НОВИНИ
Росен Плевнелиев: Банковите лихви трудно могат да бъдат намалени с административни мерки
2012-02-10 12:30:00
Лихвите на банките в България трудно могат да бъдат намалени с административни мерки, защото това зависи от условията на икономическата среда. Това коментира президентът Росен Плевнелиев днес след традиционната първа среща на държавния глава с Управителния съвет на Българската народна банка, на която управителят на БНБ Иван Искров представи подуправителите и членовете на УС на Централната банка и техните ресори и отговорности.
Според президента, всички идеи за намаляване на банковите лихви трябва да бъдат добре обосновани и подложени на широка дискусия и чак тогава президентската институция ще излезе със становище. „Приветствам усилията обаче на всички страни да сложат на масата тази важна тема и да търсят възможности”, допълни държавният глава.
Българските банки са стабилни и конкурентни и въпреки тежката криза продължават да бъдат печеливши, подчерта президентът Плевнелиев. Той допълни, че банковият сектор в България е стабилен и добре капитализиран, а българските банки, въпреки кризата, са печеливши и имат двойно по-висока капиталова адекватност от средното за Европа равнище.
Президентът открои значимостта на ефективния обмен на информация и идеи между президентската администрация, Централната банка и правителството, за да има страната ни качествена Национална програма за развитие България’2020. „Ще работим заедно с Централната банка тази програма да бъде широко представена и да бъде следвана от всички институции до 2020 година”, посочи Росен Плевнелиев.
БНБ е силен и консервативен регулатор и се ползва с изключителното доверие на президентската институция, допълни държавният глава. Според него, двете институции са символ на надпартийност, консерватизъм и изповядват култура на стабилност и тя трябва да бъде надграждана.
Росен Плевнелиев подчерта необходимостта от дългосрочно планиране и развитието на нискорискови проекти, включително за енергийна ефективност и за подкрепа на малките и средните предприятия, а Централната банка, в сътрудничество с търговските банки, може да окаже ценна експертна подкрепа по отношение на правилното планиране. По думите му, държавата трябва да продължи да работи за добрата репутация на банковата ни система, което е предпоставка за по-изгодно кредитиране и е в полза на хората.
От своя страна, управителят на БНБ Иван Искров благодари на президента за ползотворната среща и подчерта, че държавният глава винаги може да разчита на доказания експертен потенциал на Централната банка.