НОВИНИ
Президентът Плевнелиев: България ще продължи да насърчава инвестициите в реалната икономика
2012-12-19 17:08:00
България ще продължи да създава благоприятни условия за чуждестранните инвеститори и да насърчава инвестициите в реалната икономика. Това заяви президентът Росен Плевнелиев, който се срещна днес на “Дондуков” 2 с посланиците на държавите-членки на ЕС, Хърватска и Швейцария, акредитирани у нас. Държавният глава бе категоричен, че консервативната фискална политика запазва доверието на бизнеса в българската икономика и това ще продължи и в бъдеще.
Президентът отбеляза, че прозрачността и приемствеността са ключът към успеха на реформите у нас. Държавният глава запозна дипломатическите представители, акредитирани у нас с напредъка в осъществяването на реформите в съдебната система, секторите отбрана и сигурност и административната реформа.
Президентът Плевнелиев информира дипломатическите представители за подготовката на предстоящото провеждане на референдум за бъдещето на ядрената енергетика в България. Росен Плевнелиев отново отбеляза, че формулировката на въпроса, на който ще отговорят българските граждани през януари 2013 г., би трябвало да изисква принципна позиция за развитието на ядрената енергетика, а не да бъде свързан с определен проект.
Според президента задълбочаването на интеграцията в рамките на ЕС представлява най-ефективната мярка за преодоляване на натрупаните дисбаланси в развитието на Съюза. Според него е неприемливо също така при общо намаление на размера на средствата по Многогодишната финансова рамка (2014-2020 г.) да бъдат създавани условия, при които да има преразпределение на средства от по-бедните към по-богатите държави. Президентът Плевнелиев настоя и за осигуряването на достатъчно средства в рамките на Кохезионната политика на ЕС, което ще позволи да не бъдат орязвани средства, предназначени за най-слабо развитите региони на Съюза.
Държавният глава отново потвърди подкрепата на страната ни за решението на “Съвета по общи въпроси” на ЕС да не определя дата за стартиране на преговорния процес за присъединяването на Македония. “Ако всички се придържаме към правилата ситуацията може лесно да се реши. Необходима е добра воля от страна на македонските власти и изграждането на договорна база с Македония, относно добросъседските отношения”, посочи държавният глава.
Президентът отговори на въпроси на дипломатическите представители, свързани с приемането на новия Изборен кодекс, ролята на гражданското общество и медиите в осигуряването на достъпна информационна среда, определянето на целевите индустрии и приоритетите в икономическото развитие на страната ни, усвояването на европейските фондове.