НОВИНИ
Президентът пред кметове: Позволихме доверието към институциите да падне на рекордно ниски нива, на това трябва да се сложи край
2013-10-18 20:18:00За първи път президентът Росен Плевнелиев даде прием за кметове и председатели на общински съвети от цялата страна, по повод Деня на българската община – 12 октомври, когато преди 131 години е обнародван първият Закон за общините и градското управление. Денят обозначава не само началото на регионалната политика в България, но и основата на развитието на регионите у нас, каза държавният глава в приветствието си пред представителите на местните власти и в присъствието на президента (1990-1997 г.) Желю Желев и президента (1997-2002 г.) Петър Стоянов.
Намираме се в многостранна криза, породена от тежката икономическа рецесия, която продължава вече шеста година, подчерта пред представителите на местните власти президентът. По думите му, заради острите и тежки вътрешнополитически битки, страната ни навлиза в труден период на дълбока политическа, социална и демографска криза и период на изкуствено противопоставяне - на малки срещу големи населени места, на инвестиции в инфраструктура срещу социални разходи, на едни категории граждани срещу други граждани. От такова противопоставяне няма печеливши, подчерта държавният глава.
Според Росен Плевнелиев, именно кметовете са хората, които се държат достойно в тежка политическа ситуация и показват на място как може да се надгражда, да се развива постигнатото и да се прилага интегриран подход, без противопоставяне. „Позволихме доверието на българите в институциите да падне на рекордно ниски нива и на това трябва да се сложи край. Вие работите за доверие, за стабилност и за надграждане и България има нужда от този подход“, обърна се президентът към кметовете.
Държавният глава отново апелира за последователност и за приемственост в работата по най-важните за хората приоритети и подчерта, че политическото противопоставяне и слабата комуникация по-скоро задълбочават кризата.
Пред представителите на местните власти президентът заяви още, че приветства решението в партньорското споразумение с Европейската комисия за следващия програмен период след 2014 г. да бъде заложен интегриран подход и приоритетно да се работи по реализацията на проекти, насочени към най-слабо развитите региони и населени места в България. „Ще окуража правителството за изработването на инструменти, с които да бъдат подпомогнати най-нуждаещите се региони“, каза Росен Плевнелиев. Той отново подчерта, че една от най-важните реформи е свързана с децентрализацията на правомощията и отговорностите на местните власти, включително нова система на преразпределение на финансовите ресурси и повече правомощия и възможности за българските региони. „Децентрализацията трябва да бъде задълбочена и финансово обезпечена“, каза президентът и се обяви за допълнителни форми на финансиране на местните власти. По думите му, решенията в тази посока могат да се случат в рамките на Съвета за децентрализация към Министрския съвет.
В изказването си президентът припомни ангажимента си да работи за развитието на българските региони, да показва техните успехи и да помага за решаването на проблемите. „Националното сдружение на общините винаги има отворена врата в Президентсвото и ще подкрепяме всяка полезна инициатива“, каза още държавният глава и се обърна към кметовете с апел за приемственост, стабилност и последователност.
От името на местните власти председателят на Националното сдружение на общините в Република България Тодор Попов определи като жест към всички български граждани инициативата на държавния глава по случай празника на българските общини. „Жестът е не толкова към кметовете, а към всички български граждани, които са ви гласували доверие, защото единствените позиции, за които гражданите имат право да гласуват пряко, са Президентската инстутция и местната власт“, каза председателят на НСОРБ.
„Всички трябва да си дадат сметка, че оттук нататък нито едно управление няма шанс да бъде успешно без подкрепата на местната власт, без конкретното и коректно желание на местните власти да работят заедно“, посочи Попов, според когото през годините местната власт е била неглижирана. По неговите думи, нов стил на политическа култура, откритост към проблемите на хората, резултати и ясно осъзнаване на приоритетите и отговорностите, са част от принципите на доброто местно самоуправление.
„Единственият шанс да бъдем чути е нашето единство – ние сме достатъчно единни и силни и гласът ни трябва да бъде чут, защото зад нас стои доверието на нашите съграждани“, каза още председателят на НСОРБ и изказа благодарност за усилията на Президентската институция „за нова легитимация на местната власт“ в българското общество и в подкрепа на независимостта на местното самоуправление в България.