НОВИНИ
Росен Плевнелиев: Бъдещето на страната ни е в споделената отговорност на политиците и на гражданите
2013-12-02 17:43:00
Обществената енергия днес е градивна, тя не трябва да се губи, а да се използва за позитивна промяна, за решения и действия в полза на обществото. Това е отговорност на политиците и тук е много важна ролята на ИСС, както и на Националния съвет за тристранно сътрудничество, заяви днес президентът Росен Плевнелиев, който присъства на Европейския граждански дебат: „По-силна Европа за гражданите“, който се провежда в София по повод 10-годишнината от създаването на Икономическия и социален съвет.
Държавният глава определи ИСС като платформа за граждански диалог в страната и незаменим партньор на държавните институции за формиране на политиките за социално-икономическо развитие. „Трябва да се подкрепи създаването на силни граждански организации – като коректив и като партньор, защото бъдещето на страната ни и на Европейския съюз е в споделената отговорност на политиците и на гражданите“, заяви Росен Плевнелиев пред участниците във форума.
„През последните години сме свидетели на вълни от спонтанни граждански протести, на нарастващо социално напрежение и рекордно ниски нива на доверие в институциите и към политиците в България, но и в Европейския съюз и по света като цяло. Повишава се ролята на гражданското общество – то изисква промяна в дневния ред на институциите и очаква прозрачност и прогнозируемост в управлението, отчетност, стабилни институции, отворени към гражданите и решаващи ефективно социално-икономическите проблеми“, каза президентът Росен Плевнелиев. Държавният глава подчерта, че днес повече от всякога има нужда от градивен социален и граждански диалог и от диалог между институциите и обществото.
Президентът изтъкна историческа роля на гражданското общество за изграждането на мирна, просперираща и демократична Европа. „България категорично застава зад силен, обединен и интегриран Европейски съюз, за Европа на силното гражданско общество и на активните граждани“, подчерта Росен Плевнелиев. Президентът апелира за утвърждаването на култура на плурализъм като основен елемент на демокрацията и за толерантност към различните гледни точки.
Според държавния глава, членството на България в ЕС е едно от постиженията, с които българските политици и гражданското общество у нас могат да се поздравят. „Моят апел е заедно да продължим да изграждаме общия ни европейски дом, за да се гордеем с постигнатото“, каза още Росен Плевнелиев.
Сред участниците в Гражданския дебат бяха президентът (2002-2012 г.) Георги Първанов, заместник-председателят на парламента Алиосман Имамов, председателят на Икономическия и социален съвет проф. Лалко Дулевски, президентът на Европейския икономически и социален комитет Анри Малос, парламентаристи, представители на изпълнителната власт, на синдикални и на работодателски организации.
По-късно президентът Росен Плевнелиев разговаря на „Дондуков“ 2 с президента на Европейския икономически и социален комитет Анри Малос. Двамата бяха единодушни, че за позитивната промяна в Европа е необходимо да продължат усилията за повече интеграция и за по-силно гражданско общество. Общо беше и притеснението от все по-големия популизъм преди европейските избори през 2014 година. Според държавния глава, проевропейските сили трябва да работят заедно срещу подобна тенденция и България може да бъде силен съюзник в усилията за по-силна Европа.
Европейските държави трябва да работят заедно с повече фокус върху развитието на регионите в интерес на гражданите, за насърчаване на инвестициите в местния потенциал, за подкрепа на малките и средните предприятия, иновациите, образованието, беше подчертано още по време на разговора. По думите на Анри Малос, това е, което дава надежда на хората в по-бедните региони и усилията трябва да бъдат насочени в тази посока.
Напредъкът на България през последните 15 години е очевиден, но можем повече. Необходимо е големите реформи да продължат, без лъкатушене и промени на курса, коментира държавният глава, който отново се обяви за приемственост в ключовите приоритети на страната ни, без значение кое е правителството на власт.