НОВИНИ
За промяна на образователния модел в България и въвеждане на гражданско обучение се обявиха участници в инициативата „Младежка визия за развитие“
2013-12-12 17:13:00
Националната цел на България и приоритетите в новия Дневен ред на ООН след 2015 година обсъждаха в Пловдив абсолвенти от университети в цялата страна в рамките на инициативата на президента Росен Плевнелиев „Младежка визия за развитие на България“. „Младежките съвети“ към държавния глава дискутираха в Пловдив редица проблеми и приоритети в областите регионално развитие, образование, отбрана и национална сигурност, наука и здравеопазване, правни въпроси, външна политика и социални политики.
Президентът Росен Плевнелиев определи като впечатляващи резултатите от второто издание на инициативата „Младежка визия за развитие на България“ и открои идеите на младежите като иновативни и работещи.
Един от основните проблеми на съвременната демокрация е апатията и отчуждението на гражданите от политиката. Това становище изразиха участниците в „младежкия съвет“ по правни политики. Според тях, демократичните институции не могат да функционират ефективно без широко гражданско участие и подкрепа. Държавният глава подкрепи идеята на абсолвентите за въвеждането в учебните програми в средните училища на „гражданско обучение“ и „политическо образование“.
За радикална промяна на образователния модел в България – от придобиване на знания към придобиване на умения, се обявиха още участниците в инициативата на президента. Според младите хора, основните акценти в образователната реформа трябва да бъдат включването на бизнеса в изготвянето на учебните програми, въвеждане на летни стажове, развиване на умения за решаване на проблеми в екип.
„Младежкият съвет по регионално развитие“ открои като едни от основните рискове пред света след 2015 г. продоволствената криза, причинена от климатичните аномалии, бързото увеличаване на населението в световен мащаб и свързаните с това урбанистични процеси. Едно от решенията е развитието на устойчиво земеделие с помощта на съвременна агротехника за добиви с високи биологични стойности. Същевременно трябва да се запази почвеното плодородие и околната среда, да се работи за природосъобразен начин на живот в урбанизираните територии.
С областта на здравеопазването младежите поставиха акцент върху намаляването на глобално равнище на темпа на разпространение на хроничните болести и относителното увеличение на средния брой години, в добро здраве. Младите хора посочиха намаляването на затлъстяването сред децата и активното и здравословно стареене като основни приоритети в Дневния ред след 2015 година. По думите на държавния глава, страната ни може активно да допринесе за постигането на тези цели чрез утвърждаването на традициите на България в производството на храни и биопродукти. Президентът отново призова за цялостна реформа на българското здравеопазване и посочи този сектор като пример за инвестиране на публични средства в нереформирани системи. „Здравният сектор в България е много болен, а политиците у нас 15 години нямат воля да направят реформата в здравеопазването“, коментира Росен Плевнелиев.
Дебатите в рамките на „младежкия съвет“ по социални политики завършиха с призив за мобилизация на всички ресурси и инструменти за изкореняване на бедността. Според президента Росен Плевнелиев обаче, удовлетворяването на потребностите на хората сега не трябва да бъде за сметка на възможностите на следващите поколения. Необходимо е също така да се намери баланс между устойчивото развитие и целите, свързани с премахването на бедността, допълни държавният глава.
Целите на хилядолетието трябва да включват и по-активна международна позиция по отношение на бежанците и вътрешно разселените лица, около това становище се обединиха участниците в „младежкия съвет“ по външна политика. Необходима е също така силна воля на международните институции в тежки хуманитарни кризи, подчерта от своя страна президентът Росен Плевнелиев.
В сферата на националната сигурност дискусията постави акцент върху факторите за сигурност на държавите в евроатлантическото пространство, Югоизточна Европа и Черноморския басейн след 2015 г. „Трябва да си даваме сметка, че членството в НАТО и ЕС не гарантира сигурност и просперитет - трябва всеки ден да се борим и да отстояваме демократичните си ценности. За да имаме работеща демокрация, трябва да имаме мнение, да се борим за повече прозрачност, да имаме отношение към проблемите“, коментира президентът Росен Плевнелиев, който обобщи резултатите от работата на „младежките съвети“.
Чрез Президентството идеите на младите хора ще бъдат поставени в дневния ред на институциите.