РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

Слово на президента Росен Плевнелиев на Годишната конференция на Националното сдружение на общините в Република България

2014-12-04 16:30:00

Уважаема госпожо председател на Народното събрание,
Уважаеми г-н вицепремиер,
Уважаема госпожо кмет,
Уважаеми господин Попов, госпожо Чавдарова,
Ваше превъзходителство,
Дами и господа,


Благодаря на ръководството на Националното сдружение на общините за поканата да взема участие в Годишната конференция на местните власти.

Изминалата 2014 г. бе една извънредно трудна година. Година на комбинация от външни и вътрешни кризи за страната, но вие, уважаеми кметове, изпълнихте достойно дълга си. Бяхме свидетели на остро политическо противопоставяне, но вие бяхте близо до всеки гражданин, независимо от партийната принадлежност, вяра и етнос. Измина една година на рекорден брой бедствия и аварии, но когато централната власт бе затруднена, вие работихте денонощно, заедно с хилядите доброволци, за да помогнете на хората в беда. Бе година на замразени две европрограми и забавени плащания, но вие продължихте да изпълнявате проектите, въпреки трудностите, което е една достойна и отговорна позиция. Бе година на тежко политическо противопоставяне, но вие не допуснахте хората да бъдат разделени. Година на извънредни избори, три правителства, два парламента, но вие останахте близо до хората и осигурихте плавен преход от една власт към друга. Благодаря ви от сърце!  

Тази година отбелязваме 25 години от началото на демократичните промени у нас. Страната ни извървя нелек път на трансформация от тоталитарен режим към свободна и демократична държава. Трябваше да се справим с редица предизвикателства, да вземем трудни решения. През тези години пред очите ни израсна едно ново поколение българи. Това са свободни млади хора, които имат позиция, задават въпроси и очакват честни отговори. Гражданското общество е най-надеждният коректив на нашите действия. Нека чуем и подкрепим гражданите, като работим с лице и сърце към тях.

Преходът можеше да бъде по-различен - направени бяха грешки, загубено бе ценно време, забавени бяха ключови реформи. Една от тези забавени реформи беше децентрализацията на държавното управление чрез засилване на ролята на местното самоуправление. Въпреки направените усилия на няколко поредни правителства,  ние продължаваме да търсим вярната рецепта, да правим плахи стъпки. Искам да окуража правителството да предприеме решителни действия за децентрализация.

Въвеждането на нова система за финансово преразпределение на ресурсите е важна стъпка в посока на реализиране на реформата. Прехвърлянето на правомощия от държавните органи към общините трябва да се обезпечи с необходимия финансов ресурс. Следва да се намерят механизми за допълнително финансиране на функционалните отговорности на общините, посредством разширяване на обхвата на общинските данъчни приходи и възможности за провеждане на собствена икономическа политика чрез предоставяне на данъчни облекчения и стимули. Решенията на проблемите в общините не винаги са универсални. Често те се обуславят от регионалните демографски характеристики, природни дадености, наличието на модерна и развита инфраструктура, логистичната свързаност и други.

Съвсем различен е статутът на малките общини, на които държавата трябва да предложи целенасочена подкрепа. Те се сблъскват с проблеми, произтичащи от тяхната географска и икономическа изолация. Липсата на достатъчно приходи, невъзможността да се осигурява необходимият собствен принос за изпълнение на проекти, финансирани от европейските фондове, налагането на непосилни финансови корекции,  високите нива на безработица и обезлюдяването на тези населени места задълбочават различията и са пречка за балансираното териториално развитие.  

Длъжни сме, да посочим проблемите, но и да отчетем напредъка. Постигнатата добра комуникация между местните власти и държавните институции е национално отговорна позиция и гаранция за стабилност. Приветствам публично поетите ангажименти както от страна на ръководството на Народното събрание, така и от страна на Министерски съвет, да работят неуморно за укрепване на местните власти. Вярвам, че решенията на проблемите на българските общини ще бъдат сред основните приоритети в законодателната програма на 43-ото Народно събрание.

Положителен сигнал за успешно партньорство е и Програмната декларация на правителството, в която регионалната политика е изведена като отделен приоритет. Създаването на специализиран Съвет по регионална политика също ще предостави много възможности за съвместна работа и постигане на конкретни резултати – пожелавам успех на този форум.

Президентската институция, винаги е отстоявала своята категорична подкрепа за местните власти. Това ясно пролича и тази година, когато назначеният от мен служебен кабинет, в тясно сътрудничество с Националното сдружение на общините, успя да реши някои от най-наболелите проблеми на българските общини. Над 450 млн. лв. бяха разплатени по ОП „Регионално развитие“ и ОП „Околна среда“. Размразени бяха плащанията от  Фонда за органите на местното самоуправление в България – ФЛАГ. Отпуснати бяха безлихвени кредити от държавния бюджет на тези общини, които имаха блокирани сметки в Корпоративна търговска банка. Българското правителство отговори на очакванията на общините за създаване на конкретен механизъм за справедливо налагане на финансови корекции.  Съвместно със Сдружението бяха намерени консенсусни решения за броя градове, които ще се финансират по ОП „Региони в растеж“ до 2020 година.

Бе ускорена работата по големите инфраструктурни проекти, програмата за саниране на българските домове и финализирането на оперативните програми  за периода 2014-2020 г. Европейските фондове са източник на над 70% от целия инвестиционен ресурс на България и ние сме длъжни да положим всички усилия, за да ги усвояваме ефективно и по правилата.

Радвам се, че Националната програма „България 2020“ и Споразумението за партньорство с Европейската комисия до 2020 г. са факт. Те бяха приети с пълен консенсус, по тях работиха няколко правителства, сега предстои най-важното – доброто изпълнение.

Към края на трето тримесечие на тази година, България е усвоила около 11 млрд. лева от финансовата рамка 2007-2013 г, което съставлява близо 60% от общия бюджет на европейските фондове за България за същия период. За съжаление, страната ни ще изгуби много възможности заради блокирани в решителен момент програми. Това не е повод да се вайкаме. Трябва да направим своите изводи и да не допускаме повече същите грешки. Преди да бъдем крайно критични към себе си, нека не забравяме, че това беше нашият пръв програмен период. В процеса на изпълнение на хилядите проекти, общините срещнаха много трудности, но положиха неимоверни усилия и постигнаха резултати. Поздравявам Ви за отговорната и активна работа!  

Важно е да отбележим, че въпреки политическата нестабилност в страната през 2013 г. България се оказа един от най-големите нетни получатели на европейски средства. По отношение на разплатените и получени европейски средства България се нарежда на едно от челните места по процент от Брутния национален доход, като пред нас са само Естония, Латвия и Литва. Равнището на усвояемост на средствата за страната ни е около средното за ЕС, редица европейски държави са след нас. Намираме се някъде в „златната среда“, важно е да знаем, че не сме на дъното, но да се учим от грешките си и да вървим напред. Въпреки предизвикателствата, страната ни навлиза в своя втори програмен период с вече натрупан опит и реализирани ефекти от прилагането на политиките за сближаване.

България е член на Европейския съюз – един уникален проект, където всеки е важен, независимо колко е голям и богат. България е фактор в Югоизточна Европа, даваме пример на държавите от Западните Балкани. Балканите се променят, свободното движение на хора, стоки и услуги стимулира бизнеса, културния обмен, създава нови регионални партньорства и приятелства. Днес на Балканите и в Европа няма повече стени и прегради. Свободни сме, но знаем ли как да използване свободата си? Длъжни сме да бъдем активни, амбициозни и да извоюваме своето достойно място. Имаме добро местоположение, красива природа, богата история, ниски данъци. Това не е достатъчно. Свободният пазар и конкуренцията работят. Никой не ни чака. Трябва добро управление, ефективни институции, правила за всички. Имаме „България 2020“ – сега трябва да я изпълним почтено и ефективно. Силни сме в стратегиите, но не сме толкова добри и постоянни в изпълнението. А ако не сме ефективни, няма как да сме богати.

Изправени сме пред суровата реалност на нереформирани и неефективни сектори. За да има растеж, доходи и развитие, трябват реформи. 2014 бе година на кризи и извънредна нестабилност, нека 2015 бъде година на стабилност и реформи.

Искам да окуража правителството да предприеме без забавяне необходимите реформи. Не бива да разчитаме на ниските данъци и ниските заплати като конкурентно предимство на страната. Корупцията, тромавата администрация и правната несигурност са проблем. Те блокират инвестициите и вдигат цената за правене на бизнес. Ключови отрасли като енергетика, здравеопазване и други са в недобро състояние. Нереформирани сектори и системи в страната представляват сериозна заплаха. Трупаме нов дълг, с който запушваме пробойни в системата. Решението е стабилност и реформи.

