Вицепрезидентът откри изложбата „Древните съкровища на България“ в селището на Франкофонията в Париж
2024-10-04 10:02:00
Илияна Йотова посети павилиона, който представя историческото наследство, културата и традициите на България
Изложбата „Древните съкровища на България“ откри вицепрезидентът Илияна Йотова в селището на Франкофонията в Париж, създадено в рамките на XIX Среща на върха на Международната организация на Франкофонията. Експозицията е подготвена от екип на Института по балканистика и Центъра по тракология към Българската академия на науките в рамките на Националната научна програма „Развитие и популяризиране на българистиката в чужбина” на Министерство на образованието и науката. Представянето на изложбата, което предизвика голям посетителски интерес, беше съпроводено с изпълнения на вокално трио „Оренда“, които съчетават българския фолклор с модерно звучене на френски език.
„Пластове история, древни цивилизации са оставили по българските земи своя отпечатък чрез културата си, изкуството, философията за живота – този разказ за България трябва да знаят повече хора по света. Да знаят, че българският народ и българската държава с над 13-вековна традиция са родени от просветата и културата, да познават богата българска култура, традиции и духовност, с които се гордеем. И днес продължаваме да пишем своята история като достоен народ с достойна и активна държава на европейската и световната карта“, изтъкна в приветствието си вицепрезидентът. Тя подчерта, че през 2025 г. България ще бъде домакин на 47-ата сесия на Комитета за културно наследство на ЮНЕСКО, като определи това като огромно признание и шанс за нашата страна да отстоява своето достойно място на европейската и световната карта на културно-историческото наследство.
Илияна Йотова посети павилиона, който представя България. Вицепрезидентът благодари за работата по негова реализация на Министерството на външните работи, на Министерството на културата, на Сдружението на общините. „България е равноправна част от цветния пъзел на страните, които членуват в Международната организация на Франкофонията. Послание за мирен и спокоен свят, в който хората искат да се познават и да градят връзки помежду си, изпраща това културно пространство. Културата и духовността са най-прекият път на опознаване, единственият път, който не е миниран от омраза и разделение“, посочи вицепрезидентът.
На българския павилион чрез виртуална разходка посетителите имат възможността да се запознаят с подводното културно наследство на България, както и с мозаечното изкуство на Епископската базилика в Пловдив. Представени са българските етерични масла като пример за успешна и устойчива индустрия от Розовата долина. Чрез мултимедийни материали посетителите могат да се запознаят и с културно-историческото наследство на редица български общини.