НОВИНИ
Росен Плевнелиев: Силни са държавите, в които има силни институции, а не силни хора
2013-07-23 14:40:00
„Надявам се българските политици, слагам и себе си в тази категория, да не пропуснат историческия шанс и да не произведат историческия срам да не се отвърне на подадената ръка от гражданите за промяна.“ Това заяви президентът Росен Плевнелиев в началото на инициативата на Европейската комисия Граждански диалог, която се проведе днес в Централния военен клуб в столицата. Държавният глава и заместник-председателят на ЕК Вивиан Рединг откриха дебата, който е част от диалозите на Комисията с европейците в Европейската година на гражданите и преди предстоящите през 2014 г. избори за Европейски парламент.
Като изключително силна и активна определи президентът Росен Плевнелиев гражданската енергия в страната ни. По думите му, основната отговорност на политиците и на европейските институции днес е да чуят гражданите, техния дневен ред и идеите им. „Гражданите са най-легитимни, те са тези, които изискват и които очакват. Имаме един възроден народ, който излезе и каза: „Искаме обратно своята държава, знаем какво искаме“, заяви държавният глава. Той отново припомни фундаменталните искания на гражданите за „истинска европейска демокрация, за институции, обърнати към хората, а не към силните деня, и за справедливост“. „Оказа се, че истината е по-важна от хляба, а справедливостта е много по-важна от зрелището“, коментира президентът.
„Демокрацията се основава на три основни принципа – нито повече, нито по-малко. Това са пазарна, а не олигархична икономика, независими медии, а не медиен монопол, и система на правораздаване, която въздава справедливост на невинните, а не на силните на деня“, напомни още президентът пред участниците във форума. Росен Плевнелиев предложи по темите пазарна икономика, медийна среда и система на правораздаване да се проведат дебати с участието на представители на правителството, на политическите сили и на гражданското общество, както и на Европейската комисия.
Участниците в диалога поставиха въпроси, свързани с качеството на европейското членство на България, взаимодействието на българските институции с Брюксел, на гражданите с европейските институции, както и конкретни техни проблеми. Акцент в дискусията беше поставен и върху реформирането на правосъдната система и ефективността на Механизма за сътрудничество и оценка на ЕК с България. „Проблемите на България не са произведени в Брюксел и ако сме искрени, ще ги посочим. Българската корупция не е внесена от Брюксел, а доходите и пенсиите ни са такива, каквито сами произведем“, подчерта още президентът, който обобщи продължилата повече от два часа дискусия. „Нека да си кажем грешките, да се учим от тях и да разберем, че силни са държавите, в които има силни институции, а не силни хора“, призова държавният глава.
Над 90 на сто от включилите се пряко или чрез социалните мрежи граждани в дискусията заявиха намерение да участват в предстоящите през пролетта на 2014 г. избори за Европейски парламент. Едва 7 на сто от хората няма да упражнят правото си на европейски граждани. Близо 70 на сто от гласувалите се обявиха в подкрепа на идеята председателят на Европейската комисия да се избира пряко от европейците, а 24.4% са против.
Според държавния глава, активността на българските граждани потвърждава резултатите от статистическите проучвания, които нареждат българите сред най-позитивно настроените спрямо Европейския съюз. „Днешният дебат отново показа, че българите са най-проевропейската нация и изборът на България да бъде член на ЕС е съзнателен избор на всички граждани. На нас ни пука за Европейския съюз, който е наш дом“, обобщи президентът Росен Плевнелиев.