НОВИНИ
Президентът Плевнелиев и еврокомисар Фюле: Присъединяването към ЕС изисква цялостното изпълнение на критериите за членство
2012-10-31 16:58:00Политиката на разширяване на ЕС представлява гаранция за сигурността, стабилността и просперитета на страните от Западните Балкани и няма алтернатива, но пълноправното членство в Съюза зависи от цялостното изпълнение на критериите за членство, сред които ключово значение има развитието на добросъседските отношения. Това бе общата позиция на президента Росен Плевнелиев и на европейския комисар по разширяването и по политиката за съседство Щефан Фюле, която те изразиха на срещата си на Дондуков” 2.
Държавният глава подчерта пред комисар Фюле, че според страната ни изграждането на добросъседски отношения между Република България и Република Македония е необходима предпоставка за това Македония да постигне реален напредък по пътя на европейската интеграция. “България е много толерантна и търпелива и подкрепя европейската перспектива на Македония. Но тази подкрепа не е безусловна. За съжаление в Република Македония се наблюдава тенденция на националистическа реторика, на дискриминационно отношение към гражданите с българско самосъзнание и поставяне на административни пречки пред българския бизнес. В основата на тази тенденция е едностранната интерпретация на историята”, посочи президентът Плевнелиев.
Според държавния глава властите в Македония следва да започнат да прилагат на практика европейски подход към съседите. Общото бъдеще на страните от Балканите в Европейския съюз може да бъде изградено единствено на основата на зачитане на историческата истина, а не чрез манипулацията на историческите факти, заяви още президентът Плевнелиев. “Очакваме дела и конкретни резултати от страна на македонските власти в тази насока”, подчерта Росен Плевнелиев.
Президентът отбеляза, че „българската страна споделя открито съществуващите проблеми с европейските си партньори и счита, че аргументите й ще бъдат възприети правилно както от Европейския съюз, така и от Република Македония“.
“Мога да гарантирам, че ЕС няма да приеме нов член, който да внесе в общността нерешени проблеми със своите съседи. Европейската комисия ще следи стриктно и за успеха в изграждането на добросъседски отношения между държавите на Балканите, като неотменима част от процеса на присъединяване”, заяви еврокомисар Фюле. По думите му за държавите от Западните Балкани е жизненоважно да бъдат подкрепени в усилията си да се интегрират в Европа, тъй като това е най-доброто средство да се преодолее национализма.
“Няма никакво съмнение за значението на България по въпросите на разширяването и моята визита има за цел да установя вашите опасения и как Комисията би могла да ви подпомогне, за да разгърнете своя потенциал в областта на политиката на съседство”, отбеляза еврокомисар Фюле. Той подчерта също така нуждата добросъседските отношенията да бъдат изпълнени със съдържание, така че всички държави от региона да се чувстват комфортно на мястото си. Според комисар Фюле страната ни може да бъде домакин на регионална конференция, посветена на откритите двустранни въпроси.
Обща бе оценката на президента Плевнелиев и на комисар Фюле, че предстоящото присъединяване на Хърватия към ЕС представлява позитивен знак за европейската перспектива на Западните Балкани и стимул за останалите страни от региона да продължат процеса на реформи.