НОВИНИ

България ще продължи да подкрепя европейската и евроатлантическа интеграция на Черна гора

2015-07-09 16:57:00

Република България ще продължи да подкрепя европейската и евроатлантическа интеграция на Черна гора. Това заяви президентът Росен Плевнелиев след среща с държавния глава на Черна гора Филип Вуянович, която се проведе днес на „Дондуков“ 2.
Българският държавен глава изрази надежда, че до края на 2015 г. Черна гора ще получи покана за членство в Северноатлантическия алианс. Това ще бъде успех не само за Черна гора, но и за целия регион. „В трудни и турбулентни времена Алиансът трябва да взима смели решения. Вярно е, че има дълъг списък от изисквания, но е вярно, също така,  че Черна гора заслужава да стане член на НАТО, колкото се може по-скоро. България разбира стратегическото значение на това членство и работи за неговото осъществяване“, каза президентът Росен Плевнелиев. Според държавния глава, предстоящата Среща на върха на НАТО във Варшава ще е от историческо значение. „Ще заздравим НАТО с отговорното и правилно решение Черна гора да се присъедини към Алианса“, подчерта президентът.

Президентът Филип Вуянович благодари на България и на държавния глава Росен Плевнелиев за последователната подкрепа по пътя на евроатлантическата и европейска интеграцията на Черна гора. „Това ни дава кураж и възможност да продължим“, заяви още президентът Вуянович.

Черногорският президент благодари на българския държавен глава и за помощта и подкрепата на страната ни за развитието на инфраструктурата и транспортните връзки в региона. „Нашата голяма цел е да продължи изграждането на транспортната инфраструктура на Западните Балкани. Ще се радваме повече български компании и банки да вземат участие в този процес“, заяви черногорският президент.

България и Черна гора споделят обща позиция за необходимостта от изграждането на регионален енергиен пазар, чрез който да се гарантира енергийната сигурност на отделните държави и пазарни цени за всеки.
Президентът Плевнелиев изтъкна, че идеята на България за създаването на енергийна борса в Югоизточна Европа, която да обхване 12 държави и над 150 млн. население, е стратегическа за региона. „Целта е да не зависим от монополисти и непазарно определяне на цените, а да имаме прозрачност и конкуренция. България работи за реализирането на тази идея и намира подкрепа от останалите държави в региона. Политическата подкрепа става все по-силна. Няма нито един аргумент против. За мен въпросът е не дали, а кога ще се случи“, заяви държавният глава. До края на годината България и Румъния ще бъдат първите държави в Югоизточна Европа, които ще либерализират напълно енергийните си пазари.

Двамата президенти са обсъдили и конкретни съвместни проекти в областта на енергетиката. България проявява интерес към използването на високоволтовия кабел между Черна гора и Италия, който се предвижда да бъде завършен през 2018 г., за износ на електрическа енергия от страната ни за Италия. Български компании имат намерение да участват в изграждането на водноелектрически централи в Черна гора, на лифта Котор-Ловчен-Цетине, както и други инфраструктурни проекти. Президентът Плевнелиев призова българските компании да бъдат активни и да се включат в съответните обществени поръчки и процедури, които ще се проведат в Черна гора и подчерта, че България ще приветства черногорски компании да участват при реализацията на проекти у нас. Президентът Вуянович оцени положително заинтересоваността на български компании в енергийния сектор на Черна гора и изрази увереност, че по-добрата комуникация и свързаност, ще насърчи и развитието на туризма, не само в региона, но и ще привлече туристи от трети страни.

Двамата президенти бяха единодушни, че нивото на търговско-икономическото сътрудничество между България и Черна гора не отговаря на възможностите и потенциала на двете държави. Държавните глави са се договорили да започне и планирането на следващо заседание на Смесената комисия за икономическо сътрудничество в София. Президентът Вуянович изтъкна, че е създадена добра основа за икономическо сътрудничество. „В Черна гора сме горди с близките приятелски отношения с България“, каза държавният глава.

Засилването на партньорството между Процеса на сътрудничество в Югоизточна Европа и Европейския съюз и използването на европейските фондове за постигането на по-голяма свързаност в региона е общ приоритет и за двете страни, стана ясно още на срещата на двамата президенти. Черна гора подкрепя приоритетите, които си поставя Българското председателство на ПСЮИЕ за по-добра свързаност в региона, за прозрачност и ефективност на институциите и за сътрудничество при решаването на кризи като засилените миграционни потоци, борбата с тероризма и др.

България е заинтересована от трансформирането на Регионалния секретариат за парламентарно сътрудничество в Югоизточна Европа със седалище в София в Постоянен секретариат на Парламентарната асамблея на ПСЮИЕ. „Разчитаме на подкрепа от нашите приятели в региона и разбира се на Черна гора“, посочи Росен Плевнелиев.  Държавният глава подчерта, че България и Черна гора са фактори на стабилност и добросъседство. „Даваме пример за мирно и демократично развитие в региона. Заедно сме по-силни“, посочи Росен Плевнелиев.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът: България цени високо усилията на Катар за деескалация на конфликта в Близкия Изток и приноса за освобождаването на екипажа на „Galaxy Leader“

7 юли 2025 | 16:04
Държавният глава Румен Радев проведе среща на „Дондуков“ 2 с държавния министър на външните работи на Държавата Катар Султан бин Саад Ал-Морейхи

Вицепрезидентът: Третият неуспешен вот на недоверие показа, че правителство ще има, докато каже г-н Пеевски

5 юли 2025 | 10:10
Цените непрестанно растат и са нормални притесненията на хората от приемане на еврото, коментира Илияна Йотова пред журналисти

Румен Радев: Без решаващата роля на Оман казусът с освобождаването на екипажа на „Galaxy Leader“ не би могъл да бъде разрешен и нашите сънародници да се завърнат невредими

4 юли 2025 | 17:05
Държавният глава удостои с Почетния знак на президента министъра на външните работи на Султаната Оман Сайид Бадр бин Хамад Албусайди

Възможностите за задълбочаване на партньорството между България и Турция в сферата на свързаността и отбраната обсъди президентът Радев на среща с ръководството на компанията Pasifik Teknoloji

4 юли 2025 | 16:04
Държавният глава подчерта, че Турция е важен съсед, партньор и съюзник на България, а през последните години е налице увеличаваща се динамика в двустранния икономически и търговски обмен и в редица други сфери

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки