НОВИНИ
Президентът във Вилнюс: Подобряването на енергийната, транспортната и цифровата свързаност по оста Север-Юг трябва да остане приоритет за засилване на сближаването в целия Европейски съюз
2024-04-11 16:37:00
Инфраструктурната свързаност в енергийната, транспортната и цифровата сфера по оста Север-Юг трябва да остане в основата на Инициативата „Три морета“, тъй като е стратегически важна за целия Европейски съюз. Това заяви държавният глава Румен Радев в изказването си в президентския панел на Срещата на върха „Три морета“ във Вилнюс. Домакин на събитието е президентът на Литва Гитанас Науседа, който посрещна на форума ръководителите на делегации.
Инициативата „Три морета“ обединява 13 държави от ЕС - България, Австрия, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Хърватия, Чешката република, Гърция. Стратегически партньори на Инициативата са Германия, Европейската комисия и САЩ, както и Япония, а Украйна и Молдова се ползват със статут на асоциирани страни участнички.
Президентът Радев отбеляза, че по линия на инициативата „Три морета“ страната ни е успяла да привлече капитали в размер на около 200 млн. евро в сферите на транспорта и енергетиката. „България максимално се възползва от възможностите на инициативата и успяхме да постигнем голям напредък и да получим подкрепа именно за развитие на нашата свързаност, за развитието на енергетиката и транспорта“, заяви Румен Радев в отговор на журналистически въпрос при пристигането си на Срещата на върха във Вилнюс. Привлеченият от страната ни капитал по проекти е около 10 пъти по-голям от размера на вложените от България средства в Инвестиционния фонд на „Три морета“.
Наред с конкретните практически ползи България има и съществен принос за развитието на инициативата, отбеляза Румен Радев. Президентът допълни, че по време на българското председателство на Срещата на върха в София, на която той беше домакин през 2021 г., България е поставила като фокус на инициативата насърчаването на сътрудничество в сферата на иновациите, науката и научните изследвания. „Тази наша идея получи силна подкрепа и постигнахме съгласие за създаване на иновационен фонд на „Три морета“, чието развитие напредва“, заяви Румен Радев, като отбеляза развитието на сътрудничеството на фонда за иновации на „Три морета“ с Европейския инвестиционен фонд. По думите на президента, задълбочаването на партньорствата в областта на иновациите, науката и изследванията насърчава развитието на конкурентоспособността и устойчивото развитие на целия регион.
Българският президент заяви, че от първата Среща на върха на Инициативата преди 8 години досега този формат е успял да консолидира значителна политическа подкрепа, чиято основна цел е социалното и икономическо развитие на страните от Централна и Източна Европа чрез наваксване на изоставането в свързаността в енергийната, транспортната и дигиталната сфера. Държавният глава отбеляза, че значимостта и далновидността на тази идея се е доказала през последните години в контекста на редица кризи. „Пандемията от Ковид-19, енергийната криза, войната в Украйна доведоха до драматично прекъсване на доставките. Преодоляването на тези кризи изисква именно свързаност между нашите страни“, посочи Румен Радев. Президентът определи като основно предизвикателство пред Инициативата „Три морета“ липсата на достатъчно средства в Инвестиционния ѝ фонд, които да отговарят на нивото на амбиция за мащабни инфраструктурни проекти.
По време на президентския панел във Вилнюс българският държавен глава посочи, че от решаващо значение е Инициативата да остане фокусирана върху въпроси от практическо значение, които ще засилят сближаването в целия Европейски съюз.