НОВИНИ
Вицепрезидентът: Със съгласието на българските граждани и с техния глас трябваше да вървим напред в нелекия процес на въвеждане на еврото
2025-07-09 22:02:00Приемането на еврото безспорно е нова страница в българската история. Въпросът е дали сме готови за това. Не направихме най-важното – да имаме съгласието на българските граждани за това съдбовно решение и да вървим с техния глас напред в нелекия процес, който предстои. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова пред журналисти в Сопот, където беше гост на честванията за 175-годишнината от рождението на Иван Вазов.
„Референдум за готовността на България за приемане на еврото беше необходим – такава е позицията ми още когато политическа партия „Възраждане“ предложи провеждането на допитване. Ако беше проведен такъв референдум, много страхове на българските граждани щяха да изчезнат“, посочи Йотова.
Вицепрезидентът изрази надежда следващите исторически решения за България да бъдат свързани с това да се оттласне от последното място по доходи, да се пребори с неравенствата, да овладее цените. „Това е работа на всички институции и трябва да се справим с това в интерес на българските граждани“, подчерта Илияна Йотова.
Във връзка с действията на прокуратурата по отношение на разследвания, свързани с договора с „Боташ“, както и срещу кметове, вицепрезидентът заяви, че очаква обективни и безпристрастни действия. „Съдебната система е изправена пред сериозно предизвикателство – да отстои името си и да не бъде обвинявана, че се съобразява с политически аргументи“, подчерта Илияна Йотова.
В Страсбург беше постигнат много голям успех за България. Благодаря на българските евродепутати и на усилията на българските институции. Това заяви вицепрезидентът относно гласувания в Европейския парламент доклад за напредъка на Република Северна Македония, от който отпаднаха текстовете, свързани с т.нар. македонска идентичност и македонски език. Йотова припомни и голямата роля на писмото на президента Румен Радев до европейските лидери и ръководителите на европейските институции, в което подробно разясни ситуацията със защитата на човешките права в Северна Македония, както и случая с Люпчо Георгиевски. „Този успех е пример за единодействие на политически партии и институции в името на националния интерес. Това е само битка по пътя, оттук нататък България трябва още по-уверено и със самочувствие да отстоява правата на македонските българи“, посочи вицепрезидентът.