РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

Изказване на президента Росен Плевнелиев на встъпителната сесия на юбилейната Среща на върха на процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа

2016-06-01 11:08:00

Ваши превъзходителства,
Дами и господа,
Скъпи приятели,


Преди 20 години ние прегърнахме идеята за мирни и благоденстващи Балкани, за демократично и европейско бъдеще за нашите граждани. През последните две десетилетия работихме усърдно, за да модернизираме, за да изградим конкурентни пазарни икономики и демократични държави. И никога не се отклонихме от избрания път, от споделената мечта за мирна и благоденстваща Югоизточна Европа.

Преди четири години, когато поставих началото на София Тех Парк, също имах мечта. Това бяха само стари казарми и една мечта. Но като оставим настрана предизвикателствата и скептицизма, изпитвам гордост от мястото, където сме днес. Разполагаме с регионален хъб за иновации и предприемачество. Стартъп компании и малки и средни предприятия могат да се възползват от него и да вървят напред. София Тех Парк е платформа, даваща възможност на публични и частни заинтересовани страни да обединят усилията си за развиване на науката и иновациите.

Ние създадохме една жизнена екосистема. В резултат на това стратегически инвеститори дойдоха и създадоха 18 000 нови работни места за компютърни програмисти и 33 000 нови работни места за специалисти по информационни и комуникационни технологии в аутсорсинг индустрията. Мечтата се превърна в история на успеха.

Ние превърнахме старите казарми във високотехнологичен парк. Иска ми се нашият регион да постигне същия успех. Време е да погледнем напред, да си представим нашето бъдеще в бързо променящия се свят и да направим заедно така, че то да се случи.

В миналото нашият регион често бе определян като „европейското буре с барут“. Дълги години хората използваха думата „балканизация“ като синоним на разделение и сложни междусъседски отношения. През последните две десетилетия ние осъществихме забележителен напредък. Балканите са пример за положителна промяна. От регион, раздиран от конфликти и войни, ние се превърнахме в регион, обединен в мир. Ние доказахме, че няма граници за приятелството. Но въпреки напредъка ни, на нас все още се гледа като на неспокоен район, който може отново да се разпадне. Необходимо е да променим негативния начин, по който ни възприемат. Целта ни трябва да бъде създаването на нов образ на  Балканите като зона на  мир и сътрудничество.

Най-добрият начин да направим това е интеграцията. Нека да свържем транспортните ни и енергийни мрежи. Нека да дадем път на дипломацията и сътрудничеството. Нека насърчим европейската интеграция, двигател на демократичните реформи, правовата държава, правата на човека и свободите. Европейската интеграция няма алтернатива. Това е единственият начин да гарантираме траен мир, стабилност и благоденствие на региона. Гражданите на всяка една от страните в региона искат да са част от европейското семейство на демократични ценности. Европейският проект ще остане незавършен, докато всички държави в региона не се присъединят към това голямо семейство.

Демократичните държави и споделените ценности, дипломацията, интеграцията и сътрудничеството са ключ към разрешаването на всяка криза. Трябва да насърчаваме интеграцията като регионален и глобален подход. Интеграцията прави напредъка възможен.

Свързаността е основен фактор. Свързаността е ключът към икономически растеж и просперитет. Тя е ключът към повече контакти между хората и фирмите. Появата и разпространението на интернет сближава повече от всякога общества и хора. Дигиталната ера предоставя нови възможности за изразяване и участие, за бизнес и търговия, за технологии и иновации. Светът върви напред по-бързо от всякога. Движим се към бъдеще по-взаимосвързано от когато и да било. От всеки от нас зависи да догоним бъдещето, като укрепим образованието, иновациите, творчеството в региона.

Няма съмнение, че живеем на стратегическо място. Ние сме на кръстопътя между Европа и Азия, през който кръстопът преминават хора, стоки и бизнес. В исторически план районите, разположени на търговски пътища, са били винаги сред най-благоденстващите. Въпреки това лошата инфраструктура се превърна в сериозно препятствие за икономическото развитие на Югоизточна Европа. Ние трябва да изградим и свържем инфраструктурата си, ако искаме да осигурим инвестиции и да намерим нови пазари.

Можем да разчитаме на подкрепата на Европейския съюз. Чрез своите инситуции и програми ЕС планира да инвестира почти 50 милиарда евро в нашия регион до 2020 година. В следващите няколко години 1,2 милиарда евро ще бъдат насочени към програми за трансгранично сътрудничество. Трябва ефективно да използваме тези ресурси за укрепване и развиване на вече създадените партньорства, за насърчаване на съвместни инициативи и проекти.

Обединена, Югоизточна Европа е пазар, наброяващ над 150 милиона души. Заедно ние тежим повече в икономическо отношение. Нуждаем се от регионален подход в инвестициите, енергетиката, транспорта, икономиката, управлението на кризи. Трябва да намерим съвместен начин да представим региона си и да привлечем инвеститори.

Скъпи приятели,

Гражданите и гражданските общества са по-активни от всякога. Хората в целия регион са готови да отстояват демократичните ценности и да участват в обществения процес на вземане на решения. Този процес оказва много положително въздействие върху демокрацията. Например, само преди две седмици бе подписан протокол за присъединяването на Черна гора към НАТО. До този исторически момент се стигна с подкрепата на гражданите и тяхната воля да отстояват евроатлантическата интеграция на Черна гора. Трябва да впрегнем енергията на гражданското общество в региона и осъзнаем, че това е единственият начин да укрепим демокрацията. Преди три години вълна от протести заля България. Стотици хиляди протестираха мирно и демократично, настоявайки за прозрачност в енергийния сектор, антимонополно законодателство и по-добро управление. Като се вслушахме в хората, предприехме дълбока енергийна реформа в България. Оформихме по нов начин енергийния регулатор, либерализирахме пазара и инициирахме национална програма за енергийна ефективност. И нещата станаха, защото се вслушахме в хората и действахме в подкрепа на гражданското общество. Българското председателство съзнателно насърчи укрепването на демокрацията чрез подкрепа на активните граждански общества като основен приоритет в региона.

Скъпи приятели,

Двадесет години след създаването на ПСЮИЕ нашата ангажираност си остава все така фокусирана върху същите принципи и идеи за всеобхватност, регионална принадлежност и ръководство. ПСЮИЕ се запази като основен политически формат в Югоизточна Европа.

По време на третото българско председателство ние продължихме активно да работим за препотвърждаване на тази водеща роля. Успяхме да постигнем осезаеми резултати в три приоритетни области: свързаност; укрепване на демокрацията и подкрепа за активното гражданско общество в региона; сигурност и миграция. Организирахме поредица от събития на високо равнище, насочени към намиране на решения за тези предизвикателства. Същевременно продължихме да подчертаваме важността на координационните срещи с участието на Тройката на ПСЮИЕ, Съвета за регионално сътрудничество (СРС) и Европейския съюз.

Тази година България имà шанса да поеме едновременно не само председателството на ПСЮИЕ, но и това на Комитета на министрите на Съвета на Европа. Това ни даде възможност да синхронизираме приоритетите на двете платформи и да работим за общите ни регионални интереси.

На организирана в София конференция на високо равнище, с участието на министерски делегации от 47 европейски държави, постигнахме консенсус относно Плана за укрепване на независимостта и безпристрастността на съда през периода 2016 – 2021 г..

Преди два месеца тук, в София, 47 държави членки приеха с пълен консенсус Стратегията на Съвета на Европа за правата на детето. Софийската стратегия ще ни послужи за основа да защитим най-ценния ни актив – нашите деца.

Друг ясен успех бе приемането на Съвместно изявление за миграционните предизвикателства от министрите на външните работи на ПСЮИЕ по време на втората им неформална среща в София. Тази декларация изпрати силното политическо послание, че ПСЮИЕ е най-подходящата рамка за разработване на съвместен подход за справяне със сложния миграционен проблем.

Разрешаването на бежанската криза е жизнено важно за Европа и региона. Според Фронтекс през 2015 година общият брой на нелегалните преминавания през граница в Западните Балкани е бил 16 пъти по-голям от този през 2014. Турция се намира под още по-голям натиск с над 2 милиона бежанци на своя земя. Миграцията и справянето с бежанския поток е приоритет за всички нас. ПСЮИЕ е ефикасна платформа, на която можем да стъпим заедно като регион и от която може да бъде чут силният ни глас в търсене на устойчиви решения.

В борбата с радикализацията и тероризма българското председателство проведе интензивни консултации със СРС за стартиране на Регионална платформа за борба с радикализацията и екстремисткото насилие.

Основен приоритет на българското председателство бе свързаността. Организирахме две конференции на високо равнище, посветени на енергийната сигурност и инфраструктура в Югоизточна Европа, както и кръгла маса на министрите на икономиката от ПСЮИЕ.

За да успеем, трябва да спрем да дебатираме коя страна може да стане енергиен център на Балканите. Вместо това трябва активно да заработим за интегриране на нашите енергийни пазари. Свързаността е KЛЮЧОВА за енергийната сигурност, енергийната независимост и конкурентоспособността.

Българското председателство организира международна конференция на високо равнище във връзка с демографските предизвикателства, пред които сме изправени. На нея министрите на труда и социалната политика от ПСЮИЕ подписаха съвместна декларация.

Друг успех на нашето председателство бе инициирането на задълбочен диалог като постоянен механизъм за сътрудничество между Парламентарната асамблея на ПСЮИЕ и Европейския парламент. За да можем обаче да доразвием това сътрудничество, ние се нуждаем от постоянен секретариат на Парламентарната асамблея, който, надяваме се, ще бъде разположен в София.
Днес ще приемем Съвместна декларация по случай 20-годишнината на ПСЮИЕ. Тя ще изрази твърдата ни ангажираност да постигнем нашата споделена мечта за мирна и благоденстваща Югоизточна Европа.

Ваши превъзходителства,
Дами и господа,


Бих искал специално да благодаря на нашите партньори от Албания и Хърватия за плодотворното сътрудничество във формàта на Тройката и за помощта им за успеха на българското председателство. През изминалата година успяхме да осъществим сериозен напредък по много важни въпроси. Въпреки това остава още много да се направи. Сега отваряме вратата за хърватското председателство. Пожелавам успех на хърватските ни приятели, като им предлагам нашата пълна подкрепа.

Благодаря ви!
 

ОЩЕ ОТ РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

Слово на държавния глава Румен Радев на церемонията по случай 1010 години от управлението на цар Самуил

5 октомври 2024 | 20:08
5 октомври 2024 г., Самуилова крепост край село Ключ, община Петрич

Слово на държавния глава Румен Радев по случай 139-ата годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия

7 септември 2024 | 09:09
6 септември 2024 г., площад "Съединение", Пловдив

Слово на президента Румен Радев на церемонията по интронизация на новоизбрания Български патриарх Даниил

30 юни 2024 | 18:06
30 юни 2024 г., Патриаршеска катедрала “Св. Александър Невски”

Слово на държавния глава Румен Радев по случай отбелязването на 146 години от Освобождението на България

3 март 2024 | 13:01
3 март 2024 г., връх Шипка

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки