Президентът: В епицентъра на широкия спектър от проблеми в Европа е кризата на лидерството, която има две измерения - компетентност и честност
2025-01-21 08:18:00
ЕС трябва да реформира управленската си структура и механизми за вземане на решение, за да действа бързо и да концентрира ресурси за стратегически амбиции, заяви Румен Радев в изказване на Софийския икономически форум
Политическите и технологични промени ще продължат да ни предоставят нови възможности за прогрес на човечеството. През 2024 г. демокрациите показаха, че се възползват от тези възможности, като свалят неуспешни лидери, изоставят остарели идеи и прегръщат нови, добре аргументирани приоритети. Това заяви президентът Румен Радев по време на заключителната част от Петото издание на Софийския икономически форум. Държавният глава, придружаван от съпругата си Десислава Радева, беше почетен гост и лектор в рамките на събитието, което у нас се организира от Делфийския икономически форум.
Пред представители на институции, бизнес, дипломати президентът Румен Радев заяви, че 2025 г. се очертава като превратна година не само за България, региона и Европа, но и за света, предвид невижданото досега ускорение на динамиката в геополитическите процеси. “Геополитическата архитектура за сигурност се срива, отдавна установените икономически модели се пропукват, рецесията се настанява трайно във водещи европейски икономики, а технологиите продължават да се развиват все по-бурно”, заяви държавният глава. По думите му, за да се намерят ефективните рецепти за лечението на Европа, не е достатъчно само да бъдат посочени проблемите. “Ние трябва да адресираме дълбоко причините за днешното състояние, а не симптомите”, каза президентът Радев. Във връзка с това са необходими откровени отговори на редица въпроси, сред които как се е стигнало до изоставането на ЕС в иновациите, до енергийната криза и срива на конкурентоспособност, до неспособност за гарантиране на собствената сигурност. Румен Радев постави и темата кой ще поеме отговорността за стотиците хиляди жертви при контранастъплението на Украйна, което множество европейски лидери са насърчавали с утопичното уверение за победа над Русия. Трябва също така да се посочат причините, довели до това съвкупният брутен вътрешен продукт на Запада спрямо Русия да е 25 към 1, а Русия произвежда от 3 до 4 пъти повече боеприпаси и военно оборудване по думите на генералния секретар на НАТО. Междувременно от години се насажда внушението, че руската икономика ще рухне, но падат европейски правителства, а европейските икономически санкциите срещу Москва се обезсмислят заради покупката на руски енергийни ресурси от държавите от Глобалния Юг.
“В епицентъра на широкия спектър проблеми пред Европа е кризата на лидерството, която има две основни измерения – компетентност и честност. Компетентност по стратегически за Европа теми и честност по отношение на европейските граждани и нашите партньори”, посочи президентът Радев. В контекста на всички кризи и преекспонираните страхове от встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ, българският държавен глава посочи, че Европа трябва да се отнесе отговорно не само към своята собствена сигурност, но и да започне да изгражда динамична и конкурентоспособна икономика, както и да се обедини и да направи решителни крачки напред.
По думите на Румен Радев необходимостта от повишаване на разходите за отбрана следва да се ръководи от определени принципи и от обединението на европейските държави около всеобхватна концепция за националната сигурност, което налага развитие на свързаност, логистика, мобилност, внедряване на високи технологии. Президентът посочи, че малките държави в НАТО - като съюз на страни, обединени от ценности, трябва наравно с останалите да участват в разработването и производството на отбранителни продукти. "В противен случай технологичната пропаст между отделните държави ще расте, а НАТО ще се превърне в пазар с производители и купувачи", допълни Румен Радев. По отношение на тревожните тенденции в европейската икономика и необходимостта от инвестиции, президентът заяви, че е нужно да се постигне баланс между публични средства и частен капитал, което изисква единни пазари, обща индустриална и финансова политика, консолидация на крехкия и фрагментиран европейски капиталов пазар.
Пред Европа стои и предизвикателството дали ще укрепи ролята си в геостратегически план, както и дали ще запази моралното си лидерство в сферата на правата на човека, върховенството на закона, политиките за мир и за околна среда. ЕС е водеща от десетилетие в зелените си политики, но не трябва да губим, а да засилваме своята конкурентоспособност, каза президентът. Румен Радев допълни, че трябва да се осмисли и пролибералния и пропазарен европейски подход на фона на по-протекционистичните политики на останалите глобални играчи.
Държавният глава изрази очакване, че Европа ще премине през предизвикателствата успешно, но затова ЕС ще трябва да реформира дълбоко своята управленска структура и механизмите за вземане на решение, така че да може да действа бързо и да концентрира значими ресурси за стратегическите си амбиции. По думите на президента новите приоритети на Европейската комисия за насърчаване на научните изследвания и иновациите, технологиите, както и постигането на Стратегическа автономия са стъпки в правилната посока за развитие на икономиката и показват осъзнаване на проблемите.
Румен Радев заяви още, че приемането на България и Румъния в Шенген ще даде положителен икономически импулс в регионален план. Страната ни допринася и за развитие на иновативна и пълноценна икономика – от добиването на суровини и тяхната обработка, през тежка индустрия и металургия, добив и съхранение на енергия от собствени източници, до цифровизацията и високотехнологичното производство, посочи президентът. Румен Радев открои последователните усилия на страната ни за подобряване на свързаността със съседните страни в различни направления, като изрази очакване за осъзнаване от страна на Република Северна Македония на значимостта за Европа на реализирането на Коридор 8, както и надграждане на транспортните връзки с Румъния по река Дунав.