НОВИНИ
Създаването на Български национален културен институт среща подкрепа и сред българските автори по света
2021-05-20 09:57:00
Във втората литературна среща „Народността не пада там, дето знанието живей“ по инициатива на Илияна Йотова участваха български поети и писатели от Австралия и Африка
Единодушна подкрепа за идеята на вицепрезидента за Български национален културен институт по примера на „Гьоте институт“ или „Сервантес“ заявиха участниците във втората виртуална литературна среща „Народността не пада там, дето знанието живей“. Те не само изтъкнаха необходимостта от единна културна политика, но и дадоха предложения за структурата на бъдещия институт.
Първата виртуална литературна среща, навръх 11 май с български автори от Еквадор, Бразилия, Аржентина, Канада и САЩ, предизвика широк отзвук и с екипа на вицепрезидента се свързаха българи от цял свят. Във фокуса на втората среща бяха автори от Австралия и Африка. Вицепрезидентът Йотова предаде поздрави от президента Румен Радев, който поради ангажименти не успя да участва и в нея.
„Амбицията ни е с тези срещи да поставим началото на постоянен форум за създаване на контакти, обмяна на идеи и основното – популяризиране на българските автори зад граница“, посочи вицепрезидентът и отново подчерта необходимостта от създаването на Български национален културен институт като мощен инструмент на културната дипломация.
Какво ги вдъхновява, как разказват за България в чужбина, за контактите си с родината и за творчеството си споделиха от Канбера –временно управляващият българското посолство Светлозар Панов и Мария Стайкова, от Пърт – Станка Николова, Михаил Михайлов – почетният консул на България в Намибия, Марион Колева, чиято съдба я свързва с Венецуела и ЮАР. В срещата се включи и Мариана Христова – редактор в българската медия „Еврочикаго“, ангажирана с популяризирането на талантливи наши сънародници зад граница, издала пет литературни сборника с творби на български автори.
Готовност за сътрудничество и подкрепа за популяризиране на творчеството им българските автори в чужбина получиха от Снежана Тодорова, председател на Съюза на българските журналисти, от Боян Ангелов, председател на Съюза на българските писатели, и Георги Николов – член на Управителния съвет на съюза, от проф. Валери Стефанов – преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“ и директор на Университетското издателство, от Къдринка Къдринова – председател на Сдружението на испаноговорящите журналисти. Директорът на Национален дарителски фонд „13 века България“ Слава Иванова предложи чрез фонда в България да се издават книги на български автори в чужбина. Директорът покани Илияна Йотова за патрон на бъдещи срещи в регионалните центрове на фонда на наши писатели и поети зад граница. „13 века България“ е официален партньор на инициативата на вицепрезидента.
В разговора се роди идеята за създаване на трайни контакти с чужди граждани – възпитаници на български университети, които имат голям принос за популяризирането на България в своите страни.
Виртуалните литературни срещи са по повод 24 май и са продължение на инициативите на вицепрезидента, с които във време на пандемия се опитва да достигне до повече българи зад граница.