НОВИНИ
България и Словакия ще разширят сътрудничеството си в информационните технологии и в автомобилната индустрия
2015-12-10 14:32:00
България и Словакия имат добри традиции и сериозни постижения в сферата на информационните и комуникационните технологии и в производството на компоненти за автомобилната индустрия и ще насърчат взаимните инвестиции в тези бързо развиващи се сектори. Това стана ясно на съвместна пресконференция на президентите Росен Плевнелиев и Андрей Киска, които разговаряха днес на „Дондуков“ 2. По покана на българския държавен глава, президентът на Словашката република Андрей Киска е на двудневно официално посещение в България.
„Двамата с президента Киска сме лично ангажирани с развитието на информационните технологии“, подчерта президентът Росен Плевнелиев. Утре държавните глави ще открият заедно първата българска иновационна екосистема „София Тех Парк“ и ще участват във форум с представители на българския и словашкия бизнес. По думите на президента Плевнелиев, като платформа за развитие и трансфер на високи технологии „София Тех Парк“ разкрива възможности не само за България, но и за стартиране на нови компании от региона на Югоизточна Европа. Държавният глава отново припомни, че страната ни е водеща аутсорсинг дестинация в Европа с открити 35 000 работни места и има амбицията да ги удвои през следващите години.
Двамата президенти отбелязаха също така потенциала на машиностроенето, земеделието и производството на храни за реализацията на общи проекти и за навлизане на трети пазари. През 2014 г. двустранният стокообмен доближава 500 млн. евро, а броят на словашките туристи у нас надхвърля 70 000. „Словакия има развита автомобилна индустрия и можем да предложим на България нашия опит в тази сфера“, заяви Андрей Киска.
Общ приоритет за двете страни е диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на природен газ, беше посочено на пресконференцията. България и Словакия бяха най-силно засегнати от газовата криза през 2009г. и президентът Плевнелиев подчерта, че изграждането на реверсивни интерконекторни връзки със съседните държави е от ключово значение за страната ни. Днес в София предстои да бъде подписано и инвестиционното решение за интерконектора България-Гърция, свързващ българската газопреносна система с Южния газов коридор и Трансадриатическия газопровод за доставка на природен газ от Каспийския регион. България ще работи и за реализацията на газовия коридор „Юг-Север“.
И Росен Плевнелиев, и Андрей Киска се обявиха за спазване на европейските правила при обсъждането на проекта за изграждането на газопровода „Северен поток“ 2, като бъде отчетена и позицията на държавите от Източна Европа.
„Споделяме обща позиция и за необходимостта от ускорено изграждане на Европейския енергиен съюз“, посочи Росен Плевнелиев. Държавният глава заяви, че пазарът на електроенергия в България ще бъде напълно либерализиран до няколко месеца, а страната ни работи и за създаването на регионална енергийна борса, по примера на държавите от Вишеградската група.
България и Словакия ще си сътрудничат в подготовката за Срещата на върха на НАТО във Варшава през юли 2016 г. и за дълготрайната адаптация на Алианса към променената среда за сигурност, заяви още на пресконференцията българският държавен глава. Потвърдени бяха ангажиментите на двете държави за изпълнение на решенията от Уелс за повишаване на отбранителните способности на НАТО и за гарантиране на еднаква сигурност за всички съюзници. Росен Плевнелиев изрази подкрепата на страната ни за създаването на Координационни центрове на НАТО в Словакия и Унгария, които заедно с откритите вече центрове в България и в другите пет държави от източния фланг, представляват важна стъпка към повишаване на отбранителните способности на Алианса. „Проведените през т.г. съвместни учения на полигона в Шабла е израз на общото ни желание за задълбочаване на военното сътрудничество“, добави президентът Плевнелиев.
Двамата президенти призоваха усилията на държавите от ЕС бъдат насочени към разрешаване на първопричините за конфликтите в Близкия Изток и Северна Африка, а не да реагират едва когато бежанците достигнат до нашите граници. „На европейско ниво се нуждаем и от механизъм за разграничаване на бежанците от икономическите имигранти“, заяви Росен Плевнелиев. Обща беше позицията, че справянето с миграционната криза в Европа не е по силите на която и да е отделна държава и че е необходим общ европейски подход.
Росен Плевнелиев благодари за последователната подкрепа на Словакия за присъединяването на България към Шенгенското пространство и подчерта, че страната ни е доказала, че охранява по „достоен и надежден начин външната граница на ЕС“. По думите на държавния глава от присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство ще спечелят всички, а европейското семейство ще стане по-силно и по-ефективно.
Двамата президенти са се договорили и за по-тясно сътрудничество по въпросите на Председателството на ЕС. Словакия поема Председателството през втората половина на 2016 г., а България – през втората половина на 2018 г.
В Гербовата зала на „Дондуков“ 2 бяха подписани двустранни споразумения в сферата на енергийната ефективност, енергийните спестявания и възобновяемата енергия, както и за насърчаване на сътрудничеството между България и Словакия в сферата на образованието, науката и културата. Подписан беше и Меморандум за разбирателство и сътрудничество между „София Тех Парк“ и Словашката агенция за иновации и енергия.