НОВИНИ

Вицепрезидентът: Расте интересът към изучаване на български език сред българската общност в Албания

2023-09-16 19:32:00

Расте интересът към изучаване на български език сред българската общност в Албания. Българското неделно училище в Елбасан вече е тясно за желаещите да учат. Завършили висше образование в България млади хора се връщат в родните си места в Албания като учители в български училища, а отскоро и в Либражд има българско училище. Българският език отваря много възможности за развитие. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова в Елбасан, където откри новата учебна година в българското неделно училище в Елбасан към дружество „Българите в Албания“. За активната и родолюбива дейност Йотова удостои дружеството с почетния плакет на вицепрезидента и подари на училището учебни помагала и книги на български класици.

„Благодаря ви за усилията да привлечете интереса на децата да идват в българското училище през почивните дни. Вие учите децата да познават и обичат България, да знаят своите корени. Идентичността не е остаряло понятие в модерния свят. Колкото повече познаваш историята си, толкова по-добре можеш да отстояваш интересите си“, обърна се вицепрезидентът към учителите. Тя увери в пълната подкрепа на българската държава за развитието на българските неделни училища.

Посещението на Йотова в Албания е броени дни преди националното преброяване на населението – първото след официалното признаване на българското национално малцинство. Вицепрезидентът благодари на българските дружества за активната информационна кампания, особено в труднодостъпни райони. Тя призова представителите на българската общност без страх да се идентифицират като българи. „Получаваме немалко сигнали за натиск от емисари на други етнически групи върху българи да не заявяват своята идентичност. Това е недостойна за 21 век кампания. Но аз имам уверенията на албанските власти, че преброяването ще се проведе прозрачно със зачитане правата на всички етнически общности“, изтъкна вицепрезидентът. Тя посочи, че от активността на българите зависи да защитят своя статут на малцинство с всички права, които им дава албанската държава.

Илияна Йотова разговаря и с областния управител на Елбасан Майлинда Пйериу. Двете обсъдиха редица възможности за засилване на двустранните контакти между България и Албания, особено в сферата на образованието и културата. Подчертана беше идеята за изучаване на български език в университета в Елбасан. Сега български език се преподава в университета в Тирана.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Държавният глава удостои 91-ва Немска езикова гимназия „Проф. Константин Гълъбов“ с президентски плакет „Св. Св. Кирил и Методий“

17 април 2025 | 20:08
Наред с личностното израстване, усърдното изучаване на немския език и култура, активното участие в програмите за обмен с Германия, които допринасят за развитието на приятелството между нашите две страни, учениците от 91-а гимназия доказват всеки ден, че България е била, продължава и ще бъде важна и неделима част от европейското културно пространство, обърна се президентът Радев към възпитаниците на училището.

Румен Радев: За да е устойчив и необратим, процесът на разширяване на ЕС трябва да се гради на реалното изпълнение на критериите за членство

17 април 2025 | 16:04
Това бе позицията, която държавният глава изрази на среща с европейския комисар за разширяването Марта Кос

Вицепрезидентът: България не поставя допълнителни условия към Северна Македония, а иска тя да изпълнява европейските критерии за членство

17 април 2025 | 12:12
Илияна Йотова участва в откриването на форума „Европейският съюз среща Балканите“, гост на който беше и европейският комисар за разширяването Марта Кос

Вицепрезидентът пожела на българските юристи политиците по-малко да се месят в работата им

16 април 2025 | 18:06
Илияна Йотова беше гост в Съюза на юристите на тържественото събрание по повод Деня на Конституцията и професионалния празник на юриста

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки