият начин да се гарантират сигурността и просперитетът на страната.
Скъпи приятели,
България е горда, че беше сред първите държави членки на ЕС, които ратифицираха Споразумението за асоцииране, което предвижда създаването на дълбока и всеобхватна зона за свободна търговия между Грузия и ЕС. Неговото прилагане трябва да се превърне в основен приоритет. След началото на условното му прилагане от 1 септември 2014 г. износът на Грузия за ЕС нарасна с 18 процента в сравнение със същия период през предходната година. Това е още едно доказателство, че Споразумението за асоцииране дава нов тласък на нашите отношения и ще помогне за отключването на пълния им потенциал.
Вашата страна бележи също така значителен напредък по отношение на изпълнението на изискванията за безвизово пътуване в ЕС. Този напредък беше отбелязан на Срещата на върха в Рига. Следващите действия са добре набелязани и ние ще удвоим усилията си за бързото приключване на този процес. България желае народът на Грузия да пътува свободно възможно най-бързо.
България подкрепя безвизовия режим с Грузия заради собствения ни положителен опит. Въвеждането му ще внесе оптимизъм и доведе до повече инвестиции. Гражданите ще имат възможност да пътуват свободно и да се върнат у дома с нови знания, идеи и енергия, които могат да доведат до положителни промени в страната. Безвизовията режим ще доведе до падане на границите, до нов оптимизъм и до нова енергия, която променя нациите за добро.
Хората желаят стабилност, икономически растеж, открито управление и ефективна съдебна система. Липсата на върховенство на закона и свободни медии е явление, създадено от групи по интереси и олигарси, които извличат облаги от нестабилността, корупцията и дезинформацията. Единственият начин да излезем от този порочен кръг е да покажем политическа воля за реформи, която вдъхновява хората и ги мотивира да подкрепят политиките за реформи и развитие.
Скъпи приятели,
Преди 70 години, в края на Втората световна война, Европа беше в руини. Милиони хора загубиха живота си на бойните полета. Решимостта никога повече да не се допусне подобна разруха доведе до създаването на обединена Европа. Враговете станаха партньори и приятели. Те започнаха да работят заедно за общото си бъдеще, със споделени ценности. Интеграцията и сътрудничеството се доказаха като „противоотрова“ на дестабилизацията.
Доскоро повечето от нас вярваха, че мирът и стабилността са дълбоко вкоренени в Европа. Скорошните събития, обаче, показаха, че това е било просто мечта. Кризите в Украйна и Близкия Изток промениха средата за сигурност и доведоха до нови заплахи за нашите региони. България е дълбоко загрижена за общата среда за сигурност на изток от границите ни и в Черноморския регион. Продължаващите политически и военни действия дестабилизират региона и подкопават суверенитета на Грузия, Украйна и Молдова.
Провеждането на политика на велики сили и създаването на сфери на влияние е предпоставка за съществуването на замразени конфликти и нестабилност. Трябва да запитаме себе си: са ли замразените конфликти добро решение?. По-добре ли живеят хората в регионите със замразени конфликти, управлявани от нелегитимни групи и техните оръжия? Те свободни, сигурни и проспериращи ли са? Кой ще инвестира в зона на замразен конфликт? Кой ще изгради и модернизира инфраструктура и ще открие работни места? Ако мислим за хората и правото им да живеят в мир и просперитет, трябва силно да се противопоставим на погрешната и опасна стратегия за поддържане на региони, държави и нации в нестабилност и зависимост. Да си затваряме очите за тази заплаха не е дългосрочно политическо решение. Това горчиво ни напомня, че не можем да приемем за даденост постиженията на международната общност през последните десетилетия и може да има отстъпление от тях. Че принципите, върху които е изграден нашият свят, не са категорично утвърдени и от всички нас зависи да ги уважаваме, насърчаваме и защитаваме.
Антиподът на подобна разрушителна политика е Европейският съюз. Уникален проект за мир, в който голяма Германия с 80-милионното си население и малка Естония с 1,3-милионното си население имат еднакви права. Проект, в който водените от консенсуса политики правят всяка нация важна. Няма държава, която да е периферия или подчинена. Всеки един е партньор и всеки един е важен, независимо от големината и благосъстоянието си.
Историята ни показва, че изграждането на стабилна и справедлива демократична система изисква постоянни усилия. Демокрацията и нейните основни ценности не са безплатни, нито могат да бъдат внесени отвън – от Брюксел или от Вашингтон. Демокрацията е продължителен процес, който заслужава всяко усилие.
Не искаме да се връщаме към времето когато великите сили си разпределяха сфери на влияние. Векове наред ние бяхме жертви на подобна политика. Днес, ние строим мостове на доверие и сътрудничество. На Балканите и в целия регион европейската интеграция се превърна в „двигателя“, който насърчи демократичните реформи и важните промени. От регион, раздиран от войни, днес ние живеем в регион обединен от желанието за мир и работим за общото ни европейско бъдеще. Виждам същите възможности за Грузия и за целия регион на Южен Кавказ чрез инструментите на Източното партньорство и процеса на евроатлантическа интеграция.
Преди пет години, на Европа й беше напомнено къде е най-уязвима – нейната енергийна зависимост. България беше една от най-засегнатите държави по време на газовата криза през 2009 г. Бяхме зависими от един единствен газопровод от Русия, без никакви алтернативи. Намирането на алтернативни източници и маршрути за пренос на природен газ се превърна във въпрос на национална сигурност, а енергийната диверсификация – в ключов приоритет. Кризата в Украйна изведе на преден план въпроса за енергийната зависимост на Европа и го постави сред най-важните теми на политическия дневен ред на ЕС.
Стартирането на Южния газов коридор най-накрая ще сложи край на зависимостта от един доставчик и ще увеличи сигурността на доставките за целия регион на Югоизточна Европа. Диверсификацията и конкуренцията ще допринесат за либерализацията на енергийния пазар и ще осигурят по-справедливи цени за потребителите. Вярваме, че газът не може да бъде оръжие!
Европа не се нуждае от ново напомняне. Ние сме научили уроците си. Време е да се захванем за работа. Днес правим голяма крачка към гарантиране на енергийната сигурност на Европа. Това, обаче, не означава само заедно да изградим и свържем газопроводи, железопътни линии и пътища. Днес разширяваме регионалното сътрудничество. Ние се обединяваме, инвестираме и строим заедно, свързваме и интегрираме нашите мрежи и икономики. Днес ние даваме пример за мирно многонационално сътрудничество, в което всеки е победител. Днес ние доказваме, че се вслушаме в народите си и осъществяваме тяхната мечта за приятелство и партньорство, основани на доверие, в нашия регион и в света.
Скъпи приятели,
Бих искал отново да Ви уверя в категоричната подкрепа на България за политическото асоцииране и икономическата интеграция на Грузия с ЕС. България е до Вас и иска да успеете. Като държава, която успешно премина през Процеса на присъединяване към ЕС, ние ясно осъзнаваме предизвикателствата, пред които сте изправени и реформите трябва да бъдат извършени не заради Брюксел, а заради самите граждани и заради обществото. На дневен ред предстои да бъдат поставени трудни въпроси за постигането на добри управленчески практики, за реформирането на съдебната система, изграждането на административен капацитет и осигуряването на устойчиво развитие. Тези въпроси изискват силна политическа воля и широк национален консенсус за необходимите реформи. Готови сме да споделим знанията и опита си, уроците, които сме научили, както и грешките ни в процеса на преход.
Ние споделяме стратегическо разположение, красива природа, обща история и силен потенциал. Само заедно можем да гарантираме стабилност и развитие, защото без стабилност развитието е невъзможно. Заедно можем да създадем нови пазари. Заедно можем да привлечем стратегически инвеститори. Заедно можем да насърчим туризма и да увеличим производството. Заедно можем да се борим с тероризма, природните бедствия, изолацията и бедността. Заедно можем да заменим енергийната си зависимост с енергийна свързаност.
Енергийната зависимост, липсата на свързаност, икономическите проблеми, климатичните промени, това са само част от въпросите, пред които сме изправени. Всички тези проблеми надхвърлят националните граници. Тези проблеми са транснационални и изискват регионален подход.
Не желаем повече конфликти и сражения в региона. Това, което искаме е мир, стабилност и помирение. Не желаем нови промени на границите. Стремим се тези граници да бъдат премахнати, така че хората и бизнесът да бъдат свободни да бъдат заедно. Не желаем повече великите сили да играят своята игра на сфери на влияние и настояваме суверенитетът и демократичният избор на народите на Грузия и Украйна да бъдат уважавани. Великите сили си играят с региона векове наред. Сега отговорността е само наша! Да се обединим, да се свържем и да си сътрудничим, да произвеждаме и да търгуваме, да живеем заедно, а не да воюваме! Поставяме регионалната стабилност и регионалното помирение над всичко.
Политическото и икономическо сътрудничество вече не са въпрос на избор, а на необходимост. Затова България категорично подкрепя евроатлантическия избор на Грузия. Днес в Грузия хората работят усилено, за да изградят едно по-добро бъдеще. И тяхно е правото да изберат своето собствено бъдеще.
Благодаря ви!