НОВИНИ
Немски специалисти ще подпомогнат проекта на Комисията по помилването за реформа на системата за оценка на риска
2012-10-18 14:30:00
Двама германски специалисти в областите на рецидивната престъпност и затворното дело ще подпомогнат изследванията по проекта на Комисията по помилването при президента „От риск към сигурност: реформа на системата за оценка на риска”. Това стана ясно вчера след среща на председателя на Комисията по помилването (КП) с министъра на правосъдието на федералната провинция Райнланд-Пфалц Йохен Хартлоф. Проектът е подготвен от Комисията по помилването по инициатива на вицепрезидента Маргарита Попова и ще подпомогне модернизирането на прилаганите от българските затвори методики за оценка на риска от рецидив, които са сред важните показатели, отчитани от експертите в областта на помилването.
Проектът за реформа на системата за оценка на риска е подпомаган от фондация „Фридрих Еберт” и има за цел да изясни особеностите на съвременната рецидивна престъпност в помощ на българската съдебна реформа и на общите европейски политики за правосъдие и сигурност. Проектът се изпълнява в момент, в който във Федералната република тече дебат по проблемите на помилването.
По време на срещата, която се проведе в Майнц, беше договорено и началото на проекта „Часове по демокрация“. Идеята беше лансирана по време на среща на вицепрезидента Маргарита Попова с министър-председателя на провинцията Курт Бек преди няколко месеца. До края на годината се очаква в Ловеч да бъдат проведени експериментално първите „часове по демокрация”.
Днес вицепрезидентът Маргарита Попова ще открие в Трир двудневната конференция по повод 20-годишнина от основаването на Европейската правна академия. Вицепрезидентът ще направи изказване на тема „Гражданинът в сърцето на правото на ЕС“. Участие във форума ще вземат заместник-председателите на Европейската комисия Вивиан Рединг и Хоакин Алмуния, бившият председател на ЕК Жак Сантер, председателят на Европейския съд Василиус Скурис, европейският омбудсман Никифорос Диамандурос, евродепутати, конституционни съдии, преподаватели в различни университети, дипломати и магистрати.