България ще си сътрудничи по-активно с държавите от Вишеградската група по важните теми от европейския дневен ред
2014-03-04 17:45:00
„България има траен интерес от по-активно сътрудничество с държавите от Вишеградската група, която е доказан формат за успешно регионално партньорство“, заяви вицепрезидентът Маргарита Попова, която разговаря днес с държавния секретар по европейските въпроси на Унгария Енико Дьори. Решаването на важните въпроси от дневния ред на ЕС като миграцията и енергийната сигурност надхвърля възможностите на отделните страни и изсисква тясно взаимодействие между държавите-членки, беше подчертано на срещата. „Със сигурност сътрудничеството с България ще внесе добавена стойност при изработването на общи позиции за държавите от Централна и Югоизточна Европа“, заяви вицепрезидентът.
България и Унгария имат сходни проблеми в справянето с миграционния натиск от трети страни към Европейския съюз и могат да задълбочат сътрудничеството си в тази насока, беше общата позиция на Маргарита Попова и Енико Дьори. Според унгарския държавен секретар по европейските въпроси ЕС трябва да признае както увеличения миграционен поток към морските граници на Съюза, така и натиска върху сухоземните граници на държавите-членки в региона на Източна и на Югоизточна Европа. Само за година търсещите убежище в Унгария са се увеличили осем пъти.
Маргарита Попова и Енико Дьори бяха единодушни, че проблемите, които поражда увеличеният миграционен натиск към ЕС, не трябва да бъдат обвързвани и да препятстват правото на свободно придвижване на европейските граждани. „Това право е неразделна част от свободите на гражданите, регламентирано е от европейските договори и не може да бъде поставяно под въпрос“, категорична беше Маргарита Попова. Според българския вицепрезидент още по-тревожно е, когато срещу конкретни държави от ЕС се води негативна кампания в средствата за масова информация „и в публикациите се отправят погрешни послания, основани върху неверни данни“. „Нито едно от направените предвиждания не се оправда“, отбеляза още Маргарита Попова.
По време на срещата вицепрезидентът подчерта, че страната ни изпълнява необходимите условия за присъединяване към Шенгенското пространство и не може да се съгласи решението на този въпрос да бъде обвързвано с допълнителни политически изисквания. „Ситуацията с България и Румъния се превръща в прецедент за ЕС и желаем темата да приключи така, че да укрепи доверието, което имаме в нашите партньори“, отбеляза българският вицепрезидент. „Още през 2011 г. при унгарското председателство на ЕС беше потвърдено, че България е изпълнила техническите критерии и ние подкрепяме нейното присъединяване към Шенгенското пространство“, заяви Енико Дьори.
Маргарита Попова и Енико Дьори обсъдиха и възможностите за подпомагане на българското и унгарското малцинство в настоящата кризисна ситуация в Украйна. Те подкрепиха общата позиция за Украйна, постигната след заседанието на външните министри от ЕС, и изразиха надежда за намирането на мирно и ефективно решение на кризата, което да доведе до трайно намаляване на напрежението в страната.
На прием в посолството ни в Будапеща Маргарита Попова разговаря с видни унгарски учени-българисти и ги награди за приноса им в задълбочаването на културните връзки между двата народа.
По-късно днес вицепрезидентът ще изнесе леция на тема: „България“: Седем години в Европейския съюз“ в Института по международни отношения на Министерството на външните работи и ще открие изложбата „Светлината на буквите“ в Българския културен институт в Будапеща.
В третия ден от работното си посещение в Унгария Маргарита Попова ще посети Българското републиканско самоуправление, ще разговаря с ръководството на университета ЕЛТЕ и ще се срещне със студенти и преподаватели по българистика в Института по славянски филологии.