НОВИНИ

Само заедно държавите на Балканите могат да бъдат успешни в процеса на европейска интеграция и справянето с миграционния натиск

2015-10-06 14:24:00

Само заедно страните от Югоизточна Европа могат да постигнат успех и да решат въпросите, свързани със задълбочаването на регионалното партньорство, процеса на европейска интеграция и справянето със засиления миграционен натиск. Това заяви президентът Росен Плевнелиев на съвместна пресконференция на „Дондуков“ 2 със своя албански колега президента Буяр Нишани. По покана на българския държавен глава президентът на Република Албания е на официално посещение у нас.

Росен Плевнелиев беше категоричен, че недобрата свързаност на Балканите е основна пречка пред икономическото развитие на региона и привличането на чуждестранни инвестиции. България и Албания остават ангажирани с реализацията на Транспортен коридор № 8 и доизграждането на железопътната линия София – Скопие – Тирана – Дуръс, потвърдиха двамата президенти. „И за България, и за Албания е важно да бъдат свързани от железопътна линия и от автомагистрала, а защо не и от пряка въздушна линия“, заяви президентът Плевнелиев.

Двамата президенти бяха единодушни, че по-добрата енергийна свързаност ще увеличи сигурността на доставките на енергоресурси и ще даде възможност за диверсификация на доставчиците и за постигането на по-конкурентни цени на електроенергията. „Държавите от Югоизточна Европа трябва да се обединят и да изградят своя регионална борса за природен газ и електроенергия“, призова отново българският държавен глава. Според Росен Плевнелиев свързването на електропреносните мрежи на държавите на Балканите ще насърчи и износа на електроенергия от страната ни, която е традиционен доставчик на електроенергия за региона.  

Изграждането на отношения на добросъседство на Баланите е от ключово значение както за задълбочаване на регионалното партньорство, така и за постигането на напредък в процеса на европейска интеграция, беше позицията на Росен Плевнелиев и Буяр Нишани.

Европейската интеграция няма да бъде завършена без държавите от Западните Балкани, заяви още президентът Плевнелиев и увери, че България ще продължи да подкрепя Албания в процеса на присъединяване към ЕС. Страната ни има готовност и за подписването до края на 2015 г. на двустранен Меморандум за сътрудничество в тази сфера. „Албания е пример в региона със своята съпричастност към европейските ценности и позиции, още преди да е станала пълноправен член на Съюза“, подчерта президентът. „Албания е признателна за последователната българска подкрепа в процеса на европейска интеграция и е уверена, че ще я получи и за започването на преговорите за присъединяване към ЕС“, заяви президентът Буяр Нишани. Държавният глава на Албания изрази и интереса на страната си за споделяне на българския опит в усвояването на европейските фондове и особено по отношение на земеделието и развитието на сектора на услугите.

Променената ситуация на сигурност в резултат на конфликтите в Близкия Изток и Източна Украйна също е била обсъдена на срещата на двамата президенти, които потвърдиха подкрепата си за мерките на НАТО за  увеличаване на сигурността в Черноморския регион. „С президента Нишани споделяме обща позиция за съхраняване на политиката на „отворени врати” на Алианса. Очакваме в най-скоро време Черна гора да получи официална покана за членство в НАТО“, посочи още българският държавен глава.

Като председател на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа, България ще предложи приемането на Съвместна декларация за неприкосновеност на границите на Балканите и ще разчита на подкрепата на Албания за успешното реализиране на тази инициатива, стана ясно от думите на държавния глава. Президентът призова и за активно сътрудничество на всички държави от региона за изпълнение на трите основни приоритета на българското председателство на ПСЮИЕ в сферата на транспорта, енергетиката и инфраструктурата; в подкрепа на гражданските общества в региона; по отношение на миграцията и засиления бежански поток.

Страните от Западните Балкани, които се стремят към членство в ЕС, трябва да станат част от общия европейски дебат за нелегалната миграция и търсенето на общи решения, призова президентът Плевнелиев. Държавният глава подчерта, че България ще продължи да изпълнява отговорно задълженията си като външна граница на ЕС и да предприема всички необходими мерки за охрана на външната европейска граница в съответствие с европейските стандарти. „Миграционната обстановка ще продължи да се влошава, докато не се намери трайно политическо решение за продължаващите войни и насилието, както и острите социални проблеми в Близкия изток и Африка“, категоричен беше президентът. По думите му трябва да се прави разграничение между бежанци, идващи от региони, в които животът им е застрашен, и икономическите имигранти и призова държавите от региона да продължат да търсят не индивидуални, а общи решения по този въпрос. „Със сигурност прехвърлянето на бежанците от една на друга полузатворена граница не може да бъде решение, както и практиката бежанците да не се регистрират и всяко едно правителство удобно да ги транспортира на следващото“, категоричен беше българският държавен глава.

Албания е перспективен партньор на страната ни в търговията и инвестициите в региона на Западните Балкани, изтъкна още в изказването си на пресконференцията президентът Плевнелиев. През 2014 г. стокообменът между двете държави е достигнал 80 млн. евро и Росен Плевнелиев и Буяр Нишани потвърдиха решимостта си да насърчават „всички държавни институции в България и Албания за създаването на благоприятна бизнес  среда“. Утре в София двамата държавни глави ще открият съвместен бизнес форум, на който предстои да бъдат обсъдени и конкретни общи проекти. Компании от България са проявили интерес да участват в изграждането на инфраструктурни проекти в Албания, финансирани по линия на Световната банка, ЕБВР и ЕИБ. Развитието на транспортната инфраструктура, използването на възобновяемите енергийни източници и предстоящото строителство на нови електроцентрали, също създават предпоставки за успешно сътрудничество, стана ясно още на пресконференцията. „Албания разполага със значителни водни ресурси и българските компании могат да участват в изграждането на нови водноелектрически централи“, отбеляза Буяр Нишани.

И България, и Албания се стремят да се утвърдят като туристически дестинации в Югоизточна Европа и създават условия за привличането на повече туристи в региона. Само през миналата година близо 14 000 български граждани са посетили Албания – 7 пъти повече от 2013 г., а 25 000 албанци – България.

Двете държави предприемат общи мерки за насърчаване на двустранния обмен в сферата на образованието и културата, стана ясно още на пресконференцията. Предстои да бъде подписана двустранна Програма за сътрудничество в областта на образованието, науката и културата за периода 2015 – 2017 г. Ежегодно албански граждани от български произход се обучават с право на стипендия във висши училища у нас. Предстои улица, изградена с българска подкрепа, в албанския град Балш да бъде наименувана на княз Борис І.

В отговор на журналистически въпрос за етническите българи, които живеят в Албания, президентът Нишани подчерта, че Албания е напълно открита и заинтересована да зачита правата на всяко малцинство на своя територия. „Въпросът за идентифициране на национално малцинство се основава на международните конвенции и Албания е открита за прилагането на тези конвенции и европейски стандарти. В Албания всеки един гражданин има правото да заяви своята национална принадлежност. И в момента, когато тези малцинства отговорят на европейските стандарти и европейските конвенции, те естествено ще бъдат признати официално“, заяви президентът Буяр Нишани.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Румен Радев връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател Росен Желязков, който представи проект на кабинет

1 юли 2024 | 10:10
Държавният глава: Необходими са системни усилия за защита на обществения интерес и легитимността на институциите

Президентът: Отправяме поглед към новоизбрания Български патриарх Даниил с надежда да въздига вярата, че Православната ни църква остава пазител на живота, крепител на мира и стожер на историческата си мисия да бъде нравствена опора на българския народ

30 юни 2024 | 18:06
Във времена на униние нашите църковни водачи и православният клир неведнъж укрепваха моралните ни сили, просвещаваха и напътстваха, и в крайна сметка винаги съумяваха да преведат българите през не една духовна зима и чуждо влияние и потисничество, заяви държавният глава в словото си на церемонията по интронизация на новоизбрания Български патриарх

Президентът: Бизнесът може да е успешен, само когато прилага силни социални политики в грижата за служителите и когато всеки от тях се чувства добре

29 юни 2024 | 14:02
Държавният глава посети Севлиево по повод отбелязването на 90 години от създаването на „Идеал Стандарт – Видима“

Вицепрезидентът: България има нужда от стабилно правителство с ясна управленска програма

29 юни 2024 | 14:02
Вярвам във възхода на Северозапада не заради стратегиите в папки, а заради неговите трудолюбиви и родолюбиви хора, заяви Илияна Йотова на празника на Белоградчик

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки