НОВИНИ
Президентът Росен Плевнелиев: Балканската война бе отговор на стремежа на милиони българи да живеят в пределите на свободна и обединена България
2012-10-05 20:00:00Балканската война бе отговор на стремежа на милиони българи да живеят в пределите на свободна и обединена България. Това заяви днес президентът Росен Плевнелиев в Благоевград по време на тържественото честване на 100-годишнината от Освобождението и присъединяването на Горна Джумая и Пиринска Македония към България.
В изказването си президентът Плевнелиев подчерта, че с право Балканската война се определя като “народна война” за извоюване и за запазване на свободата на останалите под чужда власт след Берлинския договор и Съединението хилядолетни български територии с изконно българско население в Македония и Родопите, в Беломорска и в Одринска Тракия. “Това бе война за утвърждаването на българската държава, за защитата й от чужди посегателства, за национално освобождение и за национално обединение”, заяви държавният глава.
Росен Плевнелиев припомни, че в началото на ХХ век народът ни живее с идеалите на българското Възраждане и приема като своя съкровена кауза идеята за национално обединение. “Затова събитията през 1912 г. са съпроводени с небивал всенароден ентусиазъм и хиляди българи, не само от територията на свободна България, но и от пределите на намиращите се под османска власт Македония и Тракия, стават доброволци в Българската армия, за да сформират Македоно-Одринското опълчение”, каза президентът.
Той подчерта също така, че истинският урок от Балканската война е примерът, който дават предците ни – да бъдат единни в името на общата кауза. “Родолюбието и днес е здравата основа, върху която надграждаме националните си приоритети и развитие”, отбеляза Росен Плевнелиев и подчерта, че и днес нашият народ е обединен от европейските идеи за мир, демокрация, просперитет, хуманност и добросъседство.
“Нека заедно да следваме тези принципи, да познаваме и да помним историята си. Да бъдем достойни граждани на най-старата европейска държава, която от деня на създаването си не е сменила името си през вековете. Нека ние, наследниците на храбрите български воини, да носим и да предаваме на децата си онзи плам, с който дедите ни са влизали в бой и да бъдем горди, че живеем в обединена и свободна България, достойна страна от европейското демократично семейство”, каза още Росен Плевнелиев.”
По-рано през деня беше направена възстановка на събитията от 1912 г. и бяха поднесени венци и цветя на признателност пред паметника на Македоно-Одринското опълчение. В катедралния храм "Въведение Богородично" беше отслужена заупокойна молитва в памет на загиналите за Освобождението. Специално за честванията в Благоевград бе проведен юбилеен марш по улиците на града с бойните български знамена.