РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

Изказване на президента Росен Плевнелиев на церемонията за откриването на паметник на българския цар (997-1014 г.) Самуил

2015-06-08 14:12:00

Ваше Светейшество,
Уважаеми господин Вицепремиер,
Уважаема госпожо Кмет,
Ваше  Високопреосвещенство,
Ваше Превъзходителство,
Уважаеми министри, заместник-министри,
Скъпи сънародници,


От днес нататък България ще има своя държавен знак на почит към своя велик цар Самуил. Близо 200 години след неговата кончина един византийски хронист го описа като „оня прочут Самуил, който и досега е в устата на българите“. И наистина, хилядолетие след неговата епоха, ние не забравяме подвига му. Помним делото и саможертвата на Самуил и неговите воини, които ни показаха как се води битка за България до последен дъх.
    
Самуил е историческа фигура, която е символ на борбата за спасяване на българската държавност. Делото на Самуил е повече от актуално и днес, когато отстояваме каузата на демократичната българска държавност и европейско бъдеще. Така се е стекла българската съдба, че не знаем къде са погребани мнозинството от нашите царе. Ето защо, нашето поколение има своята историческа отговорност да направи всичко възможно костите на цар Самуил да се върнат на родна българска земя.
    
Българската държавност не бива да се успокои докато тленните останки на Самуил не намерят вечен покой в родината, и то точно тук, в базиликата „Света София“, в която той се е черкувал. Сякаш символично, срещу паметника на Самуил има уникална скулптура на Самуиловите воини на великия Далчев. А зад паметника е базиликата „Света София“ – вековният духовен символ на столицата, едно напоено с история място, тясно свързано със съдбата на Самуил.

Надявам се, този паметник, този символ на нашата признателност към делото на цар Самуил да не ни разедини. В България все още се строят паметници на комунистическия лидер, който за малко да подари българската държавност като 16-а република, но иначе спорим, когато се открие паметник на велик български цар, отстоявал до последен дъх българската държавност.
    
В столицата на България имаме паметници на Съветската армия и на руския император, но нямаме паметник дори и на основателя на българската държава. Нямаме паметници на Крум, на Аспарух, на Омуртаг, на Симеон и на много други велики български владетели. Като президент ще се радвам националните паметници на велики български владетели да се множат. Длъжници сме на младите.
    
Благодаря на всички, без чието участие и съдействие този паметник нямаше да е възможен, и преди всичко на Фондация „Българска памет“, която всячески помага да не забравяме и да почитаме славното минало на българския народ.
    
Обръщам се с думи на благодарност и към министър-председателя Близнашки, служебното правителство, което в рамките на 1000-годишнината от трагичната смърт на този велик български цар направи всичко възможно по един достоен начин българската държава да се отнесе към неговото дело. Обръщам се с думи на благодарност към кмета на гр. София, към вицепремиера госпожа Бъчварова като символ на приемственост в работата на българските институции и посветеност към историята на нашия народ такава, каквато е – славна и велика.
    
Надяваме се с нашите братя в Македония скоро заедно да отбелязваме делото на Самуил. Присъствието на предстоятеля на Македонската православна църква архиепископ Стефан заедно с българския патриарх Неофит в деня на Светите братя – 11 май, да е едно доказателство, че България и Македония могат заедно да отбелязват значими и споделени от двете държави събития.
    
Обръщам се с думи на благодарност и към посланика на Република Македония за неговото присъствие днес тук, жест, който високо оценявам.
    
Преди година като български президент, в присъствието на представител на гръцкото правителство, отдадох почит пред тленните останки на цар Самуил, които се намират в музей в Солун, ярко доказателство за европейски подход в историята и политика на добросъседство. Връщането на костите на Самуил в България ще бъде и акт на историческо помирение между два народа – българския и гръцкия, които са воювали помежду си и са проливали кръв.
    
Нека паметникът на цар Самуил устои на времето и се превърне в място на преклонение. Нека тук през годините се събират децата на България, за да си припомнят делото на един български владетел, водил дългогодишна битка за свободата и честта на нашата държава.
    
Поклон пред паметта на цар Самуил!

ОЩЕ ОТ РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

Новогодишно обръщение на президента Румен Радев

1 януари 2025 | 12:12
2024-2025 г.

Слово на държавния глава Румен Радев на церемонията по случай 1010 години от управлението на цар Самуил

5 октомври 2024 | 20:08
5 октомври 2024 г., Самуилова крепост край село Ключ, община Петрич

Слово на държавния глава Румен Радев по случай 139-ата годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия

7 септември 2024 | 09:09
6 септември 2024 г., площад "Съединение", Пловдив

Слово на президента Румен Радев на церемонията по интронизация на новоизбрания Български патриарх Даниил

30 юни 2024 | 18:06
30 юни 2024 г., Патриаршеска катедрала “Св. Александър Невски”

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки