НОВИНИ
Президентът: Реформа в сектор „Сигурност“ не означава да смениш ръководството на службите с хора, наречени „наши“ в записа от партийното събрание
2023-09-11 20:46:00Този, който има амбицията да реформира службите, първо трябва да познава законите, структурата, задачите и функциите им, както и начина на взаимодействие с чуждестранните партньори. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти в Солун, помолен да коментира анонсирания законопроект за реда, по който се назначават ръководители на службите за сигурност.
По думите на президента, не бива политици, които не познават функционирането и законодателството, свързано със службите, да се заемат с промени в тях. „Реформа не означава да смениш ръководството с така наречените „наши хора“ от записа“, заяви Румен Радев, визирайки записа от партийното събрание на „Продължаваме промяната“ от май т.г. Президентът припомни, че през 2022 г. ДАНС е отличена от САЩ с наградата „Джордж Тенет“, която се дава само веднъж годишно и е за изключителния принос на агенцията за партньорството в укрепване на националната сигурност на САЩ и борба с хибридните влияния. По думите на Румен Радев, сега изглежда, че тези, които искат да правят „реформа“ и да обезглавят службите, ще премахнат ръководството на ДАНС и по този начин всъщност ще обезсмислят оценката, дадена от нашите партньори от най-високо ниво. „Нека се разберат, когато говорят за „посолството“, всъщност те срещу посолството ли тръгват?“, попита президентът.
Попитан за освобождаването на главния секретар на МВР, държавният глава заяви, че Петър Тодоров е човек с достойнство и чест, който не приема да наблюдава как се съсипва системата и се правят назначения само за да се удовлетвори сценарият от записа. „В същото време той да няма абсолютно никакво влияние, а носи отговорност“, допълни Румен Радев.
Във връзка с наводненията по Черноморието президентът посочи, че е необходим задълбочен анализ за подготвеността на страната ни при бедствия и какви трябва да са отговорностите и действията на местните власти и държавата в подобни случаи. Президентът даде пример със системата за ранно известяване, разработена и тествана от МВР, за да започне да функционира от 1 септември. Държавният глава призова да се провери защо това не се е случило.
При бедствие най-важното е спасяването на човешкия живот и мобилизация на всички институции, каза държавният глава и даде за пример реакцията на властите при бедствието в Карловско миналата година, когато няколко населени места бяха засипани с дървена маса и кал, но не се стигна до загуба на човешки живот. Тогава още в първите часове там бяха мобилизирани техника и военнослужещи на Българската армия, служители на МВР, пожарникари и други компетентни органи с участието на министри от служебното правителство.
Пред журналистите президентът открои и заложения от служебното правителство в Плана за възстановяване и устойчивост надведомствен проект за изграждане на Национален център за наблюдение, координация и управление, който да подпомага взимането на решения в кризисни ситуации, за мониторинг на нивата на водоемите, незаконната сеч, контрола на процесите на урбанизация, гранична сигурност, анализ на почвата, както и за по-ефективно управление на ресурсите в страната. Очаквам параметрите, които заложихме тогава и които бяха одобрени от ЕК, да се реализират, заяви държавният глава.