НОВИНИ

Росен Плевнелиев на бизнес форум в Хо Ши Мин: От партньорството между България и Виетнам ще спечелят и двете страни

2013-10-30 14:36:00

Отваряме нови хоризонти и е работа на политиците да открият пътя и да покажат прагматичност. Пожелавам си много скоро да имаме подписани договори и да бъдат започнати общи проекти. С тези думи се обърна президентът Росен Плевнелиев към представители на 30 български и повече от 50 виетнамски компании в Хо Ши Мин, където държавният глава откри виетнамско-български бизнес форум.

До 2003 година в Хо Ши Мин е реализиран само един български проект на стойност едва около 600 хил. щ.д., стана ясно по време на срещата с бизнеса от двете страни. В същото време в индустриалния център на Виетнам с над 10 милиона души население, международни компании са отворили повече от 2600 свои офиса. Средногодишно провинцията привлича около 33 млрд. щ.д. чуждестранни инвестиции.

Пред бизнеса в Хо Ши Мин българският президент припомни традиционно силните позиции на страната ни в областта на информационните и комуникационните технологии в региона на Югоизточна Европа и подчерта, че ИТ-секторът създава десетки хиляди работни места в България. „Искаме също така да споделим някои постижения на България в хранителната индустрия, ядрената енергетика, производството на лекарства“, допълни държавният глава. Той изрази оптимизъм, че първите истории на успеха между България и Виетнам ще бъдат създадени, надграждани и развивани, но това зависи от активността на бизнеса от двете страни.

По думите на държавния глава, чрез сключените договори именно бизнесът е този, който създава доверие, и от партньорството между България и Виетнам ще спечелят и двете страни. Президентът призова българския и виетнамския бизнес да работят заедно за постигането на нов стандарт на сътрудничество и изрази желанието на българската страна да споделя постиженията си, резултат и от значителния научен потенциал, с който разполага България.

На 31 октомври президентът Росен Плевнелиев ще открие в Хо Ши Мин втори офис на българската Служба по търговско-икономическите въпроси, с което ще приключи държавното му посещение в Социалистическа република Виетнам.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Илияна Йотова: Просветата и културата не са луксозни политики, а залог за развитие и просперитет

24 май 2026 | 22:10
Президентът бе домакин на традиционния прием по случай 24 май

Президентът Йотова: Никоя победа не е потребна, ако след нея няма възход на народа и културата. Никое поражение не е съдбовно, когато пазим вярата и съвестта си

24 май 2026 | 13:01
Слово на държавния глава по повод Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

Президентът Илияна Йотова: Държавата трябва да бъде гарант за опазването и развитието на животновъдството и земеделието

22 май 2026 | 15:03
Държавният глава приветства участниците и гостите на XIV Национален събор на овцевъдите в България

Илияна Йотова: Устойчиво развитие се постига с работещи институции, прозрачни правила и доверие между държавата и бизнеса

21 май 2026 | 19:07
Държавният глава участва в откриването на Стратегическия финансов форум в София

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки