НОВИНИ

Последствията от пандемията върху психичното здраве на децата обсъдиха вицепрезидентът и експерти

2021-03-04 15:46:00

Онлайн дискусията „SOS: Деца в изолация“ се проведе по идея на 15-годишната Анастасия, която работи заедно с Илияна Йотова в инициативата „Посланик за един ден“

Последствията върху психичното здраве на децата и младежите в условията на пандемия беше основна тема на онлайн дискусия „SOS: Деца в изолация“, организирана от вицепрезидента Илияна Йотова и 15-годишната Анастасия Треновска от Плевен. С Анастасия вицепрезидентът работи в инициативата на посолството на Великобритания в България „Посланик за един ден“.

Сред стотиците есета в инициативата текстът на Анастасия за последствията от Ковид-19 спечели Илияна Йотова с проблемите, които поставя – психичното здраве на децата, образованието във виртуална среда и дигиталната грамотност. Целта на дискусията беше да се даде гласност на тези проблеми, по които липсва публичният разговор. Влиянието на кризата върху децата и младежите Илияна Йотова определи като криза-фантом, която ще има дълготрайни последствия.

„Ние сме затворници на страховете си, а ключът за клетката е у възрастните“, посочи Анастасия, която учи в Математическа гимназия „Гео Милев“. Тя сподели, че е нараснала тревожността от изолацията сред нейните съученици, а 8-годишният брат на нейна приятелка изпада в паника, ако излезе навън без маска. Вместо да водят типичните за тяхната възраст разговори, приятелите на Анастасия коментират какво е казал Националният оперативен щаб. Желанието на деветокласничката е да се създаде интернет платформа, в която ученици да могат да се консултират с психолози.

За своите преживявания и притеснения във време на ограничителни мерки разказаха учениците Биляна Михова от Математическа гимназия „Гео Милев“, гр. Плевен, Васил Гълев, Красимир Пехливанов и Надежда Дечева от Иновативно основно училище „Христо Ботев“, гр. Велинград. В дискусията участваха и директорът на Математическа гимназия „Гео Милев“ Ирена Борисова и училищният психолог Валентин Минков, директорът на ОУ „Христо Ботев“ Марияна Байлова и училищният психолог Иван Бандаков, както и Рени Велчева – клиничен психолог и педагогически съветник в 41 ОУ „Св. Патриарх Евтимий“, гр. София. Своите експертни съвети и оценки на ситуацията дадоха д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Държавна психиатрична болница „Св. Иван Рилски“, и Георги Апостолов, координатор на Център за безопасен интернет.

На дискусията бяха очертани основните проблеми, до които доведе пандемията – десоциализация, заключване на естествената за децата среда на общуване, създаване на чувство на несигурност при връщането в класните стаи. Липсата на пълноценно общуване в учебния процес и непригодни за самостоятелно обучение учебници доведоха до трудности при усвояване на учебния материал, до крайности – страх от несправяне със задачите и неглижиране на ангажиментите на учениците. Изтъкнат беше проблемът със споделянето – на децата им е трудно да споделят с учителите и с родителите си, които пък от своя страна са претоварени с много неприсъщи за тях роли.

Д-р Цветеслава Гълъбова посочи като погрешно противопоставянето на психично и физическо здраве. Закъсняло е предприемането на мерки, насочени върху психичното здраве на децата и младежите, а първата стъпка е да се спре насаждането на чувство за вина у подрастващите. „Решенията за присъствено и дистанционно обучение трябва да са ясно аргументирани, да стъпват на научни факти, а не на нечии желания“, заяви д-р Гълъбова. По думите ѝ след години не е изключено медикаментозно лечение на най-различни невротични разстройства на преживелите изолация деца.

Поставен беше и въпросът за състоянието на децата със специални образователни потребности и децата от Центрове за настаняване от семеен тип.

Ползите, но и рисковете, които крие виртуалното пространство, бяха сред основните теми на разговора. Георги Апостолов акцентира върху възможностите, които предоставя кризата, за развитие на дигитално-медийната грамотност на децата и учителите. „Наша задача е да създадем не само безопасна онлайн среда, но и да стимулираме децата от най-ранна възраст да използват интернет по полезен, разумен и балансиран начин“, изтъкна той. От своя страна вицепрезидентът Йотова постави въпроса за дигиталното неравенство, което включва не само достъп до електронни устройства, но и до интернет връзка.

Дискусията завърши с ангажимент разговорите по темата да продължат и да се търсят работещи решения.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

В телефонен разговор президентът Радев поздрави Алберт Попов за престижното първо място на кръг от Световната купа по ски алпийски дисциплини в Италия

9 януари 2025 | 18:06
По време на разговора президентът подчерта, че историческият успех на Попов е повод за гордост не само за почитателите на зимните спортове у нас, а е донесъл истинска радост на всички българи

Държавният глава Румен Радев удостои с Почетния знак на президента контраадмирал о.з. Румен Попов и вицеадмирал о.з. Пламен Манушев

7 януари 2025 | 15:03
Преди церемонията държавният глава Румен Радев се срещна с курсантите от Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“

Президентът Радев: Призовавам политическите партии да спрат да си играят със съдбата на хората и с бъдещето на страната

6 януари 2025 | 14:02
Висшият съдебен съвет нееднократно е демонстрирал зависимости и при изтекъл мандат и при само една кандидатура за главен прокурор, не този състав трябва да прави избор, заяви държавният глава

Президентът: Чрез своите институции държавата трябва да гарантира условията за единството на Българската православна църква

3 януари 2025 | 15:03
Рисковете пред Българската православна църква следва да се разглеждат като заплахи за националното ни единство и суверенитет, заяви Румен Радев на среща с Негово светейшество Българския патриарх Даниил

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки