НОВИНИ
Росен Плевнелиев: Институциите трябва да бъдат платформа на бизнеса
2012-05-16 09:00:00
На втория ден от посещението си в САЩ президентът се срещна в Сиатъл с редица представители на американския бизнес
Във времена на криза всички в света говорят за растеж, за ограничаване на публичните разходи, но растежът не може да бъде постигнат без тежка работа и структурни реформи и България прави точно това. С тези думи президентът Росен Плевнелиев се обърна към представителите на американския бизнес, с които се срещна на работна закуска в Сиатъл на тема „САЩ и България: да градиш мостове чрез бизнес“. Финансова стабилност, ниска задлъжнялост, висок потенциал за развитие на България и законодателни промени за облекчаване на чуждестранните инвеститори, анонсира държавният глава пред американския бизнес.
За последните 10 години в България са инвестирани повече от 30 млрд. долара, но голяма част от тези инвестиции не са продуктивни. Това обаче е на път да се промени, каза президентът Росен Плевнелиев. Чуждестранните инвеститори ще бъдат привличани с облекчени процедури и обслужване от една институция и „на едно гише“. Това трябва да се случи най-късно през 2012 година с промени в Закона за насърчаване на инвестициите, посочи президентът. Той беше категоричен, че проблемите на бизнеса трябва да се решават на едно място, а инвеститорите трябва да започват бизнеса си без това да отнема много време, както е в момента. Пред медиите в Сиатъл Росен Плевнелиев допълни, че промените в законодателството ще позволят и финансиране на проекти с приходи от концесионни възнаграждения. Условие за това обаче ще бъде инвестициите да са насочени във високотехнологични сектори и иновации.
Президентът открои страната ни като добро място за правене на бизнес. Членството на България в ЕС доведе до много позитивни промени, а до 2020 година трябва да бъде достигнато равнище на заетост от 75% и 3% ръст на БВП от иновации. Страната ни успешно може да достигне европейските цели в борбата с климатичните промени като ограничи с 20 на сто до 2020 г. емисиите на парникови газове, драстично да подобри енергийната ефективност и да увеличи инвестициите в образование. България работи по националния си план за развитие до 2020 г., който ще е в синхрон с тези цели и ще бъде направен по много прозрачен начин и с ясни критерии за напредък по заложените цели, каза още президентът. Заедно с Европейската комисия ще бъдат положени необходимите усилия тези приоритети да бъдат финансирани от структурните инструменти на ЕС, както и националното съфинансиране. „Можете да планирате спокойно, защото България има дългосрочна визия и без значение от кой цвят и от коя партия са политиците, ние ще работим дългосрочно по тази визия“, обърна се държавният глава към американския бизнес.
На кръгла маса с представители на американския ИТ-сектор в Сиатъл президентът Плевнелиев ги призова да се включат като партньори в реализацията на проекта „Sofia Tech Park”. Той ще фокусира усилията на държавните институции, бизнеса, университетите и неправителствения сектор за създаването на нова платформа за иновации, посочи държавният глава. Президентът изрази увереност, че реализацията на високотехнологичния парк ще привлече както големите, така и малките компании. Предвижда се проектът да бъде финансиран със 100 млн. лева по ОП „Конкурентоспособност“, а през следващия програмен период се предвиждат още 200 млн. лева. В Sofia Tech Park ще бъде създаден и музей на науката и технологиите, обяви още президентът Росен Плевнелиев.
Предстои среща на държавния глава с представители на българската бизнес общност в Сиатъл, след което президентът ще отпътува за Сан Хосе.