НОВИНИ
Държавният глава: Страните от Черноморския регион трябва да се стремят към свързаност и дългосрочни решения за бъдещото си сътрудничество
2013-07-10 12:58:00
В условията на криза държавите от Черноморския регион трябва да търсят общото в идеите си за развитие, с което да компенсират ограничените си национални ресурси. Истинският успех на регионалното сътрудничество ще зависи от способността да бъде изработена дългосрочна стратегия за бъдещето на региона на Черно море. Това заяви днес президентът Росен Плевнелиев в приветствието си при откриването на 41-то заседание на Генералната асамблея на Парламентарната асамблея на Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество. Държавният глава подчерта, че географската близост и споделеното историческо и културно наследство на страните от региона създават нужните предпоставки за задълбочаване на партньорството в рамките на организацията.
България ще активизира усилията си за създаването на единна стратегия на ЕС за Черноморския регион, като част от усилията за формирането на обща визия за параметрите и сферите на сътрудничеството през следващото десетилетие, посочи президентът Плевнелиев. С присъединяването на България и Румъния към ЕС през 2007 г. Черно море се превърна във външна граница на съюза, с което нарасна значението и ролята на региона при определянето на европейските политики. „Затова е необходимо да бъде даден нов тласък на Европейската инициатива „Черноморска синергия“ и търсенето на координиран подход за решаването на проблемите в околната среда, енергетиката и транспорта да доведе до изготвянето на една по-мащабна Стратегия за развитие на Черноморския регион“, заяви българският държавен глава.
Росен Плевнелиев призова държавите от ОЧИС да преминат от думи към дела. Според държавния глава всичко ще остане в рамките на добрите пожелания, ако страните от региона не се свържат директно, чрез създаването на преки въздушни и пристанищни връзки, енергийна и транспортна инфраструктура, с което да се превърнат в стратегически мост, свързващ Европа с Каспийско море, Централна Азия и Средния Изток. „Тази свързаност ще ни позволи и да представим туризма като общ продукт на държавите от региона и да увеличим неговата конкурентоспособност в световен план“, подчерта президентът и призова за ускоряване на работата по изграждането на проекти като „Черноморски магистрален пръстен“ и приоритетния за Европейската комисия проект „Морски магистрали“.
При обсъждането на възможностите за развитие на потенциала на Черно море страните от региона трябва да отчитат и да търсят взаимодействие и с други регионални инструменти и инициативи, е счита държавният глава. Според Росен Плевнелиев Дунавската стратегия също създава предпоставки за активизиране на туризма, на културния обмен и на социално-икономическото сътрудничество. „Напълно споделям казаното от комисаря по разширяване на ЕС Щефан Фюле в Страсбург през м.г., че задълбоченият подход към Черно море включва и координиране на политиките в рамките на Дунавската стратегия, Черноморската синергия и интегрираната морска политика на ЕС", отбеляза президентът.
Държавният глава подчерта също така, че стремежът на ЕС да гарантира енергийните доставки за Европа и да осигури диверсификация на източниците и на маршрутите за пренос на природен газ отрежда нова важна роля на страните от Черноморския басейн. Реализацията на Южния газов коридор, в който ще се включат проекти като Трансадриатическия газопровод и „Набуко-Запад“, както и предстоящото изграждане на „Южен поток“, създават още по-големи стимули за търсенето на регионален подход и общи решения за страните от региона на Черно море, заяви още президентът Росен Плевнелиев.