НОВИНИ
Държавният глава Росен Плевнелиев: Европейският проект няма да бъде завършен без пълната интеграция на страните от Западните Балкани в ЕС
2016-06-01 14:53:00
Президентът беше домакин на юбилейната Среща на върха на ПСЮИЕ под надслов „ПСЮИЕ – 20 години ключ към регионално сътрудничество“
Около необходимостта от продължаване на процесите на европейска и евроатлантическа интеграция в региона се обединиха участниците в юбилейната Среща на върха на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа. Държавният глава Росен Плевнелиев беше домакин на форума на високо равнище, който се проведе в научно-технологичния парк „София Тех Парк“.
Държавните и правителствени ръководители, както и министри на външните работи на страните от ПСЮИЕ обсъдиха ключови за региона въпроси с акцент върху европейската интеграция, енергийната сигурност, миграцията и борбата с радикализацията и тероризма. Лидерите приеха единодушно юбилейна Декларация от София „ПСЮИЕ – 20 години ключ към регионално сътрудничество“.
„Европейският проект няма да бъде завършен без пълната интеграция на страните от Западните Балкани в Европейския съюз. Ще продължим заедно да работим за изграждането на активни граждански общества, които да подпомогнат демократичните процеси в региона“, заяви българският държавен глава на съвместна пресконференция с президента на Албания Буяр Нишани и с министъра на външните работи на Хърватия Миро Ковач, чиято страна приема от България ротационното председателство на утвърдения формат за регионален политически диалог.
Подобряването на регионалната инфраструктура и свързаност бяха определени като стратегически приоритет за развитието на Югоизточна Европа. „ЕС планира да инвестира почти 50 млрд. евро в региона до 2020 г. През следващите няколко години 1,2 млрд. евро ще бъдат инвестирани чрез програмите за подобряване на трансграничното сътрудничество. Трябва да използваме тези ресурси разумно, за да подобрим рязко свързаността си и да укрепим вече съществуващите партньорства, както и да създадем нови“, посочи президентът Росен Плевнелиев.
Участниците в Срещата на върха определиха енергийната зависимост като едно от основните предизвикателства пред региона. „Тази зависимост ни прави силно уязвими и застрашава сигурността на всяка страна. Този проблем можем да решим само заедно. Трябва да работим за интегрирането на енергийните пазари в региона и за установяването на модерна и надеждна енергийна регионална инфраструктура. България е един от двигателите за създаването на общ регионален енергиен пазар“, подчерта българският президент.
Намирането на нови, устойчиви и иновативни подходи за справянето с миграционните процеси беше очертан като ключов въпрос на регионалното сътрудничество. „Недопустимо, невъзможно и нереално е всяка страна сама да се справя с миграционната криза. Договорихме се, че ще обменяме интензивно информация помежду ни, ще координираме усилията си в тази посока и ще спазваме правилата за хуманно отношение към търсещите закрила. Същевременно всички държави в региона трябва да бъдем безкомпромисни в борбата с мрежите на трафикантите на хора“, заяви президентът Плевнелиев.
Държавният глава припомни постигнатото от Българското председателство на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа, като посочи усилията на София да постигне синхрон на приоритетите на Процеса с тези на българското председателство на Комитета на министрите на Съвета на Европа. По време на конференция на високо равнище в София през април бе постигнат консенсус за Плана на Съвета на Европа за укрепване на независимостта и безпристрастността на съдебната система за периода 2016-2021 г. Преди два месеца отново в София българската дипломация постигна успех с приемането на Стратегията на Съвета на Европа за правата на детето. Сериозен успех на Българското председателство бе приемането на Съвместното изявление от министрите на външните работи за справяне с миграционните потоци, припомни още държавният глава.
Проведени бяха също така два форума на високо равнище с фокус върху енергийната сигурност и инфраструктурата в Югоизточна Европа, както и конференция на високо ниво за демографските предизвикателства в региона, по време на която министрите на труда и социалната политика приеха Съвместна декларация.
„Предизвикателствата, пред които сме изправени, са глобални и изискват координиран подход. Сътрудничеството днес не е въпрос на избор, а на необходимост“, категоричен беше още президентът. Росен Плевнелиев посочи още, че България е готова да оказва подкрепа на своите регионални партньори и пожела успех на предстоящото председателство на Хърватия.
„В София извървяхме голяма стъпка напред към нашето добросъседство и приятелство в региона“, обобщи българският държавен глава.
„За 20 години постигнахме много, с което да се гордеем. Положихме усилия да постигнем стратегическите си цели - разширихме евроатлантическото пространство в региона. На основата на приетите за последните 20 години документи можем да препотвърдим общите ни усилия за мир, стабилност и просперитет. Свързаността в областта на енергетиката, транспорта и инфраструктурата остава основен приоритет“, заяви президентът на Албания Буяр Нишани по повод приключването на Българското председателство на ПСЮИЕ и 20-годишнината на инициирания от София формат за политически диалог.
От своя страна хърватският министър на външните работи Миро Ковач изрази висока оценка на постигнатото от Българското председателство на ПСЮИЕ. „Хърватия ще се опита да бъде поне толкова ефективна, колкото България“, увери министър Ковач. Предизвикателствата, свързани с миграционната криза, свързаността - транспортна и телекомуникационна, както и засилен политически, включително парламентарен диалог, ще бъдат във фокуса на усилията на Хърватското председателство на ПСЮИЕ.
Като основни приоритети на Хърватското председателство Миро Ковач посочи науката и образованието, енергетиката и енергийната сигурност и реакцията при кризи, вкючително участие на въоръжените сили в хуманитарни операции. Хърватия ще работи също така върху ефективни мерки за борба с радикализма и тероризма, информира още министър Ковач.