НОВИНИ
България трябва да преодолее неравенствата в достъпа до интернет и до електронни услуги за гражданите
2012-09-20 16:18:00Инвестициите в дигитална инфраструктура са решаващи за достъпа на гражданите до електронни услуги и за преодоляването на пропастта между поколенията. Това подчертаха днес президентът Росен Плевнелиев и заместник-председателят на Европейската комисия Нели Крус по време на срещата си на „Дондуков” 2. Комисар Крус е на официално посещение у нас за участие във форума на високо равнище "Цифровата програма на Европа 2012: Реалност или все още предизвикателство?", който се провежда в столицата.
Проблемът с достъпа до широколентов интернет в по-малките населени места и сред по-възрастните хора остава на дневен ред за България, беше подчертано по време на срещата. Комисар Крус изрази подкрепата на Европейската комисия в ключовия приоритет по осигуряването на по-широк достъп до електронни услуги за гражданите, особено в по-малките населени места. „Инвестициите в дигитална инфраструктура създават работни места и стимулират икономиките”, посочи Нели Крус и допълни, че в момента в Европа има около 700 хиляди свободни работни места за ИТ специалисти. „Всичко е въпрос на свързване и на включване на всички граждани чрез създаването на инфраструктурата и достъп до електронни услуги”, каза още комисар Крус.
Президентът Росен Плевнелиев заяви, че около 200 млн. евро са необходимите инвестиции за пълното изграждане на електронно правителство в България, а в настоящата финансова рамка до 2013 г. все още остават неизползвани средства за изграждане на дигитална инфраструктура. По правителствената програма за въвеждане на електронното управление са предвидени 60 млн. лева, но те не са достатъчни, каза още държавният глава. В момента администрацията предоставя приблизително 2000 услуги за бизнеса и за гражданите, като всички те трябва да бъдат електронизирани, подчерта президентът Плевнелиев и добави, че в момента се прави много, за да се навакса изоставането. Той допълни, че повече от 4.7 милиона българи използват интернет, а скоростта му у нас е сред най-високите в Европа. Президентът припомни също така, че над 40 на сто населението на България или повече от 3.1 млн. българи се преброиха по електронен път чрез интернет през 2011 година.
България работи по ясен план до 2020 година, в който трябва да бъдат заложени и конкретни проекти за финансиране с европейски средства след 2014 г. Намаляването на младежката безработица, насърчаването на иновациите, подобряването на образователната система и сътрудничеството между държавата, бизнеса и науката, са сред приоритетите, които открои президентът по време на срещата си с комисар Нели Крус.