Следващата година е поредната, вече седма година, в която ни чака бавен растеж и опасности от кризи и нестабилност. Добавяме и геополитически рискове – има няколко глобални кризи в развитие, които могат да се изострят. В този труден политически и икономически период за страната е особено важно да не се вайкаме, да не се разделяме, а да стъпим на здравите основи на родолюбието, на доброто управление, на морала и законността. На грижата за хората. На разбирането, че от политиците на национално и местно ниво се очаква да бъдат порядъчни хора, които служат на обществото. Те трябва да решават проблемите, а не да ги задълбочават. Да бъдат способни да дарят надежда, достойнство и поводи за гордост на обикновения човек. Нацията да види, че държавата се развива и модернизира, а правилата важат за всички. Да постигнем качество на публичните услуги, които да мотивират хората да консумират, а бизнеса да инвестира.

Уважаеми кметове,

Тази година страната ни бе засегната от невиждани досега природни бедствия. Проливните дъждове унищожиха хиляди български домове, много невинни хора загинаха. Благодарение на изключително адекватната и бърза реакция на местните власти ситуацията бе овладяна своевременно. В тези трудни моменти кметове и общински служители, областни управители, органи на изпълнителната власт и хиляди доброволци обединиха усилията си и се мобилизираха, поддържайки добра координация и взаимодействие помежду си, набелязаха необходимите мерки и заедно ги изпълниха. Приветствам добрата съвместна работа както в кризисните ситуации, така и в процеса по възстановяване на щетите - от етапа на описването и изчисляването им, през отпускането на средства от централната власт до подготовката на документи и представянето на заявленията за подкрепа от Фонд „Солидарност“ на ЕС. Вашият принос за помощ на бедстващите бе огромен и аз Ви благодаря за това!

Искам да спомена и няколко български градове, чиито постижения заслужават специално внимание, защото ни дават повод за особена радост и гордост. Бургас ще бъде Европейски град на спорта през 2015 г. Варна бе избрана за Европейска младежка столица за 2017 г., а София бе определена за Европейска столица на спорта за 2018 г. Пловдив ще бъде Европейска столица на културата през 2019 г., като същевременно попадна сред 10-те най-препоръчвани туристически дестинации на планетата през 2015 г., заемайки 6-то място в класацията на най-големия издател на пътеводители в света „Lonely Planet“. Освен че е голяма чест, този избор е и голяма отговорност, тъй като достойното представяне ще има неоценим принос за популяризиране на богатото културно-историческо наследство и природните дадености на България пред света. Пожелавам успех на екипите на тези общини в подготовката на домакинствата!

Уважаеми дами и господа,

Богати и проспериращи са тези държави, които имат силни институции и правов ред. Активното и ползотворно сътрудничество между централната и местната власт е задължително условие за укрепване на доверието на гражданите в институциите и постигане на устойчив икономически растеж.

Приветствам Вашите усилия българските общини да се развиват. Високо оценявам вашите усилия и отговорността, с които работите, за да превърнете населените ни места в привлекателни за живот и инвестиции европейски градове и села. Вярвам, че със съвместни усилия ще преодолеем предизвикателствата и проблемите, пред които са изправени българските региони. Бъдете винаги отдадени на добруването на българските граждани, а те ще ви се отплатят с признание и уважение.

На добър час!

ОЩЕ ОТ РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

Новогодишно обръщение на президента Румен Радев

1 януари 2025 | 12:12
2024-2025 г.

Слово на държавния глава Румен Радев на церемонията по случай 1010 години от управлението на цар Самуил

5 октомври 2024 | 20:08
5 октомври 2024 г., Самуилова крепост край село Ключ, община Петрич

Слово на държавния глава Румен Радев по случай 139-ата годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия

7 септември 2024 | 09:09
6 септември 2024 г., площад "Съединение", Пловдив

Слово на президента Румен Радев на церемонията по интронизация на новоизбрания Български патриарх Даниил

30 юни 2024 | 18:06
30 юни 2024 г., Патриаршеска катедрала “Св. Александър Невски”

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки