НОВИНИ
Едва около 10 на сто от получилите българско гражданство остават трайно в страната ни, сочи първо по рода си изследване
2014-11-28 15:11:00
Комисията по българско гражданство и българи в чужбина при вицепрезидента представи на заключителна конференция на "Дондуков" 2 анализ, който проследява тенденциите, свързани с процеса по придобиване на българско гражданство. Изследването е първото по рода си, което представя както профила, така и приноса на лицата, придобили българско гражданство от 2010 г. до средата на 2014 г., за развитието на българското общество и икономиката на страната. Акцентът е поставен върху категорията лица, които трайно са се установили у нас.
По данни от анализа, 4 808 души от общо 48 511, получили българско гражданство в посочения период, са се установили трайно в България. Това още веднъж потвърждава необходимостта, подчертавана многократно от вицепрезидента, от разработването на цялостна модерна концепция в областта на българското гражданство. Необходимо е да се потърсят нови механизми в законодателството, които да гарантират по-голяма обвързаност на лицата с българската държава. Този извод се подкрепя и от резултатите от актуалното проучване.
Анализът е извършен в рамките съвместен проект на Комисията по българско гражданство и българи в чужбина и на Комисията по предоставяне на убежище на тема „Правомощията на Президентската институция по предоставяне на убежище и даване на гражданство – в контекста на развиването на единна политика по убежището и имиграцията и изграждане на пространство на свобода, сигурност и правосъдие“. Проектът е реализиран с подкрепата на фондация „Конрад Аденауер“ по линия на програма „Върховенство на закона“ за Югоизточна Европа. При представянето на статистиката и анализа, извършени от екипа на двете комисии и от експерти от министерствата на труда и социалната политика, на регионалното развитие и благоустройството и на вътрешните работи, присъстваха и представители на институции, свързани с процеса на придобиване на българско гражданство.
„Подобен анализ досега не е извършван в Европейския съюз и вашият пример трябва да бъде последван и от другите държави-членки, защото подобни данни и заключения са изключително добра база за изследване на важни за държавите процеси“, коментира при представянето на проекта Торстен Гайслер, директор на програма „Върховенство на закона“ за Югоизточна Европа на фондация „Конрад Аденауер“. Той изказа благодарност на вицепрезидента и на екипа на Комисията по българско гражданство за успешното сътрудничество и за новаторския институционален подход, който може да бъде последван в други страни от ЕС.