НОВИНИ
Сътрудничеството на всички равнища между България и Турция е от стратегическо значение за целия регион
2012-10-11 12:15:00Проблемът с признаването на дипломи от български университети в Турция е изцяло технически въпрос, който не трябва да се политизира. Това подчертаха днес президентът Росен Плевнелиев и председателят на Великото национално събрание на Турция Джемил Чичек. Държавният глава изрази увереност, че временно наложените мерки ще бъдат отменени и че легализацията на дипломи на турски студенти, завършили български университети, ще бъде възобновена възможно най-скоро.
Сътрудничеството на всички равнища между България и Турция е от стратегическо значение за целия регион, беше подчертано по време на срещата. Президентът Плевнелиев и Джемил Чичек поставиха акцент върху възможностите за увеличаване на инвестициите и на двустранния стокообмен, който само за година бележи ръст от над 30 на сто и достига около 4 млрд. щ.д. Стратегически важно е да бъде ускорена работата по всички проекти, за които има взето двустранно политическо решение, особено в областта на енергийната, пътната и железопътната инфраструктура.
Държавният глава приветства подписаното споразумение между Турция и Азербайджан за изграждане на Транс-анадолския газопровод (TANAP). Той изрази надежда, че до няколко месеца ще бъде направена първа копка на междусистемната газова връзка на България и Турция, за която турската страна декларира политическа подкрепа. Според президента, връзката може да бъде част от проекта НАБУКО-Запад, който също е приоритетен за България.
Росен Плевнелиев и Джемил Чичек посочиха, че интензивното сътрудничество за засилване на транспортните връзки - железопътни, магистрални и морски - между България и Турция, ще даде тласък на икономическо развитие в целия регион. Президентът покани турския бизнес да участва в приватизационната процедура на „БДЖ-Товарни превози” и да инвестира по-активно в страната ни. Председателят на турския парламент изрази увереност, че процедурата за раздържавяване на компанията няма да остане встрани от интереса на турския бизнес.
В момента турските инвеститори заемат едва 19-то място в листата на чуждестранните инвестиции у нас, стана ясно още по време на срещата. Държавният глава открои предимствата на бизнеса в България, сред които са ниската данъчна тежест, все по-добрите позиции на страната ни в ЕС в условията на продължаваща криза, както и подготвяните промени в Закона за насърчаване на инвестициите.
Президентът Плевнелиев и председателят на турския парламент откроиха и отличното взаимодействие между двете държави по укрепване на граничния контрол, както от гледна точка на бъдещото присъединяване на България към Шенгенското пространство, така и в контекста на хуманитарната криза в Сирия.
Джемил Чичек приветства действията на българската страна по либерализацията на визовия режим за някои категории турски граждани, като посочи, че облекчаването на визовите ограничения пред турските граждани би стимулирало икономическото развитие на целия регион.
В края на ноември тази година президентът Росен Плевнелиев ще бъде на посещение в Турция по покана на турския си колега Абдуллах Гюл.