НОВИНИ

Президентската институция ще оказва пълна подкрепа при реализацията на приоритетите на съдебната власт

2012-06-28 18:59:00

Президентската институция ще оказва пълна подкрепа при формулирането и следването на приоритетите на съдебната власт, заяви днес президентът Росен Плевнелиев по време на срещите си с председателя на Върховния касационен съд Лазар Груев и на Върховния административен съд Георги Колев. Разговорите с върховните магистрати са продължение на инициативата на държавния глава за установяване на добър диалог на президентската институция с представителите на всички власти.

Участниците в срещата се обединиха около мнението, че петгодишният доклад за напредъка на България по Механизма за сътрудничество и оценка, който предстои да бъде публикуван от Европейската комисия, трябва да послужи като основа за дебат за развитието на съдебната система в следващите години, а не за междуинституционално напрежение. Според председателя на ВКС Лазар Груев, подходящо място за провеждането на този дебат е президентската институция, поради равната й отдалеченост от другите власти.

По време на разговорите бяха откроени основни проблеми на съдебната власт, сред които са високата натовареност на съдилищата и кадровата им обезпеченост, както и тежкото състояние на сградния фонд и условията на работа на магистратите в столицата и в страната.

„Днешната среща е начало на дебатите по устойчивите приоритети на съдебната власт в бъдеще”, заяви по време на срещата председателят на ВКС Лазар Груев. Сред съществените въпроси, по които е необходимо да се работи, е създаването на модел на устойчиво кариерно развитие на съдиите и прокурорите. Именно в този пункт от Закона за съдебната власт държавният глава даде възможност на парламентаристите да изработят устойчив механизъм, който да мотивира магистратите и да гарантира професионалното им развитие в рамките на системата.

Президентът може да бъде гарант за диалог и по ускореното въвеждане на концепцията за „електронно правосъдие” в България. В момента само в столицата годишно се връчват над 600 хиляди призовки, а това може да се случва по електронен път, посочи Лазар Груев. Основен в съдебната система е и въпросът за обучението на съдебната администрация, която подпомага работата на магистратите.

Според председателя на ВКС е необходимо да се даде начало на дебата за използването на постиженията на науката в интерес на правораздаването. Според върховните магистрати, по този начин ВКС ще се утвърди като гарант за налагането на предвидимо правосъдие в България.

Разделението на властите е в основата на съвременната правова държава, но също толкова важно е взаимодействието между властите, единодушни бяха президентът Росен Плевнелиев и председателят на ВКС Лазар Груев.

„Ако трябва да избирам между бърз и непрозрачен избор и бавен, но прозрачен избор на Висш съдебен съвет, то избирам второто”, коментира държавният глава. По време на разговорите с върховните магистрати Росен Плевнелиев отново припомни категоричната си позиция, че прозрачната и ясна процедура за избор ще даде силен кредит на обществено доверие на бъдещия състав на ВСС.

Според председателя на ВАС Георги Колев сега приетите правила за избор на членове на ВСС дават достатъчно гаранции за прозрачност на процедурата. По отношение на възможностите за кариерно развитие на магистратите, Колев изрази мнение, че работата на магистратите във Висшия съдебен съвет трябва да се отчита при обсъждането на възможностите за бъдещото им професионално израстване.

Следващият главен прокурор на Републиката трябва да притежава високи професионални и морални качества, беше подчертано по време на срещите на президента с Лазар Груев и Георги Колев. Президентът и председателите на ВКС и ВАС бяха единодушни, че няма вероятност сегашният състав на Висшия съдебен съвет да избере следващия главен прокурор, а заложените в Закона за съдебната власт срокове дават достатъчно гаранции за прозрачност на процедурата по избора.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Държавният глава: Дейците на образованието, културата и изкуството имат огромен принос за съхраняването на културната ни идентичност и предаването ѝ през поколенията

16 май 2024 | 16:04
Отдадените на високите творчески стандарти и родните художествени традиции български творци са пример и неделима част от духовната мощ на България. Това заяви държавният глава Румен Радев по време на церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 по удостояване с Почетния знак на президента.

Президентът: Постиженията и постоянството на българските творци, учени и общественици дават увереност за бъдещето на България

16 май 2024 | 14:02
„Обществото ни цени високо вашето родолюбие, талант, труд и всеотдайност“, посочи държавният глава

Вицепрезидентът Йотова беше гост в Харманли на откриването на сигурна зона за непридружени деца бежанци

16 май 2024 | 13:01
Сигурната зона в Харманли е създадена съвместно с Държавната агенция за бежанците, УНИЦЕФ България и Международната организация по миграция (МОМ) България, с подкрепата на Държавния департамент по миграция (SEM) на Швейцария

Президентът: Само българските журналисти, за които водещ е общественият интерес, могат да бъдат надеждна преграда срещу опитите за подчиняване на медиите и отклоняване от професионалните стандарти

15 май 2024 | 18:06
Държавният глава Румен Радев поздравява българските журналисти по повод 180-годишнината на периодичния печат в България и 130 години от началото на организираното журналистическо движение у нас

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки