НОВИНИ
Президентът: Всяка власт да вярва повече на гражданското общество, отколкото на своите инстинкти
2013-09-06 21:26:00
Днес си припомняме съдбовните дни на 1885 г., когато българският народ показа единство и мъдрост и взе в своите ръце собствената си съдба. Това заяви президентът Росен Плевнелиев в словото си на тържествената заря-проверка по повод 128-годишнината от Съединението на Княжество България и Източна Румелия.
На площад “Съединение” в Пловдив президентът припомни, че за успешния край на това дело, с общите усилия на всички, духовните и политически водачи са загърбили политическото противопоставяне, помирили са различията си и са демонстрирали решителност и смелост в името на общонационалния идеал.
„Съединението на Княжество България и Източна Румелия не беше еднократен акт. Съществуването на младата българска държава, нейното свободно и възходящо развитие, нямаше да бъдат възможни без блестящата дипломатическа и военна защита на Съединението и всички скъпи жертви, дадени по време на Сръбско-българската война”, подчерта в словото си държавният глава.
Президентът Росен Плевнелиев припомни равносметката на министър-председателя Петко Каравелов пред Народното събрание от юни 1886 г., с която той обобщава причините за българския успех в Съединението и неговата защита: „Може да сме направили грешки, но ние стояхме начело на българския народ, водихме войната, вървяхме с народа, намервахме се с него във всички опасности и сега, без да се срамим от никого, можем да чакаме със спокойствие съда на историята.“
По думите на държавния глава, голямата поука на тези паметни събития и урокът на предците ни гласи, че „винаги, когато сме сплотени като народ, можем да сътворим чудеса в името на голяма и справедлива кауза“. „Днес само от нашите задружни усилия зависи да създадем своята по-добра и благоденстваща европейска България”, подчерта президентът.
Росен Плевнелиев заяви, че актът на Съединението е най-силното доказателство, че като българи можем да заставаме обединени в каузата си, да отстояваме своите интереси и да градим отговорно бъдещето си. „И когато в нашето съвремие често усещаме разделението на нацията ни, чрез светлия пример на Съединението си даваме сметка, че обществото ни днес има особена нужда от своето обединение“, допълни държавният глава.
В изказването си Росен Плевнелиев допълни, че много държави изпитват трудностите на икономическата криза и безработица. В България има и политическа криза, съчетана с ниска степен на доверие на гражданите към политиците и институциите като цяло.
„Днешната ситуация изисква политиците да спрат реваншизма и да се обединят около стратегическите приоритети“, подчерта държавният глава.
„Нека политическата конфронатция да остане в парламента и да не се прехвърля в гражданското общество, нека да се сблъскват аргументите, а не гражданите!“, призова Росен Плевнелиев. Той беше категоричен, че подходът „София не е България“, „богати срещу бедни“, „протестиращи срещу контрапротестиращи“, е вреден за нацията и апелира поддръжниците на този подход да спрат навреме. „Нека никой да не си и помисля да посегне върху етнорелигиозния мир и толерантност в страната. Това ще бъде престъпление спрямо завещаното от нашите деди“, заяви държавният глава.
Президентът посочи, че когато днес се радваме на възраждането и възхода на активното гражданско общество в България, трябва да си даваме сметка, че Съединението всъщност е плод на амбициите, отговорността и мечтите на точно такова българско общество - общество, което в онзи момент показва смелост, сила, зрялост, за да поведе своите политици и да постигнат заедно националната цел.
Според държавния глава, днес трябва да се запитаме дали ние, българите, успяваме да застанем зад обща кауза и можем ли заедно и последователно да работим по тези национални проекти, които ще ни осигурят по-голям просперитет в бъдеще. „Длъжни сме да намерим заедно отговорите на тези въпроси, защото заветът на Съединението е, че нацията може да прави големи крачки в своето развитие, само когато е сплотена“, подчерта президентът Росен Плевнелиев.
„Добре е всяка власт да вярва повече на своето гражданско общество, отколкото на своите инстинкти и институционална мощ. Защото иначе рискува да раздели нацията и така да я лиши от възможността да следва своите идеали. А днес, когато светът около нас е изключително нестабилен, обществото ни има особена нужда от своето обединение. Обединение около принципите и ценностите на европейското демократично семейство“, заяви още държавният глава в словото си.