НОВИНИ

Президентът Плевнелиев: Очаквам реформата в съдебната система да не свършва дотук

2015-12-11 12:25:00

„Цената на политическия компромис при обсъждането и гласуването на промените в Конституцията в Народното събрание, за съжаление, се оказва независимостта на съда. Надявам се, че все повече български политици ще осъзнават важността на този въпрос и ще го поставят над своите собствени партийни интереси. От това зависи успехът на всички останали реформи и просперитетът и благосъстоянието на нацията.“ Това заяви президентът Росен Плевнелиев в приветствието си по повод отбелязването на 135 години от създаването на Върховния касационен съд.

Пред магистратите държавният глава посочи, че днес правосъдието, осъществявано при спазване на принципа за върховенство на правото, е изключително важно за българското общество. „За последните години ние успяхме в голяма степен да променим законите, да въведем европейските правила, но все още, за съжаление, сме далеч от европейските стандарти за справедливост. А защо е така е ясно на всички вас, на всички нас – защото правова държава, върховенство на закона са възможни единствено ако имаме независим съд, който да ги брани“, посочи президентът Плевнелиев.

„Това очакват и българските граждани. Българските политици са длъжници на всеки честен магистрат, защото повече от четвърт век не успяват да осигурят в пълна степен на съдебната система най-важното – нейната независимост“, каза президентът Росен Плевнелиев. Според държавния глава принципите за разделение на властите и независимост на съдебната система са заложени в Конституцията от 1991 г. не като самоцел, а като гаранция, че правосъдието ще се осъществява в интерес на народа. „Практиката ни показва, че не е достатъчно тези принципи да бъдат само записани в Конституцията. Трябва истински да вярваме в тях и да ги отстояваме ежедневно“, изтъкна президентът.

Държавният глава посочи, че равносметката днес трябва да се базира на това „дали сме намерили най-доброто решение, което да гарантира разделението на властите, както и независимостта на съдебната система и власт“ и изтъкна, че повече от две десетилетия се пишат стратегии и отчети, а междувременно сме достигнали безпрецедентно ниско доверие на гражданите в системата на правораздаване. В същото време няколко поредни правителства идват със заявката за реформа, „резултатите обаче все още не са задоволителни“. Президентът подчерта, че отговорните институции „трябва да работим заедно за създаването на всички необходими предпоставки, за да имаме истински независима, ефективна и безпристрастна съдебна система, която да върне на гражданите усещането за справедливост.“
 
Държавният глава посочи, че приветства постигнатото широко политическо съгласие за промени в Конституцията, с цел разделянето на ВСС на две колеги и засилване на ролята на Инспектората, но и многократно е призовавал народните представители да продължат усилията за реализиране на тези и други демократични идеи, включително отмяната на тайното гласуване. „Не можем да не признаем, че една от най-важните заявени промени – за начина на разделяне на колегиите във ВСС, не бе реализирана по начин, който да спечели пълното доверието на магистратите и обществото“, заяви президентът Росен Плевнелиев.
 
Според държавния глава направеното е стъпка напред в реформата, но не е и очакваният от обществото краен резултат. „Промените се случват бавно и трудно, а трябва да ги ускорим. Очаквам реформата да не свършва дотук. Има още много работа за вършене и аз ще разчитам на всеки един от вас да бъде активен, да защитава позициите си смело и аргументирано“, категоричен беше президентът Плевнелиев в словото си пред магистратите. Държавният глава беше категоричен, че в рамките на правомощията си ще подкрепи всяко добро предложение, което може да допринесе за продължаване на реформата. „Защото България има крещяща нужда от независима и добре работеща съдебна система. Това искат и очакват и българските граждани, това иска бизнесът, това очакват инвеститорите и  партньорите“, заключи президентът.

Държавният глава изтъкна, че Върховният касационен съд като последна инстанция е призван да осъществява върховен съдебен надзор за точното и еднакво прилагане на законите от всички съдилища и е гарант, че демократичните принципи и защитата на правата на човека се отстояват от справедлив, обективен и безпристрастен съд. Той пожела на всеки от магистратите „сила ежедневно да отстоява своята независимост и заедно да се противопоставяте на всеки опит за влияние върху вътрешното Ви убеждение, върху ясната Ви позиция,  изградена само въз основа на морала и закона.“
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Вицепрезидентът към българи в чужбина: Ние в България сме по-силни с всички вас

19 май 2024 | 10:10
Под патронажа на Илияна Йотова в Мюнстер се провежда Българският народен събор „Нишка от корен“ с участници от цяла Германия, съседни държави и България

Държавният глава Румен Радев разговаря с президента на Република Косово Вьоса Османи

18 май 2024 | 18:06
Двамата разговаряха по теми от дневния ред на двустранните отношения между България и Косово, регионалното сътрудничество на Балканите и европейската перспектива на региона.

Румен Радев: Крайно опасно е гласовете за мир да се посрещат с изстрели

18 май 2024 | 13:01
Опитът за убийство на европейски премиер от радикализиран фанатик заради подкрепата му за мира е показателен за последствията от насажданите нетърпимост към чуждото мнение и омраза, подчерта президентът

Държавният глава: Усилията нашите млади хора да растат по-здрави, силни и уверени са инвестиция в бъдещето на България

18 май 2024 | 13:01
Президентът посети Ямбол, където се проведоха Третият национален ученически фестивал по утринна гимнастика „Ямбол '24“ и „Президентският тест“, част от инициативата на държавния глава „Спортувай с президента“

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки