НОВИНИ

Държавният глава Румен Радев удостои Асоциацията за приятелство „Виетнам-България“ с Почетен знак на президента

2024-11-24 16:55:00
 
Официалното посещение на президента във Виетнам започна със среща с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани
 
България ще продължи да бъде втора родина за виетнамските граждани, които са учили и работили в страната ни. Гордеем се, че те допринасят за развитието на днешния Виетнам със знанията, уменията и опита си, натрупани в страната ни. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към представители на общността на училите и работилите в България виетнамски граждани и представители на Асоциацията за приятелство „Виетнам-България“, които днес посрещнаха с тържествено събитие българския държавен глава в Ханой. Срещата, в която участва и съпругата на президента Десислава Радева, се проведе в първия ден от официалното посещение на държавния глава в Социалистическа република Виетнам. 
 
Румен Радев връчи на Асоциацията за приятелство „Виетнам-България“ Почетен знак на президента за активната роля на асоциацията за развитието на отношенията между двете държави, както и за неуморната подкрепа на български инициативи на виетнамска територия. Асоциацията е учредена през 1982 година и включва стотици граждани на Виетнам. С дейността си тя развива активна дейност за културен обмен между двете държави и организира различни събития по повод национални и официални български празници и годишнини. 
 
В приветствието си президентът Радев заяви, че България винаги ще е отворена за училите и работилите у нас виетнамски граждани. „Желая ви да бъдете все така единни и да продължавате да допринасяте за развитието на Виетнам и за прекрасните отношения между нашите две страни“, каза президентът Радев, като допълни, че в редица области от общ интерес съществува огромен потенциал за сътрудничество като търговия, инвестиции, енергетика, машиностроене, строителство, информационни технологии, туризъм, селско стопанство, фармация. 
 
България е приела и обучила над пет хиляди виетнамски студенти и над 40 хил. стажанти в различни професионални сфери, каза в приветствието си Хуинх Куйет Тханг – председател на Асоциацията за приятелство „Виетнам-България“ и допълни, че виетнамските граждани са получили ценни умения и професионален опит от българските си колеги.    
 
На събитието в Ханой днес присъстваха министърът на образованието и науката Галин Цоков, министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов, министърът на туризма Евтим Милошев, кметът на София Васил Терзиев и на Русе – Пенчо Милков, които са част от официалната делегация, водена от президента Радев във Виетнам. Утре държавният глава Румен Радев и съпругата му Десислава Радева ще бъдат посрещнати с официална церемония в президентския дворец в Ханой.
 
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Илияна Йотова проведе среща с генералния директор по правата на човека и върховенството на правото на Съвета на Европа Джанлука Еспозито

3 юли 2026 | 18:06
В разговора участва и ръководителят на отдела за изпълнение на решенията на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) Фредерик Долт

Илияна Йотова: Националният военноисторически музей е институция на българския войнски дух и на силата, която ни превърна в нация

2 юли 2026 | 19:07
Във връзка със 110-ата годишнина от основаването на музея държавният глава го удостои с Почетния знак на президента

Президентът: България има все по-значима роля за укрепването на сигурността на Черноморския регион

2 юли 2026 | 14:02
Активното участие на българската отбранителна индустрия ще засили способностите на ЕС и НАТО, заяви Илияна Йотова на среща с върховния главнокомандващ на Обединените въоръжени сили на НАТО в Европа генерал Алексъс Гринкевич

Президентът Йотова откри Конференцията на ръководителите на службите на военния аташе

1 юли 2026 | 16:04
В приветствието си държавният глава даде висока оценка на работата на Служба „Военно разузнаване“

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЧЛЕН НА КПК

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЦИК

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки