НОВИНИ
Румен Радев: Професионалните стандарти на журналистиката разграничават истинските медии от техните пропагандни двойници
2025-05-26 14:04:00Държавният глава приветства участниците в Двадесетата световна среща на българските медии
В силно поляризиран свят професионалните стандарти на журналистиката разграничават истинските медии от техните пропагандни двойници, гарантират плурализма на гледните точки и разграничават фактите от субективната им интерпретация. Това заяви президентът Румен Радев в приветствие към участниците в Двадесетата световна среща на българските медии. Държавният глава участва във Вършец в закриващата конференция на проекта на БТА с подкрепата на Европейската комисия „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“. Приветствия в рамките на събитието отправиха генералният директор на БТА Кирил Вълчев, кметът на Община Вършец Иван Лазаров и ръководителят на Представителството на Европейската комисия у нас Йорданка Чобанова.
„Професията на журналиста е призвание да дава на обществото възможност да се възползва от силата на знанието, базирано на обективна и безпристрастна информация, основана на факти“, подчерта държавният глава. По думите му в днешно време информацията и знанието са най-силното оръжие и от медиите зависи как ще се борави с тях.
„Борбата за истината ще изисква все повече от журналистите да не абдикират от основната си функция да информират, но и да гарантират, че цензурата няма да ограничава достъп до знанието“, посочи Румен Радев и добави, че развитието на демократично общество е възможно, само когато медиите са свободни независими, изобличават лъжата и подмяната и са реален коректив на властта.
„Хората имат правото да знаят кой им говори от ефира, кой създава съдържание, дали то съответства на реалните процеси в обществото и дали някой вече не е платил за това съдържание и го е оформил според своя собствен интерес“, подчерта държавният глава, като открои необходимостта от ревизия на нормативната уредба, така че да се повиши прозрачността не само на медийната собственост, но и на процесите, които се разгръщат в самите медии и начинът на тяхното функциониране. Президентът обърна внимание и на това, че за да изпълняват медиите обществената си функция, те следва да бъдат независими, а отговорните държавни институции е следва да обмислят нормативната уредба и нови подходи за финансиране най-вече на обществените медии, така че те да не бъдат зависими от властта или от чужди влияния.
„За да бъде българското духовно пространство жизнено и здраво, трябва да има пълноценна връзка с нашите сънародници зад граница“, подчерта президентът и поздрави ръководството на Българската телеграфна агенция за организирането на срещи на българските медии, които укрепват връзката с Родината на всички наши сънародници в чужбина. „За тях българските медии там са не само трибуна, а също така защитник на техните интереси, на решаването на техните проблеми“, посочи Румен Радев. По думите му българските медии в чужбина имат функцията не само да приобщават българите там, но и да ги обединяват около българската култура, идентичност и традиции. Държавният глава даде пример със срещите си с представители на българската общност извън страната, с които е разговарял в рамките на посещенията си, и благодарение на медиите те са показвали пълноценна осведоменост за процесите в България, както и съпричастност с българските успехи и предизвикателства.
По отношение на темата на заключителната конференция на БТА „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ президентът изтъкна ключовото значение на това медиите, гражданите и държавните ръководства на балканските страни да споделят убеждението, че трябва да бъде градено добросъседство, приобщаващ диалог, основаващ се на истината, човешките права и знанието. По думите му провежданият у нас днес форум е важна стъпка в тази посока.
Държавният глава открои и ролята на българските медии в утвърждаването на положителния облик на страната ни като атрактивно място както за туризъм, така и за чуждестранни инвестиции и поздрави организаторите за избора на Вършец за провеждането на конференцията, тъй като това е стъпка към разгръщането на значителния потенциал на Северозападния регион.