НОВИНИ
Вицепрезидентът и конституционалисти: Съгласието е гаранция за напредък в обществото
2014-01-29 16:35:00
Вицепрезидентът Маргарита Попова покани на дискусия на "Дондуков" 2 изявени специалисти по конституционно право. В срещата на тема „Съгласието в нашето общество – гаранция за напредък“ участваха проф. д-р Емилия Друмева, проф. д-р Снежана Начева, проф. д-р Марияна Карагьозова, проф. д-р Евгени Танчев, проф. д-р Пенчо Пенев, проф. д-р Димитър Токушев, съдия Владислав Славов, съдия Димитър Гочев, Радослава Янкулова – докторант по конституционно право.
Изтъкнатите юристи, всеки един от които има принос за развитието на правната наука и на конституционализма у нас, високо оцениха политическата воля на вицепрезидента дебатът да продължи и да привлече вниманието на политическата класа.
Маргарита Попова подчерта, че е необходимо гражданите по-ясно и по-често да усещат загрижеността на институциите, призвани да гарантират защитата на техните основни права и свободи. Пътищата за това, подчерта вицепрезидентът, са различни и един от тях е продължаване на започналия преди години дебат за осигуряването на възможност отделният човек да може пряко да се обърне към Конституционния съд за защита на определено свое нарушено право.
„Нека в центъра на дебата да поставим човека, който да има пряк достъп до Конституционния съд, като върховен защитник на установения в страната правов ред“, подчерта Маргарита Попова.
Участниците в срещата подкрепиха становището, че е необходима политическа воля за създаване на конституционни гаранции за защита на индивидуалните права и свободи на гражданите с цел разумна и компетентна защита.
Дискусията постави акцент върху въпросите възможно ли е българският гражданин да получи този вид пряка защита на конституционните си права, време ли е и как да стане това. Специалистите се обединиха около становището, че България разполага с научен капацитет, налице е познаване на материята в други страни и че страната ни е в състояние да изработи полезен собствен конституционен модел за пряка защита на определени права. Споделено бе мнението за необходимостта по този въпрос да се проведе широка дискусия в обществото и да се разработи пакет от законодателни и конституционни мерки в тази насока. Според юристите, ситуацията е особено благоприятна и поради наличието на гражданска инициатива, депозирана неотдавна в Народното събрание. Енергията в обществото е в състояние да насърчи постигането на съгласие в обществото за подобна конституционна промяна, която би представлявала значим напредък на българското конституционно правосъдие за защита на индивидуални човешки права, без излишна политизация и посредничество на публичната власт.