НОВИНИ
Президентът Радев: Необходима е държавна концепция и подкрепа България да надгради добрите традиции и да развие потенциала си в микроелектрониката
2023-09-07 15:19:00В контекста на цифровия и зеления преход разработването и приложението на микрочипове и полупроводникови прибори в индустрията е от ключова важност и ще придобива все по-осезаема роля. България има установени в близкото минало добри традиции в тази област и разполага с експертен опит, които следва да се използват като основа за позиционирането на страната ни като регионален лидер в микроелектрониката. Това заяви президентът Румен Радев на среща с проф. Асен Асенов – български учен и преподавател в Университета в Глазгоу с богат опит в областта на инженерството и приложението на полупроводникови технологии и интегрални схеми.
Проф. Асенов запозна държавния глава с идеите си за създаване в България на център за обучение на кадри в областта на микроелектрониката. С научния и университетски потенциал България може да се превърне в регионален център за подготовката на специалисти, като интерес вече е проявен от страна на бизнеса както за инвестиране в подобен проект, така и за участие в обученията, обясни преподавателят.
Президентът Радев изрази надежда да бъдат продължени усилията на служебното правителство за насърчаване на изследванията и иновациите в сферата на микроелектрониката. Държавният глава изтъкна, че България трябва отговорно и разумно да се възползва от финансовите инструменти, предвидени за развитие на микроикономиката, и да се включи ефективно в усилията на европейско ниво за разработване и внедряване на иновации в индустрията. Чрез комбинация от грантове, публични, частни и заемни средства Европейският съюз предвижда да подкрепи инициативите, свързани с полупроводниковите технологии и приложения, с общ капитал в размер на 43 млрд. евро до 2030 година. „Необходима е активност от страна на институциите и държавна стратегия, за да може България да се възползва от предимствата, с които разполага – добри традиции, капацитет в програмирането, софтуерното инженерство, изкуствения интелект. Обединяването на усилията на научните среди и бизнеса ще допринесе за повишаване на конкурентоспособността на България и привличане на големи инвестиции“, заяви държавният глава, който изрази признателност на проф. Асенов за готовността му да сътрудничи на институциите с опита си.
Държавният глава заяви ангажимента на президентската институция за дългосрочно сътрудничество със заинтересованите страни по темата, сред които научната общност, международни компании, европейски институции.