Вицепрезидентът: Шипка е енергията на нашата памет и на свободата, а свободата носи сила. Имаме нужда от нова сила и нова енергия
2024-08-24 13:29:00
Илияна Йотова участва в честванията на 147 години от Шипченската епопея
Шипка е нашият връх, пътят до този връх е българската Голгота. Шипка е енергията на нашата памет и на свободата, а свободата носи сила. От нова сила и нова енергия имаме нужда днес. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова се обърна към стеклите се от цяла България хора, за да почетат на историческия връх 147-годишнината от Шипченската епопея. „Ако правилно сме разбрали строителите на съвременна България и какво е истинска любов към Родината, днес трябва да настояваме и да си искаме държавата, която се грижи за всички българи, да изискваме отговорни институции, които работят за хората. Ако правилно сме разбрали героизма на Шипка, ще искаме единение, защото дългата българска история ни казва, че сме силни, когато сме заедно“, изтъкна вицепрезидентът.
„Отново сме заедно на Шипка, за да дишаме с пълни гърди от въздуха на свободата, да черпим вдъхновение и самочувствие от подвига на нашите освободители – българските опълченци и руските воини“, заяви Илияна Йотова. Тя посочи, че 147 години военни специалисти все още недоумяват как може шепа хора да защитят този връх срещу многочислен враг. „Шипка носи вика на един народ, който беше мъченик, но никога не стана роб. Народ, който на висок глас заяви, че иска свое Отечество. Българската свобода не е резултат от геополитическа закономерност, нито е подарена. Тя има своята дълга история – хайдушките чети, непреклонната борба за църковна независимост, духовното развитие и просвета, национално-освободителните борби“, подчерта вицепрезидентът.
„Шипка е достойнство и гордост, размисъл и смирение, проглеждане. Как щяха да погледнат героите на Шипка на кавгата за националния ни празник – нали 3 март е бленуваната свобода, за която те дадоха живота си? Как щяха да погледнат на опитите да се пренаписва историята, да се забравят и изкривяван фактите само защото някой е решил, че не е удобно да споменава името на освободителите ни заради днешната геополитическа конюнктура. Дали така си представяха речника на днешните народни избраници – толкова политическо противопоставяне, злост и мъст“, запита в словото си Йотова. „Героите щяха да ни дадат човешко опрощение, но от тази прошка ще боли още повече, защото героите паднаха на този връх не за себе си и своето добруване, а за народното дело“, посочи вицепрезидентът.