Вицепрезидентът Попова откри в Рим конференция, посветена на българските католици
2014-11-11 11:05:00
Конференция на тема „Българските католици - вековен културно-исторически мост в Европа“ откри в Българския културен институт в Рим вицепрезидентът Маргарита Попова. Форумът е организиран от посолството на България при Светия престол и е под патронажа на българския вицепрезидент и на Папския комитет по исторически науки.
Конференцията се провежда по повод 340 години от смъртта на българските католици Петър Парчевич, Петър Богдан и Филип Станиславов и във връзка с 20-годишнината от установяване на дипломатически отношения между България и Суверенния Малтийски орден.
„Българското културно - историческо развитие е тясно свързано с Италия, с Рим и със Светия престол още от времето на християнизацията на България“, подчерта в словото си пред участниците в конференцията Маргарита Попова. Тя припомни, че Кирил и Методий и техните ученици, чието дело изиграва решителна роля за изграждането на българската култура и за укрепването на българската държава, получават благословия и подкрепа за своята мисия в Рим, от Светия престол.
„Делото на Светите солунски братя е могъщ пример за обединяване на източното и западното християнство около общи и основополагащи духовни ценности“, каза още Маргарита Попова. Тя подчерта също, че българските католици са на особена почит в страната ни. Вицепрезидентът отбеляза значимата роля на католическите архиепископи, епископи и духовни водачи на българските католически общности, подготвили първото голямо българско въстание в Чипровци през 17-и век.
Падре Бернард Ардура, председател на Папския комитет по исторически науки, се присъедини към позицията на българския вицепрезидент, че е нужно да се отделя голямо внимание на историческите изследвания и познания. „Те са необходими, защото ако не съхраним паметта си, няма да имаме бъдеще“, допълни падре Ардура.
В конференцията с доклади участват учени от Българската академия на науките, сред гостите са представители на дипломатически мисии и представители на българската общност в Рим